За нормален живот: 2448 лева необходими на четиричленно семейство

По 612,15 лева на човек за нормален живот
1 авг 2019 17:00,
104
За нормален живот: 2448 лева необходими на четиричленно семейство
Снимка: Pixabay

За нормален живот на четиричленно домакинство - двама възрастни и две деца, са необходими 2448 лева месечно. Това сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за края на второто тримесечие на годината, пише БТА.

Още по темата

България на 9-о място по ниска безработица в ЕС - 4,4%

Издръжката на живот за човек от четиричленно домакинство е 612,15 лева. Данните бяха представени на пресконференция днес от президента на КНСБ Пламен Димитров и от експерта Виолета Димитрова.

Това са необходимите средства за покриване на разходите за храна, за поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка спрямо средните български стандарти за четиричленно домакинство.

Общият ръст на издръжката спрямо предходното тримесечие е 6 лева, а спрямо юни миналата година - 87 лева.
За покриване на общата стойност на необходимите средства за издръжка /2448 лева/, трябва нетният размер на заплатата, която получават двамата възрастни, да бъде не по-нисък от 1 224 лева за всеки от тях, при условие, че двамата възрастни са заети и заплатата е единствен източник на доходи.

Необходимите средства за издръжка на живот на четиричленно домакинство, живеещо в София са 3233 лева, средно на човек - 808, 37 лв., което е с 37 на сто повече от средните нива на издръжката за страната. Ако доходите на семейството в столицата се покриват само от заплатата на възрастните, то за всеки от тях нетната средна работна заплата не трябва да бъде по-ниска от 1617 лева, за да може семейството да живее нормално. Официалните данни за заплатите през първото тримесечие в София - столица, отчитат нетна средна работна заплата от 1285 лева /бруто 1656 лв./, която е с близо 20,5 на сто по-ниска от реално необходимия разполагаем доход за покриване на издръжката на живот на един човек от домакинство.

Домакинствата, които живеят със средства на човек под издръжката на живот са 71,3 на сто, като има тенденция за намаляване - през 2016 година са били около 78 на сто.

Данните на синдиката сочат, че 28,7 на сто от домакинствата в страната са с общ доход на човек над издръжката на живот, 30,3 на сто от домакинствата са с доход на човек до 348 лева /официалната линия на бедност за 2019 г./, или близо до 2 млн.185 хиляди, като спрямо същия период на предходната година намаляват с около 57 хиляди души. 41 на сто от домакинствата са с общ доход на човек от домакинство от линията на бедност /348 лева/ до необходимите средства за издръжка на живот /или около 2 млн. 958 хиляди души/. За едногодишен период се отчита намаление с около 22 хиляди души /при 44 на сто през същия период на 2018 г./

От КНСБ отчитат, че размерът на средната нетна заплата плавно се доближава до необходимия за издръжката на живот, но все още изоставането е значително. Размерът на нетната средна работна заплата е по-нисък с 287 лева, или изоставането е с около 23,5 на сто. Разликата се свива около 2 пъти за десет години, изоставането през същия период на 2009 година е - 50,8 на сто.

От синдиката обаче отбелязват, че въпреки благоприятните икономически тенденции и устойчивото нарастване на средната работна заплата за десетгодишен период със 70,5 на сто, едва 30 на сто от българите получават средна или по-висока заплата, като и устойчиво се запазва тенденцията на регионална диференциация в трудовите възнаграждения. Около и над 30 процента е по-нисък средният размер на нетната средна работна заплата от средния за страната в области като Видин /-34 на сто/, Благоевград /- 35,5 на сто/, Кюстендил /-30 на сто/, Смолян /-29,6 на сто/ , Хасково /-28,8 на сто/.

От КНСБ отчитат още силно разслоение в обществото - най-богатите 20 процента от населението получават средно 7,7 пъти повече от най-бедните 20 на сто, при средно за ЕС от пет пъти. Очертаната ситуация се задълбочава с влизането в сила от 1 юли на новите цени на електро и топлоенергията, смятат от КНСБ.

