Силите в света се променят, Западът и САЩ не са от печелившите

Иван Кръстев: Демокрацията ще оцелее и през 2024 г., но как ще изглежда после?
12 яну 2024 19:05, Александър Попов
331
Силите в света се променят, Западът и САЩ не са от печелившите
Снимка: БГНЕС

"Сътношението на силите в света се променя. Съотношението на властта се пренарежда. И ние - Западът, САЩ, Европа - не сме от страната на печелившите", казва Иван Кръстев в интервю за германски вестник.

"Има книги, които се концентрират върху конкретна година - "1989" или "1913". Сигурен съм, че ще има десетки книги и за 2024. Проблемът е, че все още не можем да ги прочетем", казва политологът Иван Кръстев в обширно интервю за германския вестник "Аугсбургер Алгемайне", цитиран от "Дойче Веле". Според Кръстев демокрацията ще оцелее и през 2024 година, когато над четири милиарда души по света ще отидат до урните, но въпросът е как ще изглежда тя впоследствие. Изборите през тази година са тясно свързани с развитието на големите геополитически конфликти - резултатът в САЩ например ще предопредели хода на войната в Украйна, изтъква роденият в България политолог.

Европа се бори с различни кризи

Кръстев казва, че Германия е на кръстопът по ред причини. Едната е свързана именно с политическия климат в САЩ. Защото през последните десетилетия сигурността на Германия беше осигурявана от Вашингтон. След избора на Доналд Тръмп през 2016 година обаче това се промени. След това се промени и зависимостта на Германия от руски газ, а опасността от открит конфликт между Китай и Тайван носи и рискове за германския експортен модел.

"Проблемът за Германия е, че през последните десетилетия тя е един от най-големите печеливши от глобалните политически обстоятелства. А най-големите победители от миналото са заплашени да се превърнат в големите губещи днес", смята политологът, който е изследовател и в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

По отношение на кризите, които засягат Европа, Кръстев казва, че няма такава, която да доминира над целия континент. "През есента попитахме в 11 европейски държави кои от петте най-големи кризи създават у тях най-много тревоги за бъдещето - Ковид, икономика, война, климатични промени, миграция", изрежда той. "Германия е единствената държава, в която миграцията е най-горе", посочва Кръстев. "В Италия и Португалия е икономиката. В Полша и Естония - войната." Политологът забелязва и интересна тенденция - притесненията по отношение на миграцията в държави като Италия и Полша намаляват, когато крайната десница е на власт, дори броят на мигрантите да расте. "Това е важна причина защо правителствата в Европа, начело с това на Еманюел Макрон във Франция, се движат все по-надясно", допълва той пред "Аугсбургер Алгемайне".

Разделението между хората в градовете и селата расте

Кръстев обяснява избухването на все повече горещи конфликти със страховете от бъдещето. И връща лентата назад към Студената война. Тогава "и САЩ, и Съветският съюз бяха твърдо убедени, че бъдещето е на тяхна страна. Това до голяма степен обяснява защо не се стигна до война. Ако вярвате, че бъдещето принадлежи на вас, че утре ще бъдете по-силни от противника си, защо бихте воювали днес?", пита той. Но днес не е така. "Активистите за климата и противниците на миграцията се страхуват от бъдещето. Това засилва желанието да се решат нещата сега - вероятно дори със сила."

Според председателя на Центъра за либерални стратегии разделението между хората може да се обясни и по географски признак. "Хората в Будапеща и Братислава са много по-близки до тези в Берлин и Барселона, отколкото до населението в селата в собствената си страна. Не става въпрос толкова за разликата между богатите и бедните. Решаващият фактор е броят на жителите на квадратен километър", смята той. И дава конкретен пример - проблемите, които вълнуват хората от малките населени места, са коренно различни. "Съществува усещането, че са изоставени. Те имат и съвсем реални проблеми - новата политика в областта на климата, електрическите автомобили. Живеем в много мобилен свят. А в този свят има хора, които са по-малко мобилни от преди, защото автобусът вече не се движи. Това има политически последици. Брекзит е добър пример." Кръстев обяснява, че масово за напускане на ЕС са гласували британци, които нямат добри транспортни връзки с големите градове. "Тези, които вече не посещават града, искаха да излязат от ЕС."

Защо България и Полша имат различно отношение към Русия?

В интервюто Кръстев говори и за други разлики - тези за оценката към действията на Путин и агресивната война, която Русия води срещу Украйна. "Поляците, балтийците и дори финландците се страхуват от завръщането не толкова на Съветския съюз, колкото на Руската империя. Някога те са били част от нея, както и Украйна - така че могат да се идентифицират добре с Украйна", смята той. "В Унгария и България нещата са различни до известна степен. За тях Хабсбургите и най-вече Османската империя са имперската сила. В исторически план Русия се разглежда по-скоро като освободителка."

Иван Кръстев посочва, че до преди избухването на войната Европа е била на мнение, че икономическата и меката политическа сила са значително по-важни от военната. Това води и до сегашните проблеми във военното производство. Докато в същото време само за шест месеца Русия успя да се преориентира към военна икономика. Другото изненