Стягаме куфарите за по-добър живот навън, но песен ли е той?

Всеки четвърти имал намерение, 31% смятат, че зад граница си по-щастлив
124
Стягаме куфарите за по-добър живот навън, но песен ли е той?
Снимка: БГНЕС

Всеки четвърти българин е имал намерение да живее в чужбина. 22% посочват, че имат познат или роднина, които се е върнал от чужбина с намерение да живее постоянно в България.

Данните са от проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо емиграцията. Проучването е реализирано в периода между 26 ноември и 3 декември 2020 г. чрез интервюта "лице в лице" сред 1009 пълнолетни българи.

31% посочват, че българите, живеещи в чужбина, са по-щастливи от живеещите от България, докато 44% са на обратното мнение.

41% от българите казват, че имат роднини, които живеят в чужбина. Живеещите в селата в най-голям дял посочват, че имат роднини в чужбина, спрямо живеещите в други населени места.

27% от имащите роднини в чужбина получават финансова помощ от тях. 70% посочват, че не получават. Хората на възраст 60-69 г. и 70+ в най-големи дялове посочват, че получават такава финансова помощ от близки/ роднини в чужбина.

80% от хората, които получават такава финансова помощ, казват, че не могат да се справят без нея. Едва 14% заявяват, че могат да се справят и без тази финансова подкрепа.

Една трета от хората, които получават такава финансова помощ, биха заминали в чужбина, ако не получават тази подкрепа. Това важи в най-голям дял при най-младите. 54% от българите посочват, че не биха заминали.

Сред основните причини за емиграцията на техните близки/ роднини, 61% изтъкват икономическото положение в България, 51% "с цел по-добър живот", а 13% с "цел образование". Сред изтъкнатите причини е и брак/ връзка с чужденец.

24% от българите декларират, че са имали намерение да живеят в чужбина, а 70% не споделят такова намерение. Сред основните причините да не заминат се изтъкват семейството/ близки/ родини/ родители – 27%. 13% посочват, че имат хубава работа и добра реализация, а 8% заради малки деца/ внуци. Сред изброените причини са също възрастни роднини, любов към България, желание за развитие в България, страхът от неизвестното, по-спокоен живот в България и т.н.
 
52% от българите смятат, че е престижно да се работи в чужбина, а 33% са на противоположното мнение. Сред най-младите е най-голям делът на смятащите, че е престижно. 83% посочват, че е престижно да се учи в чужбина, а едва 8% са на противоположното мнение. За 75% е престижно да се пътува често в чужбина. 12% смятат, че не е престижно.

Над половината (56%) от българите посочват, че хората завършили в чужбина, имат по-добри възможности за реализация в България, а едва 4% смятат, че имат по-лоши възможности. 24% са на мнение, че имат същите възможности като получилите образование в България.

На въпрос "Според вас лично животът в чужбина лесен ли е или не е лесен?", то 14% посочват, че е лесен, а 71% са на противоположното мнение.

Две основни психологически рамки могат да бъдат очертани по отношение на емиграцията, коментира социалният изследовател Евелина Славкова.

От една страна битува чувството, че тези хора са „прокудени“ от България, търсещи препитание извън страната. Другата психологическа рамка, е свързана с формираното желание на родителите към децата им да отидат в чужбина, да учат там, да живеят там и т.н. Твърда е вярата, че там е по-добре. И двете призми битуват успешно и не си противоречат, казва Славкова.

Според социолозите проучването показва, че финансовата подкрепа на хората в чужбина задържа хора, особено по-младите, които иначе посочват, че биха заминали за чужбина. За възрастните хора тази финансова помощ е особено ценна. Тук идва и един от големите и травмиращи психологически ефекти на българите в емиграция – да гледат възрастни хора в чужбина, а не собствените си родители.

Второто нещо, което показва проучването, е престижът. Престижно е да се работи в чужбина, да се учи в чужбина, да се пътува. Животът в чужбина, образованието в чужбина се приема за някаква сигурна гаранция за по-добро бъдеще, в което често се възпитават децата и е част от втората психологическа рамка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


124
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТИнтересно е как пазиш равновесие с тоя "акъл"
42
3
 
14
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
И накрая, висококвалифицирана работа у бг'то просто няма. Всичко беше унищожено и разграбено по време на прехода от простолюдието. Това което се показва не функционира, а мутрите си мислят че биха могли да се подиграват с топ специалисти. Е как да стане? М ? Как ?
41
5
 
9
 
! Отговори
Забравете БГ преди 3 години
В България службите изтезат хора, и миг не си заслужава да се живее тук!
40
11
 
2
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Добре че сме в ЕС и НАТО да бегаме навънка да береме ягоди да изкараме некое евро да не гладуваме! При комунизма не можехме да бегаме навънка и ни разстрелваха на кльона на границата и гладувахме при режим на тока, а в ЕС и НАТО сме добре, можеме да бегаме на запад да изкарваме евра.
39
11
 
