40 хил. ромчета са тръгнали на училище благодарение на програма за интеграция

За първи път в образователната система има повече деца от семейства без образование
17 ное 2019 17:10, Нели Христова
113
40 хил. ромчета са тръгнали на училище благодарение на програма за интеграция
Снимка: Булфото

От всички бюджетни програми с най-висока обществена възвръщаемост е тази за предучилищното образование. Въвеждането на задължителна подготовка на 4 години няма да струва много. Финансираме голяма част от това обучение – 14 млн. лева, но увеличеният обхват от 78% деца до над 90% деца ще струва около 25-30 млн. лева на годишна база“. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, цитиран от БНР.

По повод освобождаването от таксите за предучилищна възраст той подчерта, че всяка една система има солидарност.

"Все още нямаме решение колко точно ще бъдат средствата, но те ще се допълнят със средствата от държавния бюджет и от средствата от европейския социален фонд“.

Министър Вълчев каза, че в рамките на програмата за интеграция на ромските деца през последните три години са записани близо 40 000 деца, голяма част от тях в системата на предучилищното образование:

"Основният проблем е културен – отношението към образованието. Трябва да продължим с активността по механизма и е по-важно да ги накараме да ходят ежедневно, защото самото записване е еднократният и по-лесният акт. Имаме и проблем с мотивацията за учене, но това е при всички деца", каза още той.

Красимир Вълчев каза, че за първи път в системата на образованието има повече деца от семейства с по-ниско образование на родителите:

"Това се дължи на демографското възпроизводство. Трябва с повече усилия на всеки един учител да приобщим децата“.

Образователният министър уточни, че склонността за включване в педагогическата професия се увеличава:

"Имаме тройно-четворно предизвикателство за следващите 10 години. Една страна трябва да има достатъчно учители. При нормална възрастова структура трябва да се пенсионират 25%, а при нас – 45%. Трябва да обезпечим системата с добри учители. Догодина предвиждаме трети стипендии за ученици с най-добри резултати, които се включат в педагогическо образование. Ранният достъп до образование е функция на равния достъп до добър учител... Имаме недостиг по определени дисциплини – предишните години беше по информационни технологии и по английски език, а през следващите години ще бъде по математика, по физика, по химия".

Дисбалансът при заплащането в сферата на училищното образование и в тази на висшето Красимир Вълчев обясни, че причината е в модела на регулиране на двете системи и в нивото на отговорност:

"В системата на училищното образование до голяма степен са централно регулирани възнагражденията, докато висшето образование е напълно автономно. Средните заплати във висшите училища са над 1900 лева, но разликата между най-ниските и най-високите е средно 150%, докато в сферата на училищното образование разликата е 40%“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А защо се позволява да има семейства без образование??? Според законите ба страната образованието до 16-годишна възраст е задължително. Родителите на сегашните първокласници са расли в уж правова държава. Виновни са първо КМЕТОВЕТЕ, защото те имат правомощия да санкционират и защото почти всички училища са общински. Но кметовете са избираеми и им треперят гащите от страх да имат пряк контакт с ромите...
5
1
 
22
 
! Отговори
Те тръгнали,, преди 4 години
ама какво научили, като ме знаят български. Най-много даскалицата да научи ***.
4
1
 
21
 
! Отговори
ай сиктир преди 4 години
Колко им е надницата за това, че са благоволили да присъстват.
3
0
 
13
 
! Отговори
До 2 преди 4 години
Ми ти кво искаш - стари моми и ергени ли да останат.
2
0
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз откакто се помня тръгват на училище и така до трети клас.
1
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Образованието е в колапс, не ги е срам!