Такса "гаранция": Как взимаш 1000 и трябва да върнеш 2000 лв.

Бързите кредити се изхитриха как да заобикалят правилата
25 фев 2019 07:24, Елка Василева
19
Такса "гаранция": Как взимаш 1000 и трябва да върнеш 2000 лв.
Снимка: архив, Reuters

Бързите кредити и заложните къщи измислиха начини как да заобиколят правилата, според които не трябва да изискват по-високи лихви от онези, които имат право да събират по закон, пише „Стандарт".

Според поправките отпреди няколко години горната граница на лихвата, която фирмите за бързи кредити могат да искат от потребителите, е пет пъти законната лихва. За заложните къщи пък таванът на оскъпяването е 3%.

Небанковите институции, които отпускат заеми, обаче намериха начин да заобикалят закона. Те обявяват ниски лихви, но след това изискват от кандидата за кредит да представи поръчител или банкова гаранция в срок до три или пет дни.

Тъй като обикновено хората, които се възползват от този вид услуги, нямат възможност за подобно нещо и често дори са в сивата икономика, фирмата предлага "улеснение" - нейно подразделение да стане гарант.

Първоначално, когато влезеш в сайта на компанията и кликнеш върху нейния калкулатор, за да провериш какви вноски ще заплащаш върху дадена сума, те изглеждат съвсем поносими и лихвите са съвсем малко по-високи от банковите.

В момента, в който се съгласиш кредиторът ти да се превърне в твой гарант посредством друго негово дружество, сумата набъбва от 50 до 100%. При начисляването на така наречената "такса гаранция" се случва заем от 1000 лева да се оскъпи така, че накрая да се наложи да върнеш над 2000. Клиентът има право да откаже услугата и кредита, но много от финансово притиснатите хора приемат да се възползват от услугата.

Единствените реално неоскъпяващи се кредити са рекламираните "първи заем до заплата" на някои от водещите компании в бранша, където можеш да получиш до 500 лева и ако ги изплатиш до 30 дни, наистина няма да се наложи да внасяш лихва.

Заложните къщи, чиито лихви също бяха поставени в регулация, пък използват друга вратичка - освен ниската лихва те начисляват и "такса за съхранение", която е по-висока от лихвата и не е регламентирана в нормативни документи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нап гд боб и всички инстанции защо не ги погват защо се изцежда народа за сметка на единици хора които знаем кои са за кражба малка в затвора а големите в джоба спрете ги
18
2
 
9
 
! Отговори
Манчо преди 5 години
Ами направете така, че хората да нямат нужда от такива услуги - повишаване на доходите и стандарта на живот. Фирмите, които ги предлагат са намерили пазарна ниша и развиват бизнес на тази база. Като с палмовото масло в сиренето - ако всеки може да си позволи качествено сирене няма да купува евтиното. Но в България винаги се "лекуват" симптомите, не се третира причинителя на проблемите.
17
3
 
5
 
! Отговори
Гълъб преди 5 години
Търсенето определя предлагането.Рискът е голям и затова е така. Няма как да се ограничи изкуствено пазара. Никой не е накаран насила да вземе такъв кредит. Като вземат парите им е добре, после като трябва да се връщат все някой друг е виновен. Интересно ако си купиш скъпи ботуши, дали като не ти останат пари да си платиш тока продаваш жалба в магазина за обувки, че ти са продали скъпа стока?
16
2
 
17
 
! Отговори
чарли преди 5 години
"Първи заем до заплата"егати и държавата работиш и си беден не можеш да си платиш тока за месеца.Налага се да теглиш заем.
15
2
 
16
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
На кой му пука, нали вс. мълчат.. за безмълвен наведен роб- форуми!
14
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
https://youtube/watch?v=LOIQ-7YuQFIЕто това е
13
2
 
17
 
! Отговори
Ром"с преди 5 години
Българина като цяло не е грамотен финансово и се връзва на всякакви "мили и добри хорица" които искат да му "помогнат" в трудният му живот и дори се радва ,че са му направили "услуга" и са му дали пари,но как ще ги връща-е,някак ще ги върна като дойде времето.А СЛЕД ТОВА РиВАТ ,че ги лАжат от "кредитните институции". Има кредитни крати за 45 дена -взимаш -връщаш в срок и няма и лихви.Българина трябва да "балансират" кредита с дебита си ,дали е по-силите му ,исканата сума от "банкаТа"-за връщане
12
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не се притеснявайте те винаги ще намерят как да ви окрадат, няма почти никаква разлика между тях.Най сигурно е биркан банк.
11
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като цяло проблемът идва от лошия навик на много хора да не си връщат заемите.Един познат ме въртя цяла година за 300лв. Друг взе 500 лв за море и като станаха 1500- каза че го били излъгали, а че от фирмата му бяха разпечатали платежните бележки и той само трябваше да иде в банката , а плати само 1-вата вноска и после ама те много пари искат....
10
3
 
9
 
! Отговори
Грую преди 5 години
Ако гледате телевизия ще забележите че банките рекламират потребителските си кредити, а не ипотечните.Вече има финтек компании, които предлагат потребителски кредити по-евтини от банковите и обират свестните клиенти. За далавераджийтe не важи.
9
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
biser petkov i bandata mu ot ministerstvoto na besilkata
8
4
 
22
 
! Отговори
Във Англия преди 5 години
--няма доживотен длъжник с постоянно растяща сума --отиваш на съд вижда се дали имаш имущество и ако нямаш пари спираш да си длъжник и нямаш право да теглищ пари ивестен брой години -- мисля 10
7
16
 
27
 
! Отговори
Обяснявам преди 5 години
За тези които не разбират от финанси.Лихвите по микрокредиите са високи не защото лихварите искат да ви ограбят а защото риска по тези кредити е висок и процента на просрочените задължения е по висок.Такива кредити вземат предимно хора в затруднено положение. Тоест хора на които никоя банка няма да отпусне нормален кредит.А фирмите за бързи кредити са склонни да поемат този риск като го коменсират със високи лихви.На банките просот не им е изгодно да оперират на толкова ниско ниво.
6
3
 
11
 
! Отговори
Робин Худ преди 5 години
--би взел от тях , НО не би им ги върнал .....
5
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тия лихвари ги има навсякъде. Даже в Бъггария дойдоха със голямо закъснение. В Англия и в САЩ микро кредитите са популярни още от 90-те години.
4
18
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всичките фирми за бързи кредите са на герберастки крадци.Партията-държава ги покровителства да крадат от народа.
3
4
 
23
 
! Отговори
Вечень дльжникь преди 5 години
Има само в Бантустана който се управлява от вчерашни ,,конектори,, изкупвачи на дългове-надяващи се чрез бухалка да съберат това което банката не може ??? Айде да видим сега като ни приемат в чакалнята на Европа какво ще стане ?
2
6
 
52
 
! Отговори
шматка преди 5 години
А защо НЕБАНКОВА институция въобще има право да дава кредити.Едно време им казвахме лихвари.Власта се грижи за мутрафоните.
1
1
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бърз кредит от Небанкова институция НИКОГА! Не съм толкова богат, за да плащаю бързи кредити.