Основният коз при имотни измами – фалшивото завещание

Нотариуси: Имотните измамите могат да се пресекат с тайно завещание
6 мар 2019 11:07, Анисия Иванова
18
Основният коз при имотни измами – фалшивото завещание
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Както преди 10 години, така и сега фалшивото саморъчно завещание се оказва най-разпространената измама за имоти в София, обясниха полицаи от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).

Преди дни заедно със Специализираната прокуратура те заловиха една от най-оборотните банди за имотни измами в София - тази на Георги Янев-Джеймса. За няколко години ромският бос и хората му, сред които бивш нотариус, задигнали 23 имота. През миналата година в СДВР са работили по 70 случая на имотни измами.

Мошениците прибягват до завещание, когато научат, че заможен човек е починал. Тогава те не могат да му откраднат подписа, не могат и да изготвят пълномощно, с което да го заблудят, че ще извършват нещо в негов интерес. Със завещанието обаче прехвърлят имуществото на бушон, който не е осъждан. Причината – ако го хванат, да се размине с условна присъда. Завещанието е добър способ за измами и когато починалият има роднини. С него те ги елиминират. Най-апетитни за измамниците са случаите, когато покойникът е без семейство.

От гилдията на нотариусите казват, че измамите със саморъчното завещание могат да се пресекат, ако се въведе възможността за съставяне на т.нар. тайно завещание.

За разлика от саморъчното то може да е написано на компютър или пишеща машина. Документ обаче се подписва от завещателя и от двамата свидетели и тримата отиват при нотариуса, който също прави надпис върху завещанието.

Тогава то се запечатва и се оставя на съхранение при него. Информацията за заможни покойници без наследници изтича към имотната мафия от полицията или от съдебна медицина, разказват разследващи пред "24 часа".

Как става? Ако самотно живеещ мъж умре в апартамента си, по закон, дори и смъртта да не е насилствена, винаги се завежда дело. В рамките на производството полицаите установяват след справки в базата данни на МВР има ли умрелият наследници. Щом никой не потърси трупа, се прави служебно погребение. Информацията минава през съдебна медицина.

Измамниците не следят всеки ден кой умира в София. Те получават информация срещу заплащане, обяснява прокурор, разследвал едни от най-крупните измами в столицата в последните 10 г.

“Когато установим, че починал няма наследници, съгласно Закона за наследството собственик на неговото имущество е общината. Информираме веднага съответната община да предприеме действия по актуване”, обяснява разследващ ролята на общината. През това време обаче заради теч на информация имотни измамници изпреварват общината и чрез неистинско завещание крадат имота. Кметството може да си го върне, ако заведе гражданско дело в съда. Общините не водят на отчет хората без наследници.

От полицията допълват, че в голяма част от случаите кръгът от хора, които знаят, че починалите възрастни нямат наследници, е много голям. Затова е трудно да се докаже, че длъжностно лице умишлено е издало на престъпници подобна информация.

Мошениците винаги продават откраднатия имот на по-ниска цена от пазарната, за да се разделят с него по-бързо. Понякога работят и с приближени на имотната мафия брокери. От всяка сделка с подобно жилище или терен мошениците прибират между 100 хиляди и половин милион лева, изчисляват грубо разследващи.

Най-лесна плячка са самотните възрастни хора и психично болните. “Когато един човек е самотен, той има нужда от внимание. Има самотни хора, които имат близки, но те не ги поглеждат и измамниците се възползват”, разказват столични полицаи. Мошениците печелят доверието на баби и дядовци, проследявайки ги от пазара до вкъщи. Завързват разговор с тях, като им предлагат да им носят чантите. Разпитват ги дали имат деца, къде живеят те и т.н.

Лесни за сприятеляване са и психично болните. Практика е имотните измамници да се обединяват в банди. Всеки член от групата има роля. Най-важни са тези, които търсят евентуални жертви на улицата. “Не всички хора, които живеят на улицата, са бездомни. Например измамниците ги питат: “Трябват ли ти пари?” или “Искаш ли да свършим една работа?”. Може и директно да им зададат въпроса: “А имаш ли нещо, имущество на твое име?”, разказва полицай.

