След 30 години: Маги – единствената висшистка от ромското гето в Сливен

Омъжила се 14-годишна, завършила средното си образование на 25
88
След 30 години: Маги – единствената висшистка от ромското гето в Сливен
Снимка: "Труд"

Ромската махала на Сливен вече си има и висшист. Магдалена Симеонова е първата и единствената от махалата, която е завършила университет през последните 30 години.

"Ох, отдъхнах си!", казва Магдалена пред "Труд".

Младата жена е на 29 години. Приключила съвсем наскоро с държавните си изпити в сливенския филиал на Медицинския университет – Варна.

Вече е акушерка. Випускът й ще получи дипломите си на официална церемония в края на септември.

Мястото на квартала е било избрано преди десетилетия така, сякаш е задният двор на града: отдалечено от центъра, зад ограда от панели.

Маги пък е израснала в най-бедната, южна част на 30-хилядното гето "Надежда". Тази част пък е нещо като задния двор на задния двор.

Магдалена и мъжът й Стефан успяха да предизвикат много вълнения на улицата, в целия квартал и отвъд панелените му огради.

Била едва 14-годишна, когато се омъжила. Задомяването на тази възраст не е изключение за улицата им, традиция било. Родителите й се дърпали, била твърде малка. На нея й се искало да учи, била отличничка. Но повече от всичко й се искало, ако ще става съпруга, да е на Стефан. Пак според същите тези традиции, можело и насила да го оженят за друга, защото вече бил на 19 години.

"В края на краищата, много се обичахме", отбелязва тя. Заживели при родителите му. Децата не се появили веднага – сега момчетата им са на 9 и на 6 г. В началото таткото работел във фирмата за чистота. За 240 лева. Не можел да си намери по-добра работа, защото си останал с основното образование. "И реших да се запиша да уча, вечерно. Казах си: щом моят баща завърши средното си образование на 46 години, аз ли няма да мога!?", разказва усмихнат той.

Междувременно направил тайно подарък на жена си. Записал и нея, без да й каже. Знаел колко иска да учи. И така тя, майката на две деца, влязла отново в класната стая.

Училището й се намира в другия край на града. Удобен транспорт няма. "Понякога се е налагало да ползваме такси, което ни затрудняваше финансово. Понякога пък пропусках последните часове, защото в 8-9 вечерта трябваше да съм вкъщи, имам си дечица", спомня си тя. Справили се.

Стефан започнал работа в завода за автомобилно оборудване "Язаки". А Маги? Един ден отишли при тогавашния кметски наместник Румен Бъчваров. "Казаха, че тя иска да посещава кандидат-студентски курс", разказваше тогава Бъчваров. Но успели да спестят само 70 лева, а били необходими още толкова.

"Може ли някой да помогне?", питали те. Можело. Бъчваров съдействал. На изпита шашнала дори самата себе си. Изкарала оценка 5,25! Била сред първите приети.

"Акушерката Фани Пачанова има голям принос за решението ми да продължа образованието си, тя ме амбицира", признава Маги. Фани е сред доброволките на Центъра за детско и майчино здраве към УНИЦЕФ, които от много време насам посещават квартал "Надежда", за да помагат на младите майки и да ги обучават как да се грижат за бебетата си. Така се запознали с нея, а по-късно и с ръководителката на центъра Лилка Колева.

Равносметката до тук се оказала следната: Маги се омъжила още като дете, станала майка, на 25 години завършила средното си образование и станала студентка. Влязла в Медицинския университет, както се казва, през парадния вход.

"Радостта ми беше огромна, но и стресът – също", навежда глава тя.

Първо, заради парите. Със Стефан взели назаем 400 лева за първата семестриална такса, но трябвало да ги върнат. Помогнала й сливенската адвокатка Магдалена Данчева. Прочела в "Труд" за ромското момиче от гетото, което ще става висшистка. И й дала сумата за семестъра.

"Адвокат Данчева е специална личност за мен. Информирана съм, че тя помага на много хора. Но най-важното е, че ми показа колко доброта има и от "другата страна", заявява Маги. "Другата страна" е животът извън гетото, българите и техният непознат свят. "В квартала сме изолирани. Оградени и в преносния смисъл. Все още има хора, които през живота си почти не са излизали "навън". Може да се срещнат и деца, които не са виждали дръвчета", обяснява семейството. Маги попаднала под двойна преса. От една страна, това затворено общество я осъдило. Вярно, някои съкварталци се възхищавали, че тяхно момиче ще учи във ВУЗ. Други обаче я заклеймили: щяла да си зареже децата, мъжа си и да пропадне.

Накратко, финансовите тревоги за семестриалните такси били отпаднали с много труд от нейна страна.

Неправителствени организации отпуснали средства, но срещу строга отчетност и задължително изискване за успех, не по-нисък от 4,50. Иначе – край! Нейният успех било около 5, една година – 4,92, друга – 5,10… "По този повод искам да кажа на тези, които се възмущават колко пари ей така отишли при ромите, че грешат. Аз се борих и вярвам, че не е било напразно", подчертава тя.

"Питате кое ми е било най-трудно. Латинският език! Но по-трудна от него обаче се оказа комуникацията в една напълно нова среда. Страхувах се, че колкото и да се старая, колкото и да давам от себе си, хората ще имат отношение към мен заради моя етнос, тъй като не го харесват, а някои направо го мразят", обяснява тя.

