"Дигиталният хероин" при децата предразполага към бъдещи зависимости

Екраните компрометират способността на децата да се развиват
4 окт 2021 16:10, Ния Христова
16
"Дигиталният хероин" при децата предразполага към бъдещи зависимости
Снимка: Pixabay
"Изправени сме пред забележителен феномен - пусков механизъм за развитие на зависимост от детска възраст - пребиваването от най-ранна детска възраст във виртуална среда или т.нар. екранни деца", каза  пред БНР доц. д-р Стоян Везенков, специалист по неврофизиология.
 
Везенков уточни, че попринцип сме свикнали да забелязваме и адресираме зависимостите при тийнейджъри и възрастни хора, но вече започва да се очертама и възможност за развиване на зависимост, която спира детското развитие на 3 до 6-годишни деца.
 
"Досега човечеството не е било изправено пред подобно предизвикателство. Всичко това се случва под бурното развитие на технологиите от една страна и от друга – забавяне на научните изследвания, които показват директните увреди върху детското развитие заради употреба на екраните. Трети фактор е тоталното подценяване на проблема от страна на родители, възпитатели, учители", коментира доц. Стоян Везенков.
 
Според него родителите трябва да са информирани за тази опасност, защото именно те "поставят" екрана пред детето в опит да спечелят време за себе си.
 
Детето първо трябва да формира езикова система и да развие интелекта си, да бъде в досег с природата.
 
"Аз лично бих казал 9-10 години, което може да прозвучи крайно, но има достатъчно изследвания, които да потвърдят, че едно гениално дете, да речем, е развило зависимост и го „нормализираме“, става с дефицити, нормално развиващо се дете. Потенциалите, които би могло да развие, са компрометирани", категоричен е Везенков.
 
До третата си година детето трябва да има чисто физическо развитие, двигателна активност, а през екрана се стимулират само слухът и зрението – всички останали системи не се развиват, изтъкна специалистът по неврофизиология.
 
"И детето има халтава походка, няма никаква пространствена ориентация, не се отделя от родителите, с памперси до никое време – до 3-4 годишна възраст, сънят е компрометиран", каза той.

 

"Много родители използват телефона и таблета като награда", отбеляза доц. Везенков.
 
"За да може детето да си достави „дигиталния хероин“ като награда. Така се започва. И реално – рано или късно, рискът от развитие на дигитална зависимост просто се случва. Дори 10 минути на ден, една широка врата отваря към виртуално пребиваване дори на една по-късна възраст", каза той.
 
"И в 10 клас да дадете на едно дете, което никога не е виждало телефон или компютър, за една година ще надмине всички, които от 3-годишна възраст използват телефони, защото има капацитетът на нервната система и интелектът да усвоява способности, да се учи. Екраните всъщност отучват децата ни и компрометират процеса на учене", убеден е експертът.
 
Смущения в съня и храненето, агресия при отнемане на устройството, това са част от признаците на подобна зависимост.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


16
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абсолютно съм съгласна с всичко написано в статията! Трябва да се вземат сериозни мерки по въпроса, защото родителите не са способни да се справят с проблема. Повечето са невежи по темата и дават телефон и таблет от бебешка възраст. Броят на деца със СОП нарастна много в последните години.
13
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 1/2 - Абе ейй! Мойти детиии .. няма ТИЛИФОН ДА ВИДИ докат не стане на 22
12
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тошо
11
2
 
0
 
! Отговори
12 преди 2 години
Квооо не ми харсвата? Шооо така? Наща ми така ме третираше и станах МЕГА ГАД! Бол с паричци съм и не цепя басма. Не ми пука, с кви хора работя, не ми пука вки подкупи давам .. АМА САМ ДОБРЕ! Па ВИЙ! Вий сти ***!
10
10
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И аз позлам телефона и игрите, както и паричките, каото наградк. За 6-чка - 2 часа игра и 10 левчеа. За 5-чка - 1 час игричка и 5 левчета. За 4ка - няма игри и няма парички. За 3-ка не се излиза 3 дена и се взимат 5 лева. За двойак - 1 месец не се излиза и е мнус 100 лева. Докаот не ги изплати с 6-чки и 5-чки, няма нови дрешки, няма телефончета. И е най-голямото отличниче в училище :). Голям страх е, да не се провали и затова учи яко.
9
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Технологиите са просто инструмент. За какво ще го използваш, си е лично твоя работа. Благодарение на точно тези технологии, противниците им могат да дадат мнение за тях чрез тях. Не смятате ли, че е доста шантаво.
8
3
 
11
 
! Отговори
1/2 преди 2 години
Господинът казва някои общоизвестни истини и някои тотални глупости, което е присъщо на демагозите.Светът е друг - децата също са други.Не можеш да го хвърлиш на улицата да тича с пръчката и да си вярваш че мнооого интелигентно се развива, ако беше така Бай *** да превъзхожда всички останали етноси по интелект, те са на улицата с пръчката от рождението до гроб.Въпросът е дали детето се възпитава в любопитство и любов към знанието, дали се насърчава да търси отговори и знание или търси само...
7
2
 
4
 
! Отговори
Маке-ариец преди 2 години
Ха, и е Панелистан имало нормално мислещи хора!Някой родител като каже - детето ми е на 2 години и знае как да смени видеото в ютюв, и почвам да повръщам
6
0
 
7
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Да гледат филма Винету :))
5
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
2 нямаш нищо общо със сегашното време. Тогава нямаше смартфони и интернета ако си имал изобщо тогава, е имал нещо общо с дуплекса на съседа. Нищо не беше толкова достъпно, имал си 5 игри на дискети и някой тетрис голям прас. Не е като сега влизаш в маркета от това че те заливат с реклами и те заливат още повече.
4
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Екрана сам по себе си като екран или екрана на компютъра/таблета? Научете се да се изразявате правилно. Dnes . bg пак се изложиха с неграмотността си.
3
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аве не е баш тъй, и аз чукам на калкулатора, когато трябва да реша сложна задача, и това е екологично решение, иначе трябваше да пиша на картия която замърсява околната среда. Детето ми обаче пита Сири - Сири, колко е две повдигнато на трета делено на 5 и Сири отговаря. Това е още по-еколкогично, защото вместо калкулатор си използва телефона при това без да му хаби клавиатурата.
2
4
 
9
 
! Отговори
Прав е Везенков преди 2 години
за съжаление. Децата попадат във виртуална реалност, където всичко зависи от това да натиснеш един бутон. Няма нищо общо с истинския живот. И смъртта не е истинска - изтрепваш всички "лоши" на екрана и си герой. Наскоро чух синът на една моя приятелка, докато играеше видеоигра, да казва на майка си, която го вика за обяд: "Чакай малко да го убия този, че ще избяга!" Същото дете малко по-късно: "Тука се прецаках, ще трябва да се самоубия!"
1
21
 
16
 
! Отговори
Геймър преди 2 години
83 набор съм. Играя на компютърни игли от 2ри клас когато имаше само Правец 8. Много съм си добре, сега уча моето хлапе и то да играе. Така, че си гледайте работата.