2060 г.: 98% от световното население ще живее в 600 града

Хората са основна предпоставка за развитието на умните градове
1 мар 2019 12:45, Екип на Dnes.bg
32

Адам Пустелник. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

В резултат на икономически, климатични и други фактори населението на света нараства, а миграцията е все по-динамична. Именно хората обаче, a не само технологиите, са ключовият елемент за развитието на умните градове. Около това мнение се обединиха международни експерти по време на конференцията "Knowledge City – градове на бъдещето", която се проведе на 28 февруари в София. Събитието беше организирано от Investor Media Group и се проведе под патронажа на Столична община.

Росен Плевнелиев, президент на Република България (2012-2017 г.) и почетен председател на Алианса на развиващите се икономики в Европа, откри конференцията. Според Плевнелиев младите хора в България са "мечтатели", които водят страната към положителна промяна. Той допълни, че България притежава всички предпоставки да бъде лидер в региона, като за развитието на инфраструктурата е необходимо осигуряването на по-качествена среда и участието на гражданите в процеса.

"Knowledge City – градове на бъдещето" стартира с дискусия, посветена на общинските стратегии и цифровата икономика. В специално видеобръщение еврокомисарът по "Цифрова икономика и общества" Мария Габриел подчерта ролята на хората в развитието на всеки модерен град. "Инфраструктурата трябва да прави живота им по-добър и да гарантира, че всичко се случва по безопасен начин", изтъкна Габриел.

Според Петко Георгиев, инициатор и председател на УС на ИКТ Клъстер Бургас, една от основните задачи на местните власти е да работят градът да се превърне не само в добър за живеене, но и за работа. Таня Христова, кмет на община Габрово, обърна внимание на образованието и важността на това както родителите, така и децата да бъдат интелигентни.

Добри примери от Европа бяха във фокуса на втората дискусия. Симеон Щебунаев, част от ръководството на Кралския институт на британските архитекти (RIBA), представи примери от програмата за реновиране на индустриалната зона Побленоу в Барселона - 22@Barcelona. С пример от Лондон Щебунаев илюстрира и важността на това общината, кмета и частния бизнес в английската столица да работят съвместно. 

Според Адам Пустелник, директор на отдел обслужване на инвеститорите на градските власти в полския град Лодз, бизнесът е основният фактор, който подтиква хората да се преместят от едно населено място в друго. Именно на този факт е била базирана и стратегията на Лодз.

"Лодз беше типично индустриален град със заводи държавна собственост от времето на комунизма, със сива панелна среда в центъра. Осъзнахме, че ако искаме да привлечем вниманието на бизнеса, трябва да направим нещо огромно, за да разберат всички, че ни има", каза Пустелник.

Със средства от ЕС, в Лодз са създадени голям централен парк, реновиран бизнес район и най-голямата ЖП гара в Европа.

"Според нас държавата не трябва да субсидира компаниите, а да им създава условия сами да се развиват и печелят", добави още Пустелник. Според него държавните пари имат смисъл, само когато насърчават частните инвестиции с цел развитие на икономиката. Той цитира и изследване, според което всяко евро държавни пари води след себе си евро и половина частни инвестиции.

Саша Безуханова, член на борда на Европейския институт за иновации и технологии изтъкна, че до 2050 г. в света ще има над 250 млн. климатични мигранти, а това ще е от ключово значение за развитието на градовете на бъдещето. По думите й, само след 40 години 98% от световното население ще живее в 600 града. Според Безуханова дали българските градове ще се превърнат в умни зависи от възможностите, които разкрива глобалният процес.

"Knowledge City – градове на бъдещето" завърши с панел, посветен на връзката между бизнеса и управлението на ресурсите. По отношение на мястото на България в развитието на умните градове Петър Статев, председател на УС на ИКТ Клъстер, коментира, че в страната все още липсва ясна политика в подкрепа на иновациите. Според Васил Такев, мениджър устойчива мобилност и бърза зарядна инфраструктура в ABВ, интелигентността на градовете ще започне тогава, когато бизнесът разбере, че хората могат да работят от всяка точка на света.

"Дали един град ще бъде умен зависи най-вече от интелигентността на гражданите му, а технологиите са само усилвател на човешкия интелект", допълни Такев.

Вихрен Славчев, изпълнителен директор на Mnemonica, обърна внимание на значението на киберсигурността, тъй като използван неправилно, изкуственият интелект може сериозно да навреди.

