Кирил Вътев: Регламентираме фермерските пазари с цел безопасност на храните

Земеделските производители ще могат да правят доставки в цялата страна
10 окт 2023 16:39, Анисия Иванова
6
Кирил Вътев: Регламентираме фермерските пазари с цел безопасност на храните
Снимка: МЗХ

Министерството на земеделието и храните работи по нова наредба по Закона за храните, която ще регламентира фермерските пазари с цел безопасност на предлаганите продукти и сигурност за потребителите. Това съобщи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред Националния съвет по храните, който се проведе в МЗХ. На фермерските пазари трябва да приключат недобросъвестните практики с храни, предлагани като собствено производство, без да са такива, подчерта министър Вътев, съобщиха от МЗХ.

Целта на предложението за нова наредба за фермерските пазари е гъвкаво приложение на хигиенните изисквания, без да се прави компромис с безопасността, коментира заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев. Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева заяви, че общините са силно заинтересовани да има такъв регламент и ясни правила за сигурност, за да запазят своите производители и да дадат възможност тяхната продукция на стигне до потребителите.

В момента нормативният акт се подготвя в рамките на работната група, след което предстои вътрешноведомствено съгласуване. Необходимо е да се създаде правно основание с промяна в Закона за храните.

Участниците в заседанието бяха информирани също, че земеделските производители, които предлагат директно от стопанствата малки количества преработена животинска продукция с регистрация по Наредба 26 от 2010 г., вече ще могат да правят доставки в цялата страна. Сега наредбата разрешава директната доставка на сурово мляко, млечни продукти, пчелен мед, яйца и други в областта, в която се намира фермата и в една съседна на нея. Наредбата е преминала през съгласуване и нотификация пред ЕК и е необходимо изменение в Закона за храните, за да бъде обнародвана в Държавен вестник.

Министър Вътев съобщи, че с браншовите организации предстои да бъде обсъден подготвяният проект на Закон за търговията с храни, по който е започнала работа съвместно с Министерството на икономиката. Той уточни, че нормативната уредба работят водещи експерти в сферата на търговията. Планът засяга търговията с храни като специфична стока. Трябва да си подредим пазара, за да ни бъде подредено производството, коментира заместник-министър Йоцев.

Експерти от МЗХ информираха за изпълнението на мерките, заложени в Плана за действие към Националната програма за предотвратяване и намаляване на загубата на храни и плановете за популяризиране на темата сред учениците, както и насърчаване на здравословното хранене.

Участниците в заседанието бяха информирани и за предприетите от МЗХ стъпки в процеса на присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). На съвета бяха обсъдени и вписването на двата млечни продукта от национално значение „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“ като Защитени наименования за произход в европейския Регистър на защитените наименования за произход (ЗНП) и защитените географски указания (ЗГУ).

В заседанието участваха още заместник-министърът на икономиката Ивайло Шотев, заместник-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов, представители на БАБХ, НСОРБ и браншови организации от сектора на хранително-вкусовата промишленост.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
0
 
! Отговори
Тъжната истина преди 6 месеца
Една по една си отиват от този свят селските бабички, които все още отглеждат истински плодове и зеленчуци в дворовете си. Затова стават все по-малко младите хора, които са опитвали бабина продукция и знаят за какво става въпрос.
4
0
 
2
 
! Отговори
НеАнонимен преди 6 месеца
Ще унищожават пазарите, ясно.
3
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
На никой в тая държава не му пука за безопасност на храните, иначе нямаше да ядем тия отрови. Нищо не се изследва.
2
1
 
12
 
! Отговори
Емигрант преди 6 месеца
Малее, до къде стигна наглостта на корупцията ? Българинът е смятан не от Европа за втора ръка човек, а вече за трета от собствената си власт ! Хранят го с ИМИТИРАЩИ хранителни продукти, не наказват производителите на МЕНТЕ ХРАНИ, а сега го баламосват, че ще го пазят от лоша храна ХА ХА ХА, вярвате ли им бе племе стадно ? Вместо да подкрепяте онези кюмюрджии защо сега не излезете на площада да си защитите ЖИВОТА и ХРАНАТА бе ?
1
0
 
8
 
! Отговори
Скромно мнение преди 6 месеца
Наредба 26 от 2010г. която регламентира фермерските пазари изисква фермерите да имат малки предприятия със същите изисквания като големите, съгласно Европейските регламенти.Само млекоматите отговарят на тези изисквания и подлежат на контрол.Как да отговарят на изискванията млечни и животински продукти на пазара без хладилник и без документи за произход и годност.Това не са магданоз и лук.