От синдиката предлагат целево социално подпомагане срещу риска "водна бедност", като целева група са хората с право на помощ за отопление. Предлага се целевата помощ за вода да е месечна, предоставянето да е с ваучер, който да дава право да се покрие разходът за вода на човек за месеца до определения натурален показател за подпомагане - 2,8 куб.м по отчет на подпомагания потребител.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
97
1
 
0
 
! Отговори
Sun_OE преди 4 години
3-членно семейство в централна Англия (не в Лондон):Заплата £3350 нето, жената не работи в момента, но търси работа.Средна заплата за региона £29000 бруто, нето £1940 на месец, демек ако и 2-та работят £3880, т.е. в момента сме под средния доход.Живеем в 2-стаен апартамент 95м2 почти на село, умишлено избрахме да не живеем в голям град.Ипотека - £910 за 22 години.Храна - £800 на месец (включва бая неща).Сметки - консулска такса £150, ток, газ и вода £70. Данък и застраховка кола - £65 х2
96
3
 
20
 
! Отговори
странни стандарти преди 4 години
София. И двамата работим, с достатъчен доход според КНСБ (а сме 3-членно семейство) и от година на година се лишаваме от все повече неща! Седмица на море - тц. Ресторант веднъж седмично - абсурд. За "култура и развлечения" - книги и торенти. След плащането на сметки, седмичните пазарувания в Лидл и вечните непредвидени "за ремонт на покрива" и др. п. оставаме с пръст в... устата. Недоумявам какви са всъщност доходите на хората, които пълнят заведенията и задръстват ГКПП-тата?
95
2
 
13
 
! Отговори
бай илия преди 4 години
майната и на мизерията по-важното е че си купихме американски фърчила за да пазим северна мънкедония
94
1
 
3
 
! Отговори
До 97 преди 4 години
Благодаря за откровеността, ясно е че никой от хубаво не се е спасил и въпреки трудностите повечето не се връщат.Питането ми беше и за останалите разходи- наем, ток, отопление,данъци,градски транспорт, данък задръстване май имаше, пътни такси и т.н. щото в Англия освен правителството и държавния апарат трябва да се издържа и цялото кралско войнство и доколкото знам съровете и аристокрацията все още не плащат данъци за разлика от поданиците.Разбира се че щом стоите там има смисъл и масово българи
93
1
 
6
 
! Отговори
До номер 95 преди 4 години
Прав/а сте,сега щъкаме от години с нискотарифките из Европа и е факт че храните по веригите супери ми са им по- евтини в сравнение с левова равностойност тук,бензин също,данъци,вода,ток също нее вярвам да е по- скъп. Вие бихте ли споделили не за вас лично например, а средностатистически как стоят нещата- всички разходи-заплатите знаем, че са в пъти по-големи, но като се приспаднат разходите остава ли нещо настрани?Ясно е,че в Бг цените са като на Запад че и по- големи,а заплатите почни соц
92
1
 
11
 
! Отговори
245 преди 4 години
Аз искам да призова хората живеещи извън София да си търсят правата, защото е абсолютно противоконституционно за една и съща длъжност от една и съща фирма- известни хранителни вериги, бензиностанции например, разликата да е 100- 200 лева.Не оставайте с впечатление, че в София раздавата хилядарки- мизерни са и тук на фона на цените и данъците, но е абсолютна дискриминация и не ги е срам да го пишат в обявите за работа.
91
4
 
26
 
! Отговори
Ани преди 4 години
Такаааа - ние сме 3-***, трябват ни 1836лв. на месец. Е как питам аз да стане, като живеем в малък град и вземаме по 600 лв. чисто (и това е добре за града, повечето хора получамат около 400лв.). Останалите 600 за детето от къде да дойдат?! Иначе не получаваме детски надбавки - защото надвишаваме дохода, който е 1200лв., ама бруто! НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!!!
90
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Двама родители с масовата българска заплата от 580 лева, получават общо 900 лева след осигуровки и ДОД. Това са българските средни стандарти. Какви 2248 лева сънува КНСБ? 2248 лева чисто са две заплати по 1450 лева.
89
2
 
