До две десетилетия населението ни може да намалее с 25%

Държавите в региона са много обезпокоени от демографските промени
28 ное 2021 21:30, Нели Христова
283
До две десетилетия населението ни може да намалее с 25%
Снимка: БГНЕС

Делегации от 44 държави ще търсят решения на демографските проблеми на конференция в София. На нея ще бъдат обсъдени проблеми, свързани с ниската раждаемост, застаряването на населението и регулиране на миграцията. Организатори на срещата са Министерството на външните работи, социалното министерство и Фондът на ООН за населението.

Директорът на регионалния офис на Фонда на ООН за Източна Европа и Азия Аллана Армитаж даде специално интервю за БНТ.

"Държавите в региона са много обезпокоени от демографските промени, застаряването на населението, ниската раждаемост, намаляването на населението, но освен тези държави, които са над 30 и ще се включат в конференцията има и много други държави, извън региона като Япония, Корея, Мексико, които също имат интерес към темата", каза Аллана Армитаж, директор на регионалния офис на Фонда на ООН за населението за Източна Европа и Централна Азия.

Целта на конференцията е да се промени начина, по който се гледа на демографията, поясни Армитаж и допълни, че стремежът е "да преминем от едно разбиране на демографските промени като криза към нови възможности, които чрез правилните политики могат да доведат до просперитет на населението".

На Конференцията ще се обсъдят различни политики, които да доведат до устойчиво развитие в региона. Българското правителство, заедно с други правителства ще обсъдят какви са работещите решения и какви добри практики могат да се приложат.

Аллана Армитаж коментира и отношенията на България със Северна Македония. На въпроса трябва ли да се даде светлина от страна на България за започването на началото на преговорите за членство в ЕС, тя отговори така:

"Аз съм тук за конференцията, знам, че тези въпроси ще се уредят между отделните държави. Като представител за Фонда на население на ООН, нашата цел е да подкрепяме държавите да приложат най-добрите политики, които се основават на човешките права и научни доказателства и съм сигурна, че те ще намерят най-добрия начин", каза Армитаж.

Според доклад на ООН от 2019 година България ще загуби четвърт от населението си до 2050г.

"Има общи проблеми, които не важат само за България. Те са валидни и за региона. В много държави намалява населението с 20-25 % и прогнозите са, че това ще се случи в следващите 15-20 г. Това е общ проблем за всички и точно затова провеждаме конференцията, за да видим какво може да се направи във връзка с демографските промени. Разбира се няма лесно и бързо решение. Трябва да има всеобхватни политики, които да бъдат насочени към стремежите на младите хора, за да могат те да просперират в своите страни, за да може да отговорим на въпроса защо жените, семействата нямат повече деца, защото много от тях биха искали да имат повече деца, но не могат поради различни причини. И с тази конференция искаме да могат да се формулират такива политики, за да може да настъпи промяната", обясни Аллана Армитаж.

Армитаж открои и следната положителна тенденция:

"Интересно е, че въпреки пандемията от COVID, има нови възможности. Наблюдаваме например обратна миграция. Много хора се връщат обратно в родните си страни и това се наблюдава в България, както и в Сърбия и затова е моментът да се разработят такива политики, които да позволят на хората да работят от вкъщи, да имат по-добра свързаност. Изобщо да измислим иновативни начини, за да можем да разрешим демографските предизвикателства. И тук основното послание е, че не е важен какъв е броят на хората. Това, което е важно е човешкият капацитет. Човешкият капитал, затова трябва да инвестираме в здравеопазване и в образование. И както казва един от водещите, че не е важен броят на мозъците, важно е какво има в тези мозъци, за да има просперитет", допълни Армитаж.

Според нея от части демографските промени са нещо положително, защото хората живеят по-дълго.