15
 
! Отговори
Знаещ преди 3 години
Имам познати, които се върнаха от Берлин и Мюнхен в София, защото в България имали по-висок стандарт на живот, макар че номинално взимат наполовина. Просто разходите им в Германия са били огромни. Тук работят за международни фирми и пак си ходят в чужбина, но само на почивка.
38
13
 
12
 
! Отговори
Аз преди 3 години
Айде пак поредната статия за националните предатели, миячи на тоалетни в чужбина. Не разбраха тия, че като не ставаш за нищо тук, няма да ставаш и за нищо там. И цял живот ще си втора ръка човек.
37
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тук е пълно пак с коментари - етикети. Българите били какви ли не. Българинът има много качества и добър нрав. Защо все с негативното напред се подхожда.
36
2
 
30
 
! Отговори
Анализатор преди 3 години
Не, живота навън не е лесен за повечето емигранти. Основно защото са далеч от семейство, приятели и роднини. Повечето хора заминават с идеята да спечелят пари за жилище или да осигурят добро образование и препитание на семействата си. Не искам да ставам банален, но докато стандарта на живот в България е нисък - така ще бъде.
35
1
 
19
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Защото в България управляват рекетьори. Как си представяте някоя легитимна и сериозна корпорация да преговаря с мутрите от герб ? Няма как да стане.
34
0
 
18
 
! Отговори
Обяснете ми как цели преди 3 години
трийсетина години роми не можаха да научат български език, а само за 2 години научиха немски?Добре го научиха, щом си говориха с германци летовници 1:1Значи там може ... тук НЕ може ...
33
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Виновни да Тодор Живков. Путин, Русия, БКП и ДС!
32
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Живял съм в чужбина. Прехвалена работа.
31
7
 
21
 
! Отговори
Kaka преди 3 години
Не на всеки му харесва чужбина.Лично за мен България е мащеха,за това и от 6 години вече не живея там и не се и прибирам.Няма за какво.Мизерия,мръсотия,изнервени хора,зле облечени,озлобени.
30
4
 
19
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
При всички случаи е по добре човек с образование да работи нискоквалифицирана работа за повече пари в чужбина отколкото нискоквалифицирана работа в България. Дори да има собствено жилище. Поне няма да се налага да гледа противните мутри в парламента. Гротескно е. Да знаеш, че еднокнижник с опит в разпространението на амфетамини и рекет е министър председател на държавата, че и да се налага да гледаш избирателите му...
29
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защо Европейската комисия на принуди западните технологични компании да споделят техните технологии и know-how с в България и източна Европа за да се изравнят стандартите. БМВ, Мерцедес, БОШ, Сименс да отделят средства да обучзт специалисти от източна Европа за да може стандарта на изтока да се изравни със запада. Ако откажат - да им наложат санкции и глоби! На нас ни налага изисквания да спазваме ЕС стандарти и съсипват икономиката ни, а от тяхна страна - нищо!
28
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всеки, който има нормална работа навън е в пъти по-добре. И храна, и стоки са по-евтини и качествени. Отделно знаеш за какво работиш и колко ти се плаща. На всеки му е трудно, но като се върне за малко в България и се чуди как да забегне.Лошото е, че там много хора си влачат простотията от държвите. Особено ако дойдат румънци и българи с чалга нрави. Хората там си продават къщите и се изнасят, за да може балканските кючеци да звучат.
27
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Добре, че хората отидоха в чужбина за да подпомагат пенсионираните си близки за да не умрат от мизерията която им предлагат управляващите. Тежко обаче на тези които нямат близки, те тъкат в мизерия, въпреки че са работили по 40 г. Да не забравяме и пенсията която получават хората от чужбина, над 900 евро са си чудесни за старините на човек в България. Хората нямат чекмеджета за да са спокойни.
26
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Животът навън е мизерен, живот на презрян, ниско платен черноработник емигрант от източна европа, славянин, на славяните западняците гледат като полyxopa, полyчовeци и не се свенят да го изразяват директно. Но по-добре такъв живот, отколкото глад в България. Това е положението - ЕС, НАТО, демокрация - к'во да пра'йш...
25
10
 
16
 
! Отговори
Lora преди 3 години
Не мога да приема, че да заминеш в чужбина и да работиш нискоквалифициран и ниско труд и да живееш в пълна мизеря е престижно. Особено за хора с добро образование. Животът в чужбина е добър за хората с престижни професии и добро заплащане. Иначе няма смисъл. Имам позната с висше образование, която работи като чистачка по домовете в Лондон за 2000 лири. Дели жилище с още 3ма души, живее на майната си, пътува с часове до работата. Щеше да се реализира по добре в България, където има собствен дом.
24
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какъв избор... да си хванеш пътя за нормална страна, където ще ти е трудно... или да си стоиш тук пожарникаря да ти го слага с двеста и да се върти отзаде ти...