Само 2% от социалния бюджет отиват за крайно бедните у нас

Повечето отиват за широки програми с много бенефициенти
32
Само 2% от социалния бюджет отиват за крайно бедните у нас
Снимка: БГНЕС

Макропоказателите в бюджета, големите числа, показват значително повишаване на социалните разходи. Въпросът е къде отиват ресурсите. Това мнение изрази пред БНР Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика. Според него голяма част от средствата на социалния бюджет отиват към широки програми с много бенефициенти и не се таргетира достатъчно най-уязвимия сегмент.

„Въпросът е как да мерим успеха на социалната политика. Успехът не е ли да имаме по-малко хора, които са заключени в капана на бедността? И то динамично – ако са били сега, да имаме механизъм след 5 или 10 години тези домакинства да излязат от този капан. Това, което виждам, е, че програми, които не са насочени, които дават по малко, но на много хора, всъщност никой няма как да измери успеха от тях, а се оказва, че дори не си поставя и цели“, коментира Богданов в предаването „Преди всички“.

Дори да изключим темата за пенсиите, която с мащаба си замъглява всичко останало, когато говорим за социална политика, има около 1 милиард или 30% повече разходи, които най-общо може да наречем свързани със социални трансфери и плащания, посочи икономистът.

Бюджетът на социалното министерство е увеличен с близо 500 милиона лева спрямо миналата година и спрямо 2020 г. Въпросът е дали всички програми и разходи водят до дългосрочно намаляване на бедността и социалното изключване, заяви Богданов.

За Лъчезар Богданов големият въпрос е този на развитието – как България да стане богата страна и да повторим опита на Ирландия, Естония, Словакия – страни, които, излизайки от тежкото си положение преди 20 години, за едно или две десетилетия „доста доближиха богатите страни в Европа“. Това обаче по думите му е въпрос, който трябва да се решава с комплекс от политики.

В България само около 2% от социалния бюджет отиват за подкрепа на хора, които са наистина в екстремна бедност, подчерта Богданов.

„За тази социална група, която после дава дългосрочни последици, там отива малък ресурс. Големият ресурс отива на други места“, каза той.

Има удвояване на средствата за лична помощ. Около 60% от социалните плащания отиват, под една или друга форма, за хора с увреждания, отчита Лъчезар Богданов.

Друга подобна голяма промяна има при майчинството.

„Семействата и майките, които все пак са осигурени и могат да се върнат на работа, не са най-бедните. Хората в по-голяма нужда са тези майки, които нямат доход и няма къде да се върнат на работа. За тях има много по-малко парче от пицата. Там е концентрирана бедността, материалните лишения и големите рискове за тези семейства и тези деца. Въпросът е на баланс между отделните политики“, смята Богданов.

„В работещите домакинства, особено такива с двама работещи родители, на практика риск от бедност няма, като говорим, разбира се, за бедност наистина в коректната представа. Това, че хората сравняват как се живее в Белгия или в Германия, е съвсем отделен въпрос. Бедността е концентрирана на други места“, каза той.
Повече от половината от социалните трансфери идват през осигурителната система, но отново това са обезщетения, програми, механизми, които дават заместващ доход на хора, които иначе работят.

Това показва ефективност на осигурителната система, но не са насочени програми, които отиват наистина там, където има най-големите рискове и най-големи потребности, категоричен е икономистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още по темата: бюджетбеднипомощи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
0
 
! Отговори
Известен политик преди 2 години
Истинският гражданин не може да бъде добре, когато Отечеството му загива. Каквото и да може да постигне за себе си, когато средата около него е в упадък, нейната мрачна сянка ще забулва живота му, също и този на неговите деца.
23
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Крайно бедните не могат да отгледат качествено поколение, а това е много лошо за бъдещето на държавата.
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цялата държава е проектирана да обслужва свръхбогатите.
21
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Българина приема обезщетението като допълнителен доход,а не като помощ от обществото за изгубена по независещи от него причини работоспособност Майките масово работят,бабите пенсионерки гледат детето,но майката получава "детски".Ако ги хванат,масово заставаме на тяхна страна да избегнат наказанието,без *** ни кратуни да осъзнават,че бъркат в нашия джоб. За"инвалидите"дето неможеш да надядеш,надпиеш и с хиперактивен нагон да не говоря.Или работа, или пенсия!И т.н, и т.н.Най-соц държавата в ЕС!
20
0
 
