Няма криза в българския туризъм, има фалшиви новини

Драганов: Може да му се отрази само качеството на продукта
Обновена: 6 юли 2023 08:06 | 6 юли 2023 08:06, Елка Василева
69
Няма криза в българския туризъм, има фалшиви новини
Снимка: архив, БГНЕС

Няма криза в българския туризъм. Това е процес, който не може да се повлияе от фалшиви новини – замърсено Черно море, бродещи мини, кръвожадни акули, цъфтящ планктон или жадни крави, които пият вода от басейните на хотелите ни, тъпчат моравата и стряскат почиващите. Това каза в интервю за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, потърсен за коментар във връзка с началото на активния туристически сезон по морето и ефектите от потока от информация за евентуалното отражение на разлива на язовир "Нова Каховка" в Украйна върху Черно море.

Още по темата
Няма никаква заплаха за българското Черноморие и никога не имало такава, а става дума за сезонни местни публикации, ако разгърнем вестниците преди десет-двадесет години, ще открием подобни "стряскащи заглавия" и оплаквания за липса на туристи в началото на сезона, коментира експертът.

Единственото, което може да се отрази на българския туризъм, е качеството на продукта

Според Драганов на туризма не се отразява и информацията за лошото време, и стряскащите новини. Имахме години, в които от хотели по морето в България бяха евакуирани с хеликоптери туристи заради речни разливи, и нямаше отлив на гости, спомня си Драганов. Дори ситуацията около Чернобил не повлия на българския туризъм и не бяха спрени чартърни полети от Великобритания и други държави, не се отразиха и спекулациите, че радиационен облак е минал през България, защото чуждестранните медии и  туроператори много добре бяха информирани, че тогава той се беше насочил на север, разказа експертът.    

По думите му туризмът е изключително стабилен като организация, защото това е многомилиарден бизнес. Не може фалшиви новини от типа "замърсена вода в Черно море" да доведат до многомилиардни загуби на авиопревозвачите, туроператорите, хотелиерите и ресторантьорите, а пък тези фалшиви новини не могат да засегнат и туристите, защото те са наясно, че заради измислени писания няма да могат да си възстановят внесените депозити за почивки, коментира експертът. Единственото, което може да се отрази на българския туризъм, е качеството на продукта по цялата верига на туризма, заяви Драганов.

Българският туризъм е в процес на развитие, започва веднага след Втората световна война със създаването на "Балкантурист" през 1948 г., изграждането на големите ни туристически курорти в периода 1957-1977 г., напомни Драганов. Българският туризъм посреща демократичните промени с около 330 хотела, голяма част от които са по морето, преминава през презастрояването в периода 2004-2018 г., като през миналата година се достигат около 24 000 места за настаняване в страната. Днес броят на леглата, които се предлагат за туризъм по българското Черноморие, надхвърля 1,5 млн. В цялата история на българския туризъм непрекъснато е имало фалшиви новини, които обаче не са попречили на възходящото му развитие и на приноса му в БВП на България, който достига до 12-12,5 на сто, коментира Драганов.

Организационните принципи в туризма са предпоставка за стабилността на бранша

Румен Драганов напомни, че самата организация на туризма предполага, че тази година вече се сключват договорите за 2025 г. – сега се договарят летателните капацитети и съотношението на необходимия леглови контингент, а записванията за бъдещите почивки за 2025 г. ще бъдат обявени съвсем скоро. За 2024 г. процесът на договаряне вече е приключил и се предлага на пазара. В този смисъл експертът посочи, че почивките това лято са договорени преди две години и изтъкна, че процесът не се влияе от локални писания, каквито между другото има във всяка една страна дестинация. Не може да бъде основание за отказ от пътуване и връщане обратно на туристите на парите за внесения преди една година депозит на основание "страх", коментира експертът. Няма никакви доказателства за каквото и да било замърсяване на Черно море и няма съд, който да присъди връщането на сумите с това основание, заяви Драганов.

Процесите в туризма обясняват и факта, че за България сезонът по морето в края на май и началото на юни е нисък и винаги е бил такъв, единствено англичаните влизат по това време в морето, защото те не се впечатляват, че температурата на водата е 17-19 градуса, припомни Драганов. В средния сезон, който започва от 15 юни и продължава до 15 юли, и също от 1 до 15 септември, има винаги увеличаване на броя на пристиганията на туристи, но заетостта е под 30 процента и това е всяка година, включително така ще бъде и през тази, каза експертът. Високият сезон, който започва след 15 юли и продължава до 31 август, също има своите вълни – августовската дупка след 5-7 август, когато има лек спад на туристите, каквато се наблюдава и след 21 август. Тази тенденция ще се повтори и тази година, отбеляза Драганов.

Числата

България приключва първата половина на годината с 1 млн. повече туристи, влезли в страната спрямо същия период на предпандемичната 2019 г., когато общият им брой е бил 4,8 млн. Като цяло за годината също се очаква да надхвърлим броя на посетителите, влезли в страната през 2019 г., когато те са били 12,5 млн. и очакванията са 2023 г. да приключи с над 13 млн. посетители.

Прогнозите за това лято (май-октомври) са по морето да има около 3,2 млн. чужденци и близо 5 млн. българи, каза експертът. През юли и август не се очаква да има намаление на броя на туристите, допълни Драганов, като акцентира върху данните за ръстовете на пристиганията на чуждестранни туристи на Летище Варна, които са 11 процента повече за първите шест месеца на 2023 г. спрямо същия период на 2019 г. На летище Бургас темповете не надхвърлят тези през 2019 г., но се отчитат значителни ръстове от 19 на сто спрямо 2022 г.  Драганов посочи, че положителните темпове на пристиганията в България се отнасят и за останалите видове транспорт.

Това показва, че процесите в българския туризъм се развиват с положителен знак и те не се обръщат с изключение на пандемичните години. Но дори и с тази негативна тенденция на свиване на потреблението по "Теорията на пружината в туризма" потенциалът на сектора се запазва и през пандемични години, за да се разгърне в периода след отшумяването на здравната криза, защото не говорим за катастрофични последици - земетресение, пожар, война и разрушена туристическа инфраструктура, а за пълното запазване на еластичността на пружината, обясни експертът.
(БТА, Екатерина Тотева, Валерия Димитрова)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
0
 
2
 
! Отговори
Човек, досещам се преди 9 месеца
За това изглежда е ставало въпрос през цялото време. Освен за чертите на националния ни характер. Вероятно гръцките бизнесмени са в по-голяма степен от нашите са оставени на мира от алчните политици да правят бизнеса си - без тоя или оня "да го поиска" или тази или онази политическа шайка да го заграби! Язък за парите, усилията и надеждите на човека! Затова и цялата ни държава е на този хал - опоскана като след нашествие на марокански скакалци. И граждани без много надежди
39
0
 
3
 
! Отговори
отговор преди 9 месеца
Не, не си правил квалификации. Но в масовото съзнание всички са мутри, крадци и наглеци. И, да, те преобладават със заведения, хотели и т. н. и си личат отдалече. Но има и друга група от хора, местни, от морето, които нямат общо с горепосочените. Честно и с много, много усилия работят - кой дава под наем, кой отворил малко магазинче или заведение... Или на сергия продава нещо! Чувам, че кметовете им искат на тези със сергиите бая пари, само за да получат разрешението! Гадно е!
38
0
 
1
 
! Отговори
колкото до планината преди 9 месеца
Колкото до планината - подкрепям с две ръце! Няма гмеж, свежо, чисто и се отпочива чудесно!
37
0
 
4
 
! Отговори
до Обективен преди 9 месеца
И през ум не ми минава да пилея просто така малкото, с което разполагам. Разумно харча, не че имам и друг избор. Но... предпочитам приятно апартаментче, за малко пари, наето от любезни домакини. За няколко дни, близо до плажа. Не мога да ги мисля и не ги мисля за мутри. Както и не е мутра съдържателят на скромно заведение за хранене наблизо. Хората са различни. Не всеки със заведение или малко хотелче е мутра и изедник, крадец. Просто прекаляваме с квалификациите и всички под един знаменател.
36
1
 
1
 
! Отговори
до обективен отново преди 9 месеца
До ОбективенБезплатните съвети обикновено нищо не струват, но виж, платените, струва си да се чуят и вземат под внимание. Както и да е. Хотел на морето нямам и никога няма да имам по една причина - не разполагам с нужните пари. Аз съм един обикновен ползвател на услугата, когато мога да си я позволя. И в този дух - ако човек има пари, и в България, и в Гърция, и на други места може да си прекара чудесно, в истински лукс дори. Но ако мога, винаги, с двете ръце подпомагам българското. Това е.
35
0
 
7
 
! Отговори
42 преди 9 месеца
Аз се влюбих в Испания. И е далеч по-готино и не е скъпо.
34
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
В сравнение с това което беше преди 20 години сега е мъртвило. 2003г юли месец по плажовете имаше тълпи от хора. Несебър, Слънчев бряг....вечер след 10 часа по улиците не можеш да се разминеш от хора. Навсякъде всички ресторанти пълни не можеш да намериш място къде да седнеш. И беше сравнително евтино. Сега няма нищо общо. Но проблема не само тук. Навсякъде има спад на туристите. Хората вече нямат пари да пътуват далече. И на запад обедняха след двете поредни финансови кризи и пандемията.
33
0
 
4
 
! Отговори
морски преди 9 месеца
Местните ако не са алчни, ще изкарат парички.
32
1
 
9
 
! Отговори
избор преди 9 месеца
Драги български хотелиери, направете така, че да сте равностойни и конкурентоспособни на гръцките и турските си събратя. Правете малки или по-значителни жестове към онези, които са предпочели вашия хотел. Усмихвайте се и бъдете любезни и приветливи. Предлагайте качество - от храната до матрака на леглото. И не забравяйте, че въпреки всичко ще има хора, които са в Гърция на домати от багажника и на консерви, само и само да ги знаят в блока, че са били в Гърция! Манталитет, нашенски!
31
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Морето е идеално , чисто и много синьо , мидите са 6 евро голяма порция .Поздрави от Гърция .
30
7
 
2
 
! Отговори
отговор на Обективен преди 9 месеца
До ОбективенЯсно си личи телешкият ти възторг от "загубите" за българския туризъм. Евентуални, защото всяка година едни същи вопли за сезона и накрая - всичко е ОК. Туристи по морето е имало и ще има. Вкл. и българи. Не забравяй - хотелиерът има един/няколко прекрасни актива - хотел, база, сграда, и ако е умен и работлив, винаги ще е на печалба. Не си наред с ценностите, човеко!
29
1
 
2
 
! Отговори
Кристов преди 9 месеца
Няма криза аима фалшиви нови защото в истина ,а истината винаги боли
28
1
 
11
 
! Отговори
az преди 9 месеца
Българския туризъм е равно все едно на българския футбол. Пълна трагедия. Просто футбола го съсипаха много по-бързо, защото е много по-дребна институция. Но туризмът го следва плътно.
27
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
5 милиона българи щяли да отидат на нашето гомноморие..... Не знам защо, начело на този важен сектор, поставят само оуигофрени като този Драганов....
26
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
'Дори ситуацията около Чернобил не повлия на българския туризъм' -- може би щото управата мълча и отрича както мълчи и отрича сега!
25
1
 
10
 
! Отговори
Българин преди 9 месеца
Нещо доста изнервен ми се стори този
24
14
 
4
 
! Отговори
до Обективен преди 9 месеца
Долавям нелепа радост в разказа ти. Че Гърция географски е в по-изгодна позиция от България. Че гръцките хотелиери ще имат по-високи печалби от българските? Не ти прави чест! Дали си обективен, не знам. Но че нямаш и минимум национално достойнство, е факт!
23
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
То най-големите бедняци чужденци алкохолици са на,нашето море,като става дума!
22
16
 
4
 
! Отговори
Ъ преди 9 месеца
Не е задължително да почиваш на Слънчев бряг, след като нямаш пари. Бедняците ги чакат с радост за да ги доонерат в Гърция.
21
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Във Черно Море проблемът със презастрояването отблъсква хората.Нали се сещате че колкото повече хора толкова повече нечистотии и къде мислите се изливат те,от канализациите!