Събитието се проведе с подкрепата на: ABB, Национална асоциация на строителните предприемачи (НАСП), Mnemonica, хотел International, San Stefano Plaza, Sofia Techpark. Институционални партньори: BESCO, Камара на архитектите в България, Sofia Investment Agency, Асоциация на собствениците на бизнес сгради в България (АСБС), Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА), Клъстър София Град на знанието и Камара на архитектите в България (КАБ). Медийни партньори: Bulgaria ON AIR, Bloomberg TV Bulgaria, Imoti.net, Градът Медиа Груп, Kaldata.com.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
5
 
! Отговори
Додо преди 5 години
"По думите й, само след 40 години 98% от световното население ще живее в 600 града."================Това е целта! Както и да има една световна валута, едно световно правителство под егидата на ООН, един лидер, една обща "обединена" религия с един бог - Луцифер! Това е целта, това е плана, това се върши в момента! Уви!
28
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А най добре е да живееш в планинско село което да е близо до голям град. Не повече от 20 минути с кола и да има хубав скоростен път. Хем си сред природата, хем и града да ти е наблизо.Много е важна и надморската височина. Селото да е на по голяма надморска височина спрямо града над 700-800 метра. там въздуха е много по чист.
27
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
много трудно ще умориш един селянин от глад - джанки, киселец, грудки някакви. Все ще оцелее.А в града затваряш билата и кауфланда и след 2 седмици броиш труповете.
26
0
 
4
 
! Отговори
след 40 преди 5 години
Толкова ли малко живи ще останат?
25
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До FilБъди оптимист бе наборе.
24
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
половината градове ще са под морското равнище, глобално затопляние
23
0
 
3
 
! Отговори
Kuala преди 5 години
Тия 600 града не са много сигурни кои ще са. Сегашните мнго хвалени градове може би ще минат доста назад в класациите. А много е сигурно че европейските градове ще са подразделения на африканските и арабските. И тия същества дето сега се изказват едва ли ще са известни тогава. Защото те в момента са на хранилка на господарите на света. Ама тия господари са на доизживяване.
22
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Абсолютно невъзможно в рамките на 40 години..."---------------------------Толкова бих искал да можех да се съглася с теб. Ние нормалните хора приемаме мирното съществуване като даденост, като нещо, което никой не може да ни отнеме. Обаче, събралите се тук, под крилото на Плювню, видимо знаят неща за бъдещето, които ние не подозираме. И още ведъж - обаче: това, че го произнасят, не означава автоматически, че ще се случи по тяхния план. Може да им излезе крива сметката.
21
0
 
4
 
! Отговори
Fil преди 5 години
Значи, хватката в 2060 г е , да не съм в някой от тези 600 града и ще ми е широко. Язък че едва ли ще доживея тази заветна дата...
20
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След 40 години 98% от световното население ще живее в 600 града и ще се занимава с реновации на опоскани от дейността на 2% или "златните 500 млн".Гледай днешна Газа и живей с подхвърляното от Плювню и Мара габриел-овата.
19
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Простаците ще напълнят градовете. Нормалните ще са в селата
18
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И сега се оре дистанционно.
17
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това е глобализацията. За да има потребление и човека да е съвременен роб.
16
2
 
13
 
! Отговори
Ха-ха преди 5 години
Към 2060-та я камилата,я камиларя...Както вървят нещата,може и население да няма или да е около милиард,в зависимост от развоя на събитията.
15
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
нищо не пречи тракторите да се управляват дистанционно от леглото с джойстик, като марсохода на марс. или всичко да се автоматизира до такава степен че хората само да консумират и след това сещате се.
14
0
 
5
 
! Отговори
учителката преди 5 години
То сега има над 1200 мегаполиса та за 40години няма как да стапят на половина,а за другите стотици хиляди градове и села да не говорим!
13
5
 
3
 
! Отговори
ес преди 5 години
За в милениума Бог е казал,че земята ,ще е 1000 години пуста!Без жива душа!Справка Откровение на Йоан!Последно поколение сме,което започва от 1947/48 и продължава 70/80 години!Последното,каква 2060!- Матей 24:34"Истина ви казвам: Това поколение няма да премине, докато не се сбъдне всичко това!!Алелуя!
12
1
 
4
 
! Отговори
!?! преди 5 години
Тия пияни ли са кви са?
11
2
 
7
 
! Отговори
хохо преди 5 години
А пък Расим Плевел-Овчарката щял да се прероди през 2060 в дакал-стражар - вернотото куче на Ким Четвърти жена му Оранжевата Меланхолия!
10
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Роската кво прави тука? Дава прогноза за времето през 2060-а ли?