150 години от гибелта на Васил Левски – Апостола на свободата

Церемония-поклонение пред личността и делото на Апостола пред паметника му в София
19 фев 2023 07:39, Елка Василева
164
150 години от гибелта на Васил Левски – Апостола на свободата
Снимка: архив, БГНЕС

Навършват се 150 години от гибелта на Васил Левски – Апостола на свободата.

Васил Левски,  идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение, е обесен в покрайнините на София.

Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли 1837 г. в Карлово. През 1858 г. приема монашеството в Сопотския манастир  под името Игнатий. През 1861 - 1862 г. участва в Първа българска легия, където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. През 1864 – 1867 г. той учителства във Войнягово, Карловско, и в с. Ени кьой, Тулчанско.

През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети.  Включва се във формирането на Втора българска легия (1867-1868).

Осъществява две обиколки в България през 1869 г., по време на които изгражда първите революционни комитети в България - в Ловеч, Плевен, Карлово и Сопот. Същата година създава в Букурещ, Румъния, Българския революционен централен комитет (БРЦК), а на следващата година се връща в България и изгражда Вътрешна революционна организация в страната. На Общо събрание на БРЦК в Букурещ през 1872 г. Васил Левски е утвърден за "главен апостол на цяла България, Тракия и Македония". На 27 декември (ст. ст.) 1872 г. е заловен от османските власти в Къкринското ханче в село Къкрина, Ловешко.  

Столичната община ще възпомене годишнината с панихида в храм „Света София” днес в 17.00 ч.

Церемония-поклонение пред личността и делото на Апостола на българската свобода ще се проведе от 18.00 ч. пред паметника на Васил Левски на едноименния булевард.

Националната служба за охрана обяви мерки за сигурност на възпоменателната церемония в столицата.

За гарантиране на сигурността на присъстващите на възпоменателната церемония служителите на Националната служба за охрана (НСО) ще извършват проверка на гражданите за общоопасни предмети и вещества. Желаещите да присъстват ще имат достъп през три пункта за проверка – на кръстовището на бул. „Васил Левски“ и ул. „Оборище“; при бул. „Дондуков“ и бул. „Васил Левски“ и при бул. „Янко Сакъзов“ и ул. „Панайот Волов“.

Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети, общоопасни средства и вещества на основание чл. 30, ал. 1 от Закона за Националната служба за охрана. Гражданите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, пиротехнически изделия.

Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани до мероприятието. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван.

Цветя пред Паметника на Апостола ще могат да бъдат полагани в деня на събитието до 15.00 часа и след приключване на официалната церемония.

Началото на пропускателния режим за граждани е от 17.00 часа.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


164
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Жалко че още не може да се освободим от руско робство и предателите дето служат на Русия.
7
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 5 - ами да! От турско робство та на европейско робство... Нов Левски обаче вече няма! :(
6
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 5На много от българите по това време не им е пукала това че са под властта на султана. Даже нарочно отсманците са идгинали в длъжност българи за да може да слухтят и да им дават прясна информация.Левски е бил предаден.
5
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Време е да не се позори името на Левски чрез футболния отбор Левски.
4
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мечтател! Няколко години обикалял като щур за тая свобода, а то какво стана 150 години по-късно. От свобода, на свободия. Най-доброто нещо, което е можело да направи Левски, е било да напусне територията и да си живее живота навън и свободен. 500 години робско мислене се е надявал да промени. Как ще промениш 20-25 поколения преклонени главици!? Не му ли е било ясно, че дали главицата ще е поклонена пред феса или пред ватенката или пред кравара, стадото винаги ще си търси господар.
3
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И за датата за смъртта се скараха.Едно прасенце реши , че е на 18 февруари , както навремето от същият измислен университет реши друго прасе да наложи 1186 за дата на въстанието на Асен и Петър.Затова сме доникъде.145 г от ТБД, тя е в края на съществуването си , раздробена от същите чорбаджии дето Ботев ненавиждаше в стиховете си, а Апостола ги пращаше при тъмните души.
2
0
 
19
 
! Отговори
Слава преди 1 година
ПОЧИТ И УВАЖЕНИЕ КЪМ АПОСТОЛА. ВЕЧНА МУ ПАМЕТ. НО ПАК РАЗДЕЛЕНИЕ ЗА ДАТАТА. СПОРЕД МЕН ДНЕШНАТА ДАТА Е ТОЧНАТА.
1
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най-накрая писахте за нашия герой, след като извипахте тонове статии за Зеления наркоман от Киев, Макарон, Беърбочки и Урсулини. Мерси. Пак по-добре късно, отколкото никога.