18
 
! Отговори
девойка преди 4 години
Тука говорим за разходи при собствено жилище, без ипотеки, без наеми. Ако сложим и наеми или ипотеки, тогава работата става дебела. Впрочем по цял свят собственото жилище е лукс. При соца нали настроиха панелни комплекси и имаше жилища за всеки. Сега уж намалява населението пък строят нови комплекси. За кого ?
88
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По принцип българина и да иска не може да се изхвърля, защото няма пари. Изхвърлят се хората с много пари, т.е. мафията. Това, което казва КНСБ за необходимите средства съдържа две взаимоизключващи се неща - нормален живот и средни български стандарти. Или едното или другото. За нормален живот трябват в пъти повече пари от тези, които обявява КНСБ, а средните български стандарти са доста по-ниски - около 800-1000 лева месечно за четиричленно семейство.
87
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 78Почивката също е лукс, както знаеш. Принципно тя може да се случи за много по малко пари - палатка/бунгало или нощувки на квартира. Моята почивка струваше всичко на всичко 200 лв. Българина много обича да се изхвърля и в това е проблема.
86
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За София пише 3233 лева, което означава две заплати по 2083,17 лева, от които след удръжките остават две по 1616,50 лева, общо 3233 лева. Колко семейства в София имат такива доходи? И това е някакъв измислен минимум, а не нормален живот.
85
1
 
12
 
! Отговори
До 85 преди 4 години
Разходи за почивка - вчера писаха, че около 40% няма да ходят на почивка, защото нямат пари, а това формира средни разходи за почивка 40% с нула разходи, но това нормален живот ли е? Нормален живот само с изброените разходи няма и не може да има. Колкото за София, съдя по себе си и въпреки че сме с много добри доходи, пак си налагаме доста ограничения, т.е. не е нормален живот.
84
1
 
11
 
! Отговори
До 85 преди 4 години
Цитат: Това са необходимите средства за покриване на разходите за храна, за поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка спрямо средните български стандарти за четиричленно домакинство.*Тук се крие разковничето - средните български стандарти, които са толкова ниски, че и 1000 лева на месец за четиричленно семейство ще са достатъчни, но това не е нормален живот. По това определение, тези 2448 лева не включват разходите по покупка на жилище или плащането на наем.
83
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 81Ако си живял из Европа или САЩ ще знаеш че масовия човек не живее на широко и си правят сметката доста. Четиристаен апартамент е лукс, също и частни училища или градини, които и там не всеки може да си позволи. В статията се говори за нормално задоволяване на нужди за храна, сметки и транспорт. Минимума за живот, не става дума за лиготии.
82
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тези средни суми за София трябва да се умножават по четири, за Пловдив и Варна по две, а за селата да се делят на две.
81
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тези 2448 лева за четиричленно семейство едва ли ще стигнат за нормален живот, ако семейството живее под наем или изплаща жилищен кредит. Ако децата са в държавни детски ясли, градини или училища е едно, но ако са в частни, то по едно 1000 лева на месец за всяко дете отиват там, а местата в държавните не достигат.
80
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цитат: За нормален живот на четиричленно домакинство ....*Е, за нормален живот в София на двучленно семейство работещи, трябват поне 8 хиляди лева чисто на месец. За живот с леки ограничения, ще стигнат и 5000 лева чисто. За живот с ограничения - 2500 лева, а при под 2500 лева месечно животът в София е с големи ограничения, направо мизерен. При четиричленно семейство, разходите са доста по-голями. Зависи и от това дали имаш собствено жилище, дали изплащаш кредит за жилището или си под наем.
79
2
 
9
 
! Отговори
До 80 преди 4 години
Ами смятай!Наем или вноска по кредит, с който си си купил жилището, а то трябва да е четиристайно, щом си с две деца, т.е. 150-200 хиляди евро.Частна детска градина за две деца, защото в държавните не те приемат.Да продължавам ли?Става дума за нормален живот, а не за мизерно оцеляване, както е сега за 90% от българите.
78
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 79Ся не е нужно да се изхвърляш толкова.