Със Стефан успели да сбъднат още една мечта: дом извън квартала, за да осигурят по-добро бъдеще на децата си. Трябвало да напуснат и по друга съвсем битова причина. "Ами в "Надежда" е много шумно!", вдига рамене тя. Принудила се да се подготвя за часовете и да учи за изпити само късно нощем, когато кварталът утихне. За да не буди децата и съпруга си, сядала на пода с фенерче и така четяла. Затова още, докато била във втори курс, подали документи за общинско жилище под наем. Одобрили ги. Дали им двустаен апартамент в големия жилищен комплекс "Сини камъни", в блок в края на Сливен. Заварили скъсани балатуми, мръсни стени и дупки в изгнилата дървена дограма. Нанесли се веднага. Без капризи и претенции. Взели отново заем, запушили пролуките, изчистили, подредили. През прозорците им се виждат Сините скали, червените покриви във вилната зона, зелените корони на овощните градини. "О! И през зимата, когато всичко стане бяло, гледката е разкошна!", уверява семейството.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
0
 
1
 
! Отговори
Мариана преди 4 години
Браво , на това младо семейство! Много от *** са умни и имат потенциал да завършат висше образование . Дано и други последват примера им!
57
2
 
8
 
! Отговори
Берачи на ток преди 4 години
За 850млн лв 1 хРом е с вишУ а др си берат ток плюс минус подземно надземно изучават Н.Тесла Пп а в другото свободно време се слуша чочек и се оплождат за да набъбнат помощите
56
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Завършила е акушерство. Таман ще подпомогне прирастът в махалата.
55
1
 
6
 
! Отговори
и ся ко праим преди 4 години
Сега..до колкото разбирам колкото по образовани са родителите толкова по малко деца имат(1-2) .за да има повече деца и прираст на населението явно родителите трябва да са с ниско образование за да правят повече деца,но тогава родителите с ниско образ.имат и ниски доходи поради което и техните много деца няма да могат да се изучат и ще останат неуки!И ся ко праим???
54
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Висшистка НЕ Е! Иначе браво на семейството!
53
0
 
26
 
! Отговори
Браво преди 4 години
Заглавието от статия на Днес преди около седмица : Над 815 млн. лв. похарчени за интеграцията на ромите... Резултатите? Ами ей ги резултатите - Слепи ли сте ? Имаме ЕДНА РОМКА С ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ . Значи ни трябват още някакви си 815 милиона за да имаме и друг ром вишист .Браво.
52
3
 
19
 
! Отговори
Свирчо преди 4 години
Браво на жената и семейството й. Една хубава новина да прочета и да се зарадвам, след този негативизъм, който ни залива от сутрин до вечер.
51
0
 
15
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Изключенията - потвърждават правилото!Номадските племена - са свикнали да я карат по тънката лайсна... Бране... Просия.. Телефони измами... Интеграцията не е *** да им го набиеш
50
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Браво на жената и дано оползотвори добре образованието си.Обаче останалите?Нека се замислим на тях защо държавата им налива за няма нищо, вместо да бе помогнала на такава жена да си плати таксите, а не да събира пари едва-едва.Та единствения НИ изход е да се дават помощи само срещу реални резултати. Но за целта трябва да се затегне контролът за посещаемост на училище и за овладяване на задължителния материал. С тая корупция в училищата не съм оптимист, че това ще се случи.
49
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Висшето образование го дават под път и над път.90 % от моите колеги ФИНАНСИСТИ в университета след завършване се реализираха по следния начин:1. Таксиметрови шофери2. Сервират по заведения3. Ей тия в сивия сектор не мога да ги открия - май хакери станаха :)За какъв ти е висше, като ти се смеят работодателите (които са със средно специално образование), НО тези същите работодатели имат по няколко любовници.Стой си ти безработен с висшето ... !!!
48
3
 
20
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Молете се до 30 г. да има още една!
47
16
 
14
 
! Отговори
Maria преди 4 години
Браво на тази жена! Историята ме накара да се замисля, колко много усилия са й били нужни за да получи това, което повечето българи получават наготово: достъп до образование и добра среда.
46
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За 30 години милиони и милиарди се изляха в т.нар. "ромско включване" или интеграция. Какъв е резултатът? Силно казано скромен. А образованието е единственият начин ци.аните да напуснат гетото, където мизерия, неграмотност и престъпност се възпроизвеждат. Но така няма да са под контрол.
45
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дано бъде за пример на другите. Успех й пожелавам!
44
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А значи можело! Жалко, че е 1 на милион! Обаче, има надежда, че щом са се изнесли от гетото, децата и вече ще имат различен живот, няма да се женят на 14, а ще завършат училище, може би дори висше... Ето това е пътят! Не е лесен, но това е единственият начин да се измъкнеш от мизерията на гетото.
43
4
 
21
 
! Отговори
Бау преди 4 години
Според мен е важно това семейство да стане много известно и популярно, за да видят останалите колко е хубаво и да се опитат да последват примера.
42
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И сега с умиление гледаме едната бяла лястовица от хилядите хрантутници. Браво, но другите? Кога?
41
1
 
24
 
! Отговори
Бау преди 4 години
Браво на жената! Явно като са образовани нямат 3492349234923 деца. Разбираемо.
40
3
 
25
 
! Отговори
да преди 4 години
Браво! Респект!- това е интеграция и добре похарчени помощи!!!
39
2
 
14
 
! Отговори
човек преди 4 години
До: номер 41Така е, съгласен съм. Подобно е положението и с чернитe американци в САЩ.Всеки по-образован е принуден да напусне родното си място защото гледат на него като на бял. Смятат го за предател. Лично съм бил там и съм попадал и в гeтотo, страшно е!Разбира се, има и такива опити, да назначават от техния етнос полицаи, учители, всякакви служители, но сам бившият президент Обама беше казал, че почти няма промяна.