Друга разпространена измама е чрез неистински документи. Те предават такъв вид на документа, че той да е като оригинален, издаден от длъжностно лице – нотариус, съдия, частен съдебен изпълнител. С документа “собственик” на имот отива при нотариус и го продава на трети, който също се оказва потърпевш. “Невинаги обаче купувачът знае, че е измамен”, допълват от СДВР.

Мошениците използват и фалшиво удостоверение за наследници. “Отговорността за предоставяне на неистински документи е на тези, които ги предоставят на нотариуса. Той например прибира тройна такса под масата и пуска сделката. Ако обаче се въведе задължение на нотариуса да изследва собствеността, тогава ще ограничим измамите”, убедени са криминалисти.

Полицаи обясняват, че най-често имотната мафия заблуждава възрастните хора. Дават им пълномощно и набор от декларации, които те подписват. След това упълномощените отиват при нотариус с пълномощно, което е истинско, но то не отразява волята на собственика на имота, тъй като той не е давал съгласие за продажбата му, и прехвърлят например апартамента на друг.

За да прилъжат имотни възрастни хора, мошениците им обясняват, че с пълномощното, което те са подписали, ще ги представляват по граждански дела, за да им решат спор със съсед или топлофикация.

Друга измама, която столичните полицаи засичат през последните години, е замяна с движими вещи. Срещу комплект кухненски шкафове и 1000-2000 лв. на ръка измамници получават апартамент или идеална част от имот.

Класическият пример обаче остава чрез т.нар. обстоятелствени проверки. Мошениците намират трима души в тежко финансово положение от улицата. Например хора, които злоупотребяват с алкохол или наркотици. Дават им 50-100 лв., запознават ги със “собственик” на имот в София и ги уговарят да заявят пред нотариус, че същият човек е владял имота 10 г. необезпокоявано и непрекъснато. Нотариусът протоколира това, предупреждава свидетелите, че носят наказателна отговорност, и издава нотариален акт. Благодарение на лъжепоказания имотът има “собственик”. “Нищо, че той никога не го е владял, никога не е стъпвал в него, не е плащал и данъци за него”, обясняват за измамата експерти от СДВР.

Мошеници крадат подписи на живи хора, като се представят за социални работници. Те посещават болни или възрастни по домовете, предлагайки им помощи. Кражбата на подписите обаче се доказва трудно в съда. Измамниците използват 2 листа хартия един върху друг, като единият от тях е празен. С врътки жертвата се подписва на белия лист, който по-късно се превръща в пълномощно за покупко-продажба.

“Пострадал винаги има – дали собственик, купувач или община. Представете си само как добросъвестен купувач тегли кредит, продава имущество, за да си купи апартамент. Той обаче дава тази немалка сума на имотен измамник за жилище, което не е негово. Не е и на купувача, защото продавачът няма правомощие да се разпорежда с него”, дава пример полицай. За да се реши проблемът, купувачът трябва да води граждански дела за събаряне на актовете на нотариуса.

В края на февруари СДВР арестува бандата на Джеймса. Заловените 4-ма мъже за имотни измами начело с тартора им - ромския бос Георги Янев-Джеймса, предавали “занаята” на децата си.  Уличените се занимавали с имотни измами от 2012-2013 г. Освен апартаменти бандата придобила и ниви, гаражи, къщи или етажи от къщи.

Една от съществените роли в групата била на бившия нотариус Борис Янков. Той подпомагал хората на Джеймса интелектуално. “Казвал им е как за определен случай може да се направи замяна. Изчислявал е наследствените дялове - ако има трима наследници, как ще се разпредели имотът, какви документи трябва да се извадят от Агенцията по вписванията. В някои случаи им помагал и технически”, обясниха разследващи. За Джеймса и хората работили и хора с нисък стандарт на живот, които срещу символични суми вършели черна работа. Те са свидетели по делото. Повечето от членовете на бандата живеели охолен живот. Разполагали с имоти в София и в страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Тайно завещание?"Най-апетитни за измамниците са случаите, когато покойникът е без семейство".Да,и аз скоро разбрах за бивш колега от София,р-н Младост,който е натрупал милиони (в буквалния смисъл)от починали роднини чрез "истинско"завещание. Единият от завещателите не могъл да движи крайниците си-пълен труп( от над 10 год.) ,камо ли да състави и напише саморъчно завещание - и то много красиво написано и подписано! Къде сте адвокати,юристи,нотариуси!?!?!?
16
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При демокрацията е така - който краде е добре.
15
1
 