2
 
! Отговори
споко преди 2 години
*** Нинова вече плячкоса бюджета. Тя е изпитан мошенник и при нея няма празно. Както при Другарката Мазнева дето си купи Бентли с парите за бедните. Така че тези които се тревожат че работят да хранят бедни да бъдат спокойни. Бедните не ги виждат тези пари. Тези пари отиват при богатите от БСП!
19
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ей тея бедни бе. Давай да им дадем, барем забогатеят. Но по-скоро ше стане като поговорката с рибаря дето нахранил с риба бедния. Тези бедни са бедни не случайно. Ако постоянно им се раздават пари, те как ще имат стимул да се хванат в ръце и да не са повече бедни!? Или просто ше свикнат някой да ги дондури цял живот, че и децата им така ще свикнат, че някой им е длъжен. Пари на бедните само за преквалификация, при отваряне на бизнес. Иначе колкото и да е социалния бюджет - все няма да стига!
18
0
 
2
 
! Отговори
Емил преди 2 години
Да, ама в ония години, с позицията на баща ми като партиен секретар, можехме мнооого да си позволим, примерно - лесно ни приеха в Университета, можехме свободно да си останем да живеем в София, докато другите, които не бяха обвързани с партията НЕ можаха. И в СССР ни пращаха да учим, но нямах желание за там. Така че, друго си беше....и сега също си ни е супер! Не се оплакваме, като някои...
17
0
 
0
 
! Отговори
до 17 преди 2 години
Не се заяждам, но всеки, роден в София, има средно по 1.5 жилища. Това са половин милион души. Не е за хвалба, даже е тъжно. Казвам ти го като човек на 34, изплатил вече едно и купил още едно жилище в София + наследник на 4.
16
1
 
1
 
! Отговори
до 14 преди 2 години
Леко вметване. Тези 190к са били 210 миналата година, а тази вече ще струват още по-малко. Завърти ги някъде. Парите умират, като стоят на едно място.
15
3
 
2
 
! Отговори
до 17 преди 2 години
Няма лошо. Ама 99% от кореняците софиянци имаме по 2- 4 такива жилища + 2 вили в полите на Витоша. По едно от майка ни, баща ни, дядо ни, баба ни. Поне всички около мен са така- съученици, жена ми, приятели. Само партийците кретате с по едно и се хвалите, защото нищо, освен да доносничите, не сте постигнали в живота си.
14
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, баща ми беше 28 години партиен секретар. При пенсионирането си през 1986 г. Тодор Живков му даде апартамент в Лозенец, заради дългогодишна вярна служба към БКП, ама той го даде на нас. А в тия времена.... този апартамент сигурно струва 400 000 хил. лв.
13
0
 
1
 
! Отговори
до 14 преди 2 години
Въх, бях се притеснил! Добре, че ме успокои! Радвам се, че живеете добре и, че си имате апартамент в София и къща на село, както имат още 2 милиона души като вас. Мерси.
12
0
 
1
 
! Отговори
До до 7 преди 2 години
Спокойно! Печелим добре, имаме си имоти...и просто трупаме, от 190 000 хил. един ден ще станат един милион. Ти гледай себе си, ние сме си мнооого добре. Баща ми има къща на село, апартамент в София още от Тодор-Живково време, ние си имаме отделен, децата също.
11
2
 
3
 
! Отговори
до 7 преди 2 години
Аз пак да попитам- ти сериозно ли мислиш, че 190 000 са нещо?! Та това е цената на една гарсониера, бе драги ми смехуруко...
10
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много хора ще стават бедни с тези некадърници и мoшеници в управлението на държавата...
9
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Либертарианците да кажат защо 6 месеца лекуваха каролев в държавната болница и защо само след няколко седмици в частната болница му спряха тока?
8
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е колкп да идат? И това им е много, да се хващат у работа.
7
3
 
0
 
! Отговори
Дар от БОГ ТАНГРА преди 2 години
Хора, които казват , че аз съм БИ или хомосексуално момче , значи те нарочно така казват, за да нямам аз приятелка !Те явно са болни мозъци за лекуване !Смятате ли че тези хора са нормални ?Трябва ли аз да нямам приятелка ?
6
2
 
3
 
! Отговори
До 6 преди 2 години
Е, ама ние печелим отделно...плюс 820-те лв. от баща ми, са ни бонус! А той има около 190 000 хил. спестени, които цял живот е събирал и си ги държи вкъщи. Така че за нас не бери дерт....ние сме си добре!
5
1
 
4
 
! Отговори
до 3 преди 2 години
И какъв живот си живеете с 820лв., бе ***?! С 820лв. вноската на колата не мога да си платя. Прочее, моите родители и двамата са с тавана на пенсиите и партийци презираме! Не са били бездарници, като твоя, цял живот на партийна хранилка. Имат си професии, та до ден днешен работят да изкарат сумарно по 5-6000лв., че да обикалят света.

Спонсорирани публикации