"Те са в по-добро здраве и виждаме, че в региона населението застарява, но това е така, защото има по-дълга продължителност на живота и по-добро здравослосно състояние. Трябва да сме благодарни за това. Същевременно обаче правителствата трябва да осигурят услуги за възрастното население. По отношение на намаляващата раждаемост, това е тенденция, която забелязваме през последните десетилетия. Не е нещо ново. Това, което забелязваме е, че в страните, където има повече равенство между половете има по-голяма раждаемост. Защото жените получават необходимата подкрепа и на работното място, и вкъщи и могат да раждат повече деца или поне толкова, колкото те биха искали. Нашата цел не е да променим демографията, а да гарантираме, че правителствата разработват необходимите политики за подкрепа на хората", каза още Армитаж.

Тя допълни, че раждаемостта е свързана с икономиката, със семейното отношение. По думите ѝ това са дългосрочни въпроси и нямат бързо решение - дали имат жилища и възможност, които могат да си позволят семействата.

На въпроса защо българите трябва да останат в България да живеят, Армитаж отговори така:

"България е много красива държава. България се развива добре. Посланието ми е, че не трябва хората да стоят постоянно, където са. Хората трябва да са свободни да пътуват, но това, което трябва да постигнем е да гарантираме, че в България както и в други държави има правилните политики, които дават възможност на хората да решат дали да се развиват и просперират в своята страна и това е крайната цел, да можем да дадем тези възможности да живеят в собствената си общност. За младите хора това означава достъп до заетост и образование. България е много красива страна, аз самата с радост бих живяла тук", каза Аллана Армитаж.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


283
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
172
0
 
7
 
! Отговори
един преди 2 години
Като имали българките по три деца, да не си мислите, че ще останат тук, да, ама не. Тук държавата ще ги издържа до пълнолетие, което значи за нас нервите и средствата, а за богатите държави данъците от готови отгледани. Явно трябва нещо радикално, но всички ги е страх от бунтове и така, кучето си лае............
171
1
 
8
 
! Отговори
БПФ преди 2 години
А кога бивши или настоящи управляващи ще бъдат съдени за геноцид срещу българския народ ???? Благодарение на техните престъпни политики, работещите Българи в България се стопиха наполовина, а паpaзитното и престъпно хъхpeшко плeме удвои числеността си !!!
170
4
 
10
 
! Отговори
Пълна лъжа преди 2 години
Точно където има "равенство" между половете, има доста по-ниска раждаемост. Жените стават лениви и капризни в страните, където има джендъризъм и феминизъм. Обратно - в Африка, Азия, особено при исляма жените раждат 2,5 до 3 пъти повече.
169
0
 
11
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Стигнаха най-после до заключението, че еважно какви са мозъците, а не броя, защото не могат да хранят повече нароилите се тук и там, че и у нас. Като начало - спиране на детски, доживотни помощи и пр. При съкращение да има обезщетение за няколко месеца, но не винаги, защото хитреците ще работят по два месеца и ще се закачат на системата. Започнах да мисля по този начин, след като ми се подиграваха дето цял живот съм работил, а те си били живеели!?
168
2
 
1
 
! Отговори
Точно преди 2 години
До 7 КРИТЕРИИ -------- само за образованието ще кажат че е дискриминация.
167
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То не е лошо. Ето, и пландемиците помагат - де с вирус, де с отрова срещу него - целта е същата. Няма място за много народ по тая земя.
166
2
 
8
 
! Отговори
Детски преди 2 години
До ЗАЩО БЪЛГАРКИТЕ трябва да се дават до 3 деца, без значение българи-ци---ни. Оттам нататък който иска да гледа деца без пари. И най вече за 3то дете, защото третото дете прави промяната на населението. Българите обикновено имат по-едно дете, максимум две, но ако дават 4000 ? еднократно и после 300 лв месечно, много българи ще се осмелят да имат трето, което означава и първо и второ. А ци---ните си раждат и без пари по 5-6 деца, по манталитет.
165
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Наскоро зарязах моята, добре че нямаме деца. Не иска деца, не може да готви, не обича да чисти, обича да пътува и направила списък къде да сме обикаляли из Европа. Тя не работи и няма пари, а според нея аз съм бил длъжен да плащам за всичко защото съм бил мъж. Та така, да е честита на следващия, такава *** на мен не ми трябва
164
6
 