7
 
! Отговори
От Америка преди 5 години
Управляват Ви полу-грамотни индианци: след като се оставяте да ви тъпчат с такива изявления че едва ли не е ваша вината че ви мамят с имоти. Линчувайте си господарите - това ще привлече внимание и ще видите колко по-отзивчиви ще са следващите.
14
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За имотна измама е необходим само корумпиран нотариус, нищо повече. За жалост, тази порода са твърде много. Имената им - добре известни.
13
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не е въпроса само в корумпираните нотариуси или други служители.Нищо не се прави да се защити частната собственост и мошениците никога не получават адекватно правосъдие!Колко собственици си върнаха имотите питам?!Аз живея в САЩ.Тук няма такива помпозни и скъпи кантори и надути нотариуси.Отиваш в местната банка или счетоводна фирма,куриерска компания..и т.н. и срещу 6-8$ става заверяването на всеки документ.И отиваш в затвора моментално,ако се опиташ да пробуташ нещо фалшиво.
12
0
 
7
 
! Отговори
колегите на покойнат преди 5 години
чрез общи познати успяха за една седмица да издирят роднини на осиновителката, които вече по-нататък се заеха с уреждането на погребението. Защото от МВР казали, че след като покойната няма роднини, ще бъде погребана служебно, а колегите й нямали право да знаят нито датата, нито мястото на погребението, защото не са й роднини. Това последното най ме учуди. Защо колегите да нямат право да оставят цвете и да почетат покойната на гроба й? Мъртвата имаше апартамент на 200-300 метра от Нар.събрание.
11
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
- когато колегите на покойната обясняват кое е родното село на осиновителя и че там живее племенникът му, от МВР отговарят, че когато напишат в техния компютър името на този осиновител, срещу него не излизала никаква информация! Само че осиновителят е доцент д-р и е починал само преди няколко години, възможно ли е МВР да не може да открие кои са роднините му в това село?Добре че колегите на покойната упорстваха и те сами, по частен път издириха някакви близки и то не в онова село, а близки на
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Безспорно има такова нещо като изтичане на информация.Но какво да кажем относно службите, които виждат, че срещу тях стоят интелигентни хора и въпреки това длъжностните лица се опитват да шикалкавят?Преди 7-8 години от болест почина комшийка, която не беше възрастна. Беше разведена, без деца. Знаеше се, че е осиновена. Осиновителите вече бяха починали, но съседите знаеха, че те имат близки роднини - племенници в провинцията.Всички бяха в течение какви отговори дава служител на МВР -
9
0
 
14
 
! Отговори
Тайно завещание? преди 5 години
Ами ако се окаже мошеник нотариусът, при когото е оставено такова завещание?Или ако непочтен нотариус, работещ в съдружие с имотната мафия, заяви, че при него има оставено тайно завещание на богат човек, който вече е починал? *** доказвай, че въпросният покойник никога не е стъпвал при този нотариус.
8
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Законите ни са глупави, а предвидените наказания смешни - там е проблема.
7
1
 
18
 
! Отговори
Нещо преди 5 години
Електронен регистър, ала бала 21 век
6
1
 
31
 
! Отговори
do 3 преди 5 години
Не само, че няма да го вкарат в затвора, но и няма да му спрат правата да практикува тази дейност, както стана с други нотариуси които бяха хванати...
5
0
 
34
 
! Отговори
поздрав от властта преди 5 години
Нямаме закони, да ви е честита несигурността! Нас това ни устройва...
4
0
 
49
 
! Отговори
Иван Пешев преди 5 години
Теч на информация от МВР и Съдебна медицина и нотариусите, ами почнете да пълните затвора с такива и ще се дойдат нещата на мястото!!!
3
0
 
42
 
! Отговори
Ми преди 5 години
вкарайте го сега този нотариус при ромите в панделата, та да бъде звездата на харема.
2
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това не са измамници, а пладнешки обирджии, потенциални кандидати за куршум в тила. Истинският измамник си го представям другояче - изпечен човек, който да накара овцете сами да влязат в капана.
1
0
 
43
 
! Отговори
Дзъ преди 5 години
А случайно да има какъвто и да е вид измама без участието на полицията? Питам ей така ...