Екоминистърът: Казах, че ми прилича на хотел, не, че ще се настаня в него!

Емил Димитров очаква съдът да се произнесе за строежа на "Алепу"
71
Екоминистърът: Казах, че ми прилича на хотел, не, че ще се настаня в него!
Снимка: БГНЕС

Екоминистърът Емил Димитров заяви пред депутатите, че съдейства на прокуратурата, която оспорва влязлото в сила разрешително за строеж в местността Алепу.

Министърът беше изслушан в пленарна зала по искане на левицата във връзка със строителството на курортен комплекс в местността.

Още по темата
"Разбрахме за протеста, очакваме съдебната процедура, когато тя приключи след установяване на фактите и на тяхната законосъобразност, ние, по линия на околната среда, ще се произнесем по възникнала необходимост от издаване на ново разрешение за строеж по Закона за устройството на територията на Черноморското крайбрежие. Дотогава не би било редно да коментираме", обясни Димитров.

По думите му нито МОСВ, нито МРРБ имат права да извършват каквото и да било дейност, докато не чуят произнасяне от съда.

Той даде информация за процедурата по строителството между нос Св. Тома и така нар. Шофьорски плаж, започнала с оценка на съвместимост от 7 декември 2016 г. за инвестиционно предложение изграждане на курортен комплекс, включващ "Алепу вилидж", предаде БТА.

В процедура по начина на водене депутатът от левицата Георги Свиленски заяви, че от левицата не са разбрали на кого да вярват - на министър Димитров, който казва че "там ще се строи един хубав хотел" или на министър-председателя, който заявил, че "това ще са хубави клетки за птички".

Министърът заяви, че не иска да се вадят думите му от контекста. "Казах: Всичко, което съм видял, е по телевизията. Това, което видях, изобщо не ми прилича на защитно брегоукрепително съоръжение, на мен ми прилича на хотел, може би ще бъде и хубав хотел. Аз не казвам дали ще е или няма да бъде, дали съдът ще се произнесе или не. Не съм казал: това ще бъде един хубав хотел и чакам да се настаня там - не е имало такова нещо".

По думите му част от имотите попадат в зони за териториално устройство на защита по Закона за Черноморското крайбрежие с плътност на застрояване 20 на сто, интензивност на застрояване 0,5 на сто и процент на озеленяване 70 на сто и с характер на застрояването височина до 7,5 метра. Останалата част от имотите попадат в зона Б - с плътност на застрояване 30 на сто и характер на застрояването до 10 метра височина.

Имотите попадат в защитена зона Ропотамо за опазване на природните местообитания и защитена зона - комплекс Ропотамо за опазване на дивите птици.

Той обясни, че РИОСВ е провела процедура за оценка на въздействието върху защитените зони и докладва, че процедурата е приключила още през 2017 г. с което инвестиционното предложение е съгласувано с РИОСВ. "Решението не е обжалвано в законоустановения срок и е влязло в сила", посочи Димитров.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари