Петте процента най-богати българи са по-богати от италианския и гръцкия елит

Другите 95% са забравени по отношение на образователни институции, на достъп до здравеопазване
25 май 2023 08:40, Елка Василева
83

5% до 10% от домакинствата в България са богати, с потребление на средноевропейци и вероятно с образование на такъв. Това са хора, които изпращат децата си в елитни университети в чужбина и водят хубав живот. Според данните за домакинските бюджети на Световната организация за изследване на неравенството, които се правят по международно утвърдена методика и са налични за десетилетия назад, най-богатите 5% от българите са по-богати от най-богатите 5% от италианците. От гърците категорично сме по-богати през последните години. Спрямо чехите се справяме доста добре, с австрийците и германците не можем да се сравняваме още. Но наистина това показват данните. Това каза д-р Димитър Събев, Институт за икономически изследвания към БАН, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Това потвърждава тезата, че ножицата между бедни и богати се е отворила, потвърди гостът. Той добави, че при италианците има единици, които са мултимилиардери, каквито в България няма, но ако се вземат 5-те процента най-богати италианци и петте процента най-богати българи, "българите са по-добре". "Проблемът за останалите 90-95% е, че както го казва Христо Смирненски в "Приказка за стълбата", веднъж качиш ли се при тези 5-10%, изведнъж забравяш какво се случва там долу".

"Другите 95% малко са забравени по отношение на образователни институции, по отношение на достъп до здравеопазване и т.н. Нашето общество се ръководи от едни принципи, които не са типично европейски", подчерта Събев. Той добави, че принципът "да не изоставяме другаря си в беда", което го има дори и при англосаксонците, а присъства и в българския характер, не е отразено в нашата данъчна система.

Според него трябва да имаме данъчна система с прогресивно облагане. "Хората, които са в тези 5% и се справят по-добре от тези 5% италианци, трябва да допринасят повече за развитието на българското общество, отколкото останалите. Но трябва да има дискусии, да се обменят различни гледни точки. Хората, които се справят добре в живота и в кариерата си, не трябва да бъдат наказвани от държавата, но при всички случаи те използват по-голямата част от социалната инфраструктура, за да получат своите пари".

"Отказахме се от понятието структура, а тя е едно от най-важните понятия в икономиката. Да, има мотив за печалба, има технологичен прогрес, но структурата е това, което държи икономиката дори и във време на криза. Данъчно-осигурителната система е един от елементите на тази структура и трябва да има дискусия, но тя трябва да се проведе не от днес за утре. Не. На обществото трябва да се кажат всички гледни точки, защото плоският данък бе въведен в едни богати години, на базата на едни грешни в научно отношение доводи", заяви д-р Димитър Събев.

"Прогресивно и плоско данъчно облагане са двете неща, за които се говори, допълни той. "В България данъчното облагане не е нито прогресивно, нито пропорционално, а е регресивно. Богатите (в добрия смисъл) плащат по-малък процент от своите доходи като данъци и осигуровки, отколкото бедните".

Относно най-големите рискове за икономиката на България събеседникът каза, че това е "рискът от прекалена праведност". "Когато виждаме, че нещата са проблемни и изведнъж да кажем - ще режем дефицити, ще режем разходи. 3%-ният дефицит ще го постигнем без проблем".

Според госта разходната част на бюджета, при който дефицитът бе на много високи нива, е "прекалено раздута", защото са били заложени 10,5 млрд. лв капиталови разходи, "което е невъзможно". "Все едно се каза, че до края на годината ще построим автомагистрала "Хемус", ще прокопаем тунела под Шипка, тунела под Петроханския проход, ще построим АЕЦ...". "Защо са заложени тези разходи? За да се изплаши народът. Стигаме до въпроса за доверието. Политиците, който в момента пипат лостовете на властта, злоупотребяват с тази власт".

"Основният риск е именно с такива подвеждащи сигнали за голям дефицит да се оправдаят политики на остеритет. Остеритетът се е доказал, че вреди, а не помага на икономиката.  Дефицитът не трябва да бъде висок в никакъв случай. колкото сме по близо до двата, до трите процента, толкова по-хубаво. Но в инфлационна среда не бих спестявал пари. В инфлационна среда това ще подкопае нашето усилие".

Поддържането на огромните валутни резерви, което правят нашия лев може би най-стабилната валута в света, не е без цена, категоричен бе д-р Събев. "За няколко месеца от началото на 2023 година БНБ загуби 200 млн. лв само от това, че поддържа валутните резерви, за да бъде левът толкова стабилен". "Събирането на пари, работенето на нулев бюджет са методи, които са ефективни в една друга среда - в среда на стабилни пари, на предвидими инвестиции, но когато светът е във война, в ресурсна криза, в инфлация, аз съм сигурен че българските политици са в състояние да намерят по-умни пътища за действие".

"Голяма част от българската общественост се изморихме от това постоянно политическо противопоставяне, от това желание да излезеш сух от водата - хем да дърпаш конците на властта, хем да не обереш имиджови и други негативи. Така че аз приветствам крачката за съставяне на правителство и за мен е облекчение, че се намери решение. Много ми се иска да вярвам (аз съм оптимистично настроен човек), че тази схема, която е доста авангардна, ще проработи в България. Невъзможно е България да бъде управлявана толкова време, почти една година, от едно правителство, което не дължи политическа отговорност на никого".

Минаваме от едно състояние в друго и ми се иска да вярвам, че от страна с изостанала икономическа структура, преминаваме в едно по-средно ниво и на този път лежи една голяма висока планина - его, бивши политики, които са действали през 90-те години, предписания на МВФ, които вече са отхвърлени от историята и науката и трябва да минем отдолу, като през тунел, заяви гостът.

Българското общество е доста претоварено от политика. Хората искат да си гледат работата, почивката, живота и семействата. И в един момент политиката под формата на ежедневни новини, която му се предлага, е едно постоянно противопоставяне, караници, добави Събев. "Политиката пречи на икономиката в България. В идеалния случай тя стои в сянка и леко подпомага икономиката. Икономиката е водещата, стопанската инициатива, културното развитие, образованието. В България стана така, че постоянно се карат политици и то не за политика и бъдещо развитие, а за партизанщини".

"Моята трактовка, може би твърде оптимистична, е, че попаднали в едно ротационно управление, и двамата премиери ще се опитат да дадат най-доброто от себе си. Те ще бъдат уравновесени от това, че ще бъдат сравнявани с другия и ще се опитат да се покажат в по-добра  светлина. Дано моят оптимизъм издържи. И двете лица, които са показани като бъдещи премиери, не са случайни - всеки със своята специфика и мисля, че именно разделението на властите, което на нас толкова много ни липсва, всъщност ще помогне на нашето общество. Властта наистина ще бъде разделена. Твърде концентрираната власт вреди".

В продължение на много години ние видяхме как концентрацията на власт в едно лице, в една партия, да не говорим до 1989 година какво беше. Това ни вкарва в глух коловоз, заяви Димитър Събев. "Виждам някакъв опит за промяна и политически нагласи в нашите западноевропейски партньори, защото не трябва да се лъжем, че представянето на България в западните медии е силно стериотипизирано. Така широко тиражираното "най-бедната страна в ЕС" не е съвсем вярно, въпреки че ние подхранваме и харесваме този стериотип. Ние сме една много стабилна държава, с много добра образователна структура и с хубави хора. Виждам в последните седмици някаква смяна на дискурса за България. Това "най-бедната страна" си върви, но вече се появяват и други неща за България. Хората се опитват да погледнат от нашата камбанария".

"Наистина 100% съм съгласен с това, че доверието е един инструмент за икономиката, за финансите. "Кредит" означава "доверие". Политиците направиха точно това - разклатиха доверието и сега трябва да положат усилие, да си преглътнат егото и да го преодолеят. Наистина нанесоха сериозна вреда, която не можем да подценим", каза Димитър Събев.

Вижте целия коментар във видеото.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
1
 
28
 
! Отговори
Караибрахим преди 10 месеца
Много успешен народ ще да сме- в Италия има фамилии, които трупат богатства от времената на Медичите, а нашите за има-няма 30 години ги задминаха.....
45
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
тия 5% за дето говори тоя професор, изобщо не ги боли у-я за другите, живеят си живота пият и ядат по скъпите заведения, където ги няма ония 95 % и не виждат мизерията зад затъмнените прозорци на 6.3 АМГ моторите, та не ги мислете тях и не ги коментирайте няма смисъл, нито ще им вземете парите нито ще ги накарате да си отворят протмонето за вас. Излезте на площада и изметете политическия *** от парламента !
44
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Щото си плащат да не плащат данъци. Справка Горанчо, PR Stevi и БочкоБочков. Данъците от своя страна са най-ниските в света за хора с големи доходи.
43
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
С плосък данък и без съд и прокуратура така ще е, а най-бедните отцеляват като животни и на акъл са такива, защото няколко поколения са без образование.
42
2
 
11
 
! Отговори
Непопържец преди 10 месеца
БКП ...Майката на съвременната мизерия.СДС-то беше просто един проект.Както се казва ,,Вторият Ешалон",в случай на нужда ако ,,нещо се обърка".Когато румънците погнаха кръвопийците от Комунистическата Партия и Тайна репресивна Полиция,в България като изпод ,,нищото" се пръка готова и организирана ,,демократична партия" създадена по западен образец.Оказа се че СДС е било създадено от БКП в последствие.Ами да ви Хевем и ,,демокрацията" и ,,приватизацията". Бог да пази всички българи зад граница!
41
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
1989 година Бългчария бе разделена между Европа, Русия и Турция. Колко пъти да ви се повтаря. САЩ се задействаха последните години чрез аферата Магнитски, която няма да свърши дотук. Чакат се още членове на мафията от прехода да бъдата разкрити в тази афера. Европа предаде онези които се бореха срещу комунистическата система и взе на служцба при себе си техните слуги. Защото какво по-добро от обучен вече слуга. Само ще приема, ще мълчи и ще кима ДА. И това направиха при приемането в Европа.
40
1
 
3
 
! Отговори
До41 преди 10 месеца
Я пак?Ти случайно да не живееш на Марс или по скоро не си бил във България последните три десетилетия?
39
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Че това са членовете и потомците на комунистическия режим. Точно тези, които си изброил, ГЕРБ, СДС, ДПС. Както и от БСП и ДБ. И другите по-малки проекти на олигарсите-мутри-ченгета като Атака, Възраждане, ИТН, ВМРО.
38
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Много малка част от тези най-богати 5% в България са свързани с БКП. Голямата част са мошеници докопали се до пари, а често и власт, с помощта на САЩ.
37
3
 
7
 
! Отговори
ДемокраД преди 10 месеца
Крадецът вика дръжте крадеца. Кои забогатяха след 1989 година - забогатяха престъпниците пуснати от СДС от затворите. Забогатяха далавераджиите, мошениците и крадците, които бяха основата на СДС. Забогатяха и политиците от СДС и ДПС, а после и политиците от НДСВ и най-вече от ГЕРБ, откраднали стотици милиарди. СДС беше основата на престъпността и от СДС се пръкнаха много други партии и политици, които сега са по партии всякакви.
36
1
 
5
 
! Отговори
Върджил О'Хара преди 10 месеца
Винаги съм казвал едно и също за олигархията на България.Политическа и ,,икономичическа". Комунистите на ,,прах за пране" и ,,салам за мезе".А който успее да избяга,да се предостави на прогонените вярващи в Бог хора от България.Ченгелът в петата,и с главата надолу.Да се дерат като чивотни със дъно от лимонадено шише.
35
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
САЩ в момента се опитват да правят нещо срещу корумпираните, защото България им трябва. Чрез Магнитски се опитват да отворят очите на хората за цялата корумпирана политическа система служеща на крадливите богаташи. Но хорта са със слаб ум за да раззберат и си искат тези, които ги ограбват. Стокхолмски синдром.
34
15
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Данъкът върху дохода в България трябва много странно да се събира. Най-много трябва да плащат хората с най-високи доходи, но и хората деклариращи най-ниски доходи заради укриването на доходи, а най-малко трябва да плащат хората със доходи около средните. Примерно сега хората с доход под 1500 лева, трябва да плащат 20% данък, тези с доход 1500-4000 лева да плащат 5% данък, а над 4000 лева да плащат все по-голям процент, започвайки от 20%.
33
1
 
8
 
! Отговори
Христо Христов преди 10 месеца
До 25 "България е една от последните, ако не и последната държава в която цялата социална система се крепи на данъкоплатци а фирмите са страшно облагодетелствани. " - ц. Далеч си от истината.
32
1
 
25
 
! Отговори
Хейт преди 10 месеца
Аз пък да попитам родния елит: струваше ли си? Превърнахте средноевропейска държава с развити високи технологии в бунището на континента. Ама сте милиардери в Дубай. И? По-щастливи ли сте?
31
1
 
22
 
! Отговори
До28 преди 10 месеца
В тоя ред на мисли трябва да се отбележи,първо разграбването на икономиката на България,след това на парите,и сега дойде ред и на еврофондовете,в голямата си част всичко това е дело на една червена кохорта от 200 фамилии и именно същата тя е представителната част на икономическият*елит*в страната!
30
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
поне едно 85% от тези най-богати българи, не са забогатели от честен труд, което колкото и да ми разпъват лукуми е заради корупцията която цари в нашия разграден двор....
29
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Важното е да гласувате за евроатлантически партии. Той Борисов още преди 10 години ви каза на европеидите, че сте про'с'тоци.
28
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Това, че дебеловратите демократи забогатяха, нямаше да бие на очи, ако нормалните хора не обедняхме 10-20 пъти след 1989 година.
27
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Нормално. След 1989 година новоизлюпените демократи го удариха на як грабеж с подкрепата на САЩ, а имаше много за крадене създадено при социализма. Затова нашите 5-10% най-богати са толкова много богати. Има и втори момент, за да стане един демократ много богат, трябва много на брой нормални хора да станат по-бедни, както е в България след 1989 година.