8
 
! Отговори
Турчин преди 2 години
Колко щастлива новина за мене. Най-после ще се сбъдне мечтата ми това племе да изчезне от земното кълбо веднъж за винаги.
163
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има доклад от ОН, публикуван онлайн още в 1991г за Бъглария - четет и че разберете. Само че последните 30г тези отгоре се интересуват само от кржби а не от държавата. БГ през 2050г ще е 5млн население от тях 1млн ***, икономика, селско стопансто няма да има и всичко ще е концентрирано само в 6 града. Последни в Европа, ниво Сомалия. Четете, там е истината и после се замислете.
162
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Причините са ясни - хората са несигурни в доходите си, поради това стотици хиляди млади хора и емигрират. Държавата и БХК подкрепят и подпомагат само римляните. Затова и те се чувстват безнаказани и хора само с права, а не и задължения.
161
4
 
10
 
! Отговори
1 преди 2 години
1. - Има вирус - РЗИ затваря бизнесите на хората, вместо да се бори с дезинфекции и организация на помещенията.2. - 5G - облъчва с 10000 пъти над нормата - Държавата рекламира ваксини на частна фирма.3. - Лекарите морят пациентите с най-голям процент починали в света и никой не се занимава стях и начините им на "лечение"4. - В болниците хова влезли за какво ли не се заразяват с вируса и никой не се занимава с организацията в тези сгради. Другите бизнеси обаче трябва да бъдат ликвидирани.
160
2
 
12
 
! Отговори
Некъф преди 2 години
Спрете популацията на пустините брадати майки с по 10 деца и всичко ще си дойде на мястото, а не те да се плющят като за световно и да попълваме липсата на деца с техния некачествен материал!
159
3
 
14
 
! Отговори
Това работи преди 2 години
Ъ-ъ-ъ, демографските проблеми не се борят със конференции, а се борят с много секс. Ако си бяха спретнали една оргийка на конференцията, вместо доклади, щяха да са далеч по-ефективни в борбата за раждаемост.
158
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Източните Балкани са кръстопът. Умните държави с такова местоположение използват възможностите, ние не. Някакъв прираст е имало, докато са наблъскали населението в панелки; там просто територията не ти позволява да гледаш повече деца от броя стаи, с които разполагаш. После сме го задържали заради затворените граници. Не става само с много високи доходи, трябват и други условия, а тук нямаме никакви. Ще то дойдат японци, ама друг път, даже и сомалийците не се застояват у нас.
157
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А иначе нещо прави ли се по въпроса или само ще констатираме? Това се е знаело още преди 89-та.
156
6
 
28
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
За българите причината за много ниската раждаемост е ясна. От хора с относително добри доходи, след 1989 година станахме хора с мизерни доходи и спряха да се раждат българчета. При бедните народи се раждат повече деца само ако са си били винаги бедни, а ние не сме такива.
155
8
 
18
 
! Отговори
ля ля преди 2 години
понеже хванахме темата - давайте повече права на жените за има и повече от тези с цветовете на дъгата за да просперираме демографски! всичко е направено нарочно и лошото е че са податливи хората! язък за българското семейство - аз виня ЕС за това!
154
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Япония е 126 млн..До 15-20 години ще под водата. Сега му е времето на далновидното мислене .Япония е на първо място в света по-общ коефициент на интелигентност на населеното и съответно на преродена душевност .Бъл-я ,/след скопяването на 100 Хил. Висшисти/ е паднала от 50 -то на 150- то място от 196 страни .
153
4
 
35
 
! Отговори
109123 преди 2 години
Не сте се загрижили за населението, а за данъчните субекти, които намаляват.Когато целенасочено изгонихте цели поколения преди 20-30 години даже бяхте много щастливи.