Станчев за бюджета: С държавни разходи увеличавате потенциала на икономиката

Тези, които управляват, искат да се изкарат приятели на народа, смята той
Обновена: 14 ное 2023 19:42 | 14 ное 2023 19:37, Анисия Иванова
28
Станчев за бюджета: С държавни разходи увеличавате потенциала на икономиката
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Проектобюдежтът за 2024 г., представен от Министерство на финансите миналата седмица, ще бъде приет в изнесените параметри, но показва сериозна липса на диалог. Прогнозата за икономически растеж не показва защо изобщо е нужен дефицит, като бюджетът би трябвало да бъде балансиран. Това коментира Красен Станчев, икономист и основател на ИПИ, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

Бюджетът е разчетен при брутен вътрешен продукт от 205,8 млрд. лева, което включва ръст на БВП от 3,2% и средногодишна инфлация от 4,8%. Дефицитът е 3% на касова основа и 2,9% на начислена основа. Държавният дълг ще се увеличи, но се очаква да остане на същите нива като процент от БВП - 23,8%. Заложени са рекордни инвестиции от над 12 млрд. лв. капиталови разходи, 50% ръст спрямо 2023 г.

"Конкретни неща [в проектобюджета] са доста съмнителни, но най-притеснително е, че от три години при шест избора се вижда, че целият процес на управление в България изисква диалог и обсъждане. В момента няма диалог, а трябва да има - първо, защото нямаме ясни мнозинства на централно и общинско равнище, и второ - т.нар. сглобка не е сглобка, тя е щафета... Трябва да бъдат заложени повече буфери, не трябва да има такова амбициозно, меко казано, харчене; във всички неща в данъчните закони и проектобюджета се вижда много голямо желание на тези, които управляват в момента, да се изкарат приятели на народа."

Още по темата

При възстановяване на БВП и прогнозирано успокояване на инфлацията, не е ясно защо се предлага увеличаване на пенсиите с 11% и увеличение на минималната работна заплата до 933 лв., каза Станчев. "Правите увеличения, които са над ръста на икономиката - взимате от тези, които работят повече, и давате на тези, които работят по-малко."

Максималният осигурителен доход ще бъде вдигнат на фона на безпрецедентни увеличения на плащанията към НОИ, без да има сериозен диалог с технологичния сектор.

"Бившият финансов министър Симеон Дянков нарече това "милиционерски подход към приходната част" на данъците - от една страна имате доноси, от друга - опит за наблюдение на всички за всичко", от бакшиши до облагане на събирачеството, каза Станчев.  

Технологичният сектор ще пострада и от въвеждането на глобалния данък за мултинационалните компании от 15%, което ще създаде по-лоша среда в България в сравнение със страни като Естония, които не са приели въвеждането му, напомни Станчев.

"Това е създаване на фискална илюзия - аргументът на самия Асен Василев още като служебен министър беше, че "някой друг ще плаща данъците, не вие"... На IT сектора се гледа като на дойна крава и затова се увеличава максималният осигурителен доход", каза Станчев и предупреди, че като не се отчитат интересите на бизнеса, се създават предпоставки той да напусне.

Настоящото правителство продължава традицията да встъпва в договорки с различни отрасли, като договарянето на цените с търговците на дребно, което създава "труден милиционерски контекст", в който министърът на финансите да упражнява натиск върху търговци, коментира Станчев.

"Министърът става център на корупционна схема, която не може да бъде наблюдавана по друг начин, освен чрез КЗК", оцени гостът.

Ниските лихвени проценти в България за момента противодействат на негативните ефекти, които идват в икономиката през износа, от забавянето на европейската икономика, но не се знае колко може да продължи да съществува тази ситуация, каза Станчев. Обикновено отнема на ефектите да се транслират от Германия или Франция към България около три до шест месеца, а в проектобюджета и данъчните закони не се вижда нещо, което да спре тези ефекти и да оправдае заложения ръст на БВП.

Увеличават се разходите за работа с правителството (т.нар. квази-данъци), които вероятно ще увеличат частично цените на жилища през увеличенията на местните данъци и такси и данъчната оценка.

"Тук имаме също един пример на неправилно или безобразно поведение от страна на правителството, в частност на финансовия министър - никой преди общинските избори не каза, че ще се увеличи данъка върху жилищата."

Не е ясно с колко ще се увеличи данъчната оценка на дадено жилище, тъй като е нямало обсъждания; такава промяна трябва да върви в пакет с други промени в данъчната политика и процесите на финансова децентрализация на общините, която в момента "работи чрез целуване на ръка на финансовия министър", коментира Станчев.

"В бюджетната философия на правителствата от няколко години присъства идеята, че с държавни разходи увеличавате потенциала на икономиката, но никой не отчита, че всеки един държавен разход трябва да бъде взет от някой. По-добре е да се спазва друг принцип - за такива трудни ситуации да има определени резерви; и хората да се оставят сами да избират какъв режим на данъци да използват."

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Те стойноста на продукта като разходна цена себестойност и прибавената към нея прибавена стойност за реализация му с печалба не могат да я променят с наложеното ДДС върху тях защото тя вече се е състояла,а не могат да променят данъчната ставка защото тя е определена как постоянна за оценка данък върху стойноста на продукта определен с ДДС за времена отдалечени и близки от сега,а могат само да отчетат колко е ниска покупателната възможност на населението-човек и на лева като единици от инфлациите
21
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Голяма част от американските богаташи са адаптивни центристи.
20
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
И половин милион връзкари, до един уредени на "позиции", не на работа!
19
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Блоковете не само губят топлина а гният и се рушат заедно с целият си културен пласт.
18
2
 
2
 
! Отговори
бл.134 в Zап. парк преди 5 месеца
За една майка , за други.. мразя тази държава .Тя ограби това което беше спестено за 20 години и ме остави без дом
17
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Трябва и да санираме старите сгради.
16
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Азия има половината планетарно бвп, средата на века африка ще изтиква азия. България трябва да произвежда конкурентни стоки за износ и към незападните страни.
15
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Някъде 2080-90 ще отминава трудовият арбитраж с екваториална африка, добивайте и каквито има евтини суровини и тук в българия че доходите да растат.
14
0
 
1
 
! Отговори
аве рома преди 5 месеца
Характерно изражение, човек е редно и да се ъпдейти, и да запази самостоятелното си мислене.
13
1
 
1
 
! Отговори
аве рома преди 5 месеца
Постепенно минаваме на структура регионални метрополиси с директен транспорт по въздух, нова ера, нови навици.
12
2
 
1
 
! Отговори
аве рома преди 5 месеца
Настоящата школа е полуконсервативна но и пролява, като азиатски умерен неолиберал, и е нормално да се учим едни от други и в момента да завиваме така.
11
1
 
1
 
! Отговори
аве рома преди 5 месеца
Нова подпартия, нова политика.
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Прокитайското неолиберално нато течение би, предното си замина, както и по-левите крила. Именно клишето.
9
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Все пенсиите и минималната заплата им пречат на либертарианците. Защото те са против пенсии и заплати. Само за държавата да дава пари на бизнеса да му осигурява среда, защото той е плашлив като заек и да да не избяга.
8
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Що не рева за 10 милиарда, платени за ток на великия бизнес? Нали си за пазарна икономика?
7
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Накратко идеята на всеки либертарианец: "Добра среда за бизнеса, лоша среда за населението."
6
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Всеки сектор, захранван добре от държавни поръчки би следвало да се облага добре!
5
0
 
4
 
! Отговори
Точен преди 5 месеца
Когато Красен пише, че черното е бяло, вЕрвайте му. Заради такива Иксперти сме най-бедната държава в Европа и разстоянието между нас и света се увеличава, изпреварват ни вече по стандарт и африкански държави.
4
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Красен Станчев трябваше да се появи. Гуруто на либертарианството.
3
0
 
6
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 5 месеца
Красен също получава държавни пари, само че от други държави. Те също искат да се изкарат приятели на народа.