"Галъп": 59% у нас смятат, че заплахата от коронавируса е преувеличена

Ще се върнем ли към нормалността до края на годината?
166
"Галъп": 59% у нас смятат, че заплахата от коронавируса е преувеличена
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Страхът от зараза с коронавирус остава висок по света, но се откриват и някои симптоми на намаляване. Въпреки че в САЩ, Великобритания и Италия са регистрирани 40% от всички смъртни случаи в световен мащаб, кривата на заразата в тези държави вече е под контрол и забраните за движение се отменят.

Все пак шокът остава на високи нива – 71%, 70%, и 79% съответно сa страхуващите се, че те или член на тяхното семейство може да се заразят с Ковид-19. Сред всичките изследвани 19 държави 67% от респондентите се страхуват от заразяване, а 30% не изпитват страх.

Хората по света като цяло продължават да изразяват широка подкрепа за своите правителства, макар и не на нивата, регистрирани в началото на кризата. Същевременно общественото мнение е разделено по въпроса дали животът ще се върне към нормалното през 2021 г.

Това са някои от изводите от третата вълна на глобално изследване, проведено от водещата световна асоциация "Галъп интернешънъл" – в 19 държави, включително САЩ, Русия, Великобритания, Индия, Италия, Япония и др. Първата вълна през март, а втората през април. 

Филипините и Индия, в които изглежда заразата расте, са и двете държави, които показват най-високи нива на страх: съответно 53% и 49% силно се опасяват, че те или член на тяхното семейство може да се заразят с коронавирус.

54% в изследваните държави не намират заплахата от вируса за преувеличена, а 41% са на противоположното мнение. Възприятията, че заплахата е преувеличена, са най-силно изразени в Босна и Херцеговина (66%), Казахстан (61%), България (59%) и Молдова (58%).

За сравнение, само 15% от запитаните в Южна Корея (която скоро преживя пандемията SARS) вярват, че заплахата от коронавирус е преувеличена.

Подкрепата за работата на правителствата по овладяването на кризата остава висока – 63% одобряват, 34% не одобряват начина, по който техните правителства се справят със ситуацията. Все пак наблюдават се и някои значителни промени в сравнение с първата вълна на глобално проучване по темата в началото на кризата.

В държави като Република Южна Корея, Малайзия и Швейцария подкрепата за начина, по който правителствата се справят, изглежда дори расте. В Казахстан и България стойностите, достигнати в периода между март и април, остават и днес.

В същото време, в Япония (33%), Босна и Херцеговина (36%) и Великобритания (38%) се регистрират значително по-ниски нива на одобрение за работата на правителството спрямо предходните вълни на изследване. А какво е отношението към работата на президента Тръмп? 40% в САЩ продължават да я одобряват, а 55% не одобряват.
Одобрението за правителствата по света е повлияно отчасти от възприятията за това дали вирусът е под контрол.

Тук глобалното мнение е разделено – 44% казват, че ситуацията вече е под контрол, а 49% - че още не е. Но има поразителна разлика във възприятията в различните държави по света – от 15% от японците, които мислят, че вирусът е под контрол, до цели 95% от запитаните в Грузия.

Една тема, по която мнозинствата в повечето държави са единодушни, е финансовото влияние на кризата. В 14 от 19 изследвани държави мнозинството казва, че доходите на домакинството им са намалели. Семействата във Филипините (88% признаващи обедняване) и Пакистан (87%) са най-притеснени.

А какви са вижданията за бъдещето? Няма ясно изразени очаквания за връщането на живота към нормалността. Повече от двама от всеки пет (41%) запитани вярват, че до края на годината животът ще се завърне към нормалния си ход, а 47% не са съгласни. Хората в Казахстан (65%), България (61%), Малайзия (60%) и Пакистан (59%) са по-големи оптимисти в това отношение, докато три от членките на Г7 – Япония (11%), САЩ (28%) и Великобритания (20%) изглеждат най-загрижени.

"Няма съмнение, че в глобален мащаб връщането към нормалността започна без провъзгласеното "ново нормално". Хората са по улиците, магазините са отворени, самолетите са в небето и границите се преминават, макар и не всички. Новият стар вирус още не си е отишъл и в известен смисъл никога няма да си отиде, тъй като вирусите са част от живота на нашата планета. Мнозина смятат, че надценихме опасността и така причинихме много повече щети (включително и загуби на живот) в сравнение със самата болест. Години ще изминат докато разберем защо, години ще изминат, докато се възстановим. Нещо ново се случва не в нашите тела, а в нашите глави, и то много наподобява нова религия - нов егалитарен култ", коментира Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация "Галъп интернешънъл".

Къде е България?

У нас страхът от коронавируса постепенно намалява от април насам. Но тревогата още е тук, а данните у нас са регистрирани преди ескалацията на случаите от последните седмици.

В началото на юни за мнозинството от българите ситуацията с коронавируса вече е под контрол. Данните за разпространението на заразата в последните седмици обаче са силно динамични и са възможни промени и в усещанията за тревога и контрол над ситуацията, които ще бъдат установени и анализирани в следващите вълни на проучвания на "Галъп интернешънъл".

В същото време българите са убедени, че отговорността за решенията относно здравето е лична (84%), а не на държавата (10% са склонни да прехвърлят отговорността на държавата). В последните седмици след отпадането на редици мерки у нас и в много държави по света тази отговорност бе поставена на тест.

Подкрепата за правителството във връзка със ситуацията около пандемията остава стабилна и се запазва на нивата, регистрирани в най-тревожния период за нашето общество (през април) – от 77%. Тенденцията за силна подкрепа към правителството по отношение на ситуацията с коронавируса е обща за повечето държави, участвали в изследването.

Българите изглежда са сред най-силно убедените, че заплахата от коронавируса е преувеличена. 59% от запитаните у нас смятат така. Съмнението в сериозността на заплахата все пак намалява през последните месеци, но въпреки това България е сред водещите в това отношение.

Българското общество е сред тези, които в най-голяма степен очакват или по-скоро се надяват за нормализация на живота до края на годината – 61% от запитаните. До голяма степен това би могло да се свърже и с икономическия ефект на пандемията, който е усетен в доходите на една втора от домакинствата у нас.


В глобален мащаб са интервюирани близо 19 000 пълнолетни души. Във всяка от държавите изследването е проведено онлайн, по телефон или по метода CAPI сред представителна извадка от мъже и жени през юни 2020 г. Абсолютна максимална грешка е 3-5% при 95% доверителен интервал.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
12
 
13
 
! Отговори
123 преди 3 години
Пак манипулации. Почти никой вече не вярва в коронавируса.
7
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цитат: В същото време българите са убедени, че отговорността за решенията относно здравето е лична (84%), а не на държавата (10% са склонни да прехвърлят отговорността на държавата).Това показва, че българите имаме здрав разум и добре разбираме, че правителството е некадърно, което застрашава здравето и живота ни при тази епидемия.
6
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Галъп звъннал на три баби от селото и анкетата е проведена. *** мулета лефтиски.
5
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много жалко че освен медиите Тиквата купи и соц агенциите. Галъп си вкарват автогол. Както и Блиц и всички тем подобни.Хунтата си отива, и ако си по далновиден ще оцелееш. Крачуна ще иде на бунището
4
3
 
8
 
! Отговори
Скандално преди 3 години
Простотията ни убива не вируса,простотията и манията за величие е заплахата....
3
20
 
18
 
! Отговори
КОВИД двайспет преди 3 години
Тоя вирус е пълна измишльотина на илюминатите и масоните за да ограбят света и да чипират хората, а тези дето се опъват децата им отиват в Норвегия.
2
19
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ковид е измислица, която дори не съществува!Всичко е по медиите с цел да се налагат рестрикции, ограничения и да се тероризира населението!
1
21
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Горе долу такъв е процента на простолюдието. Нали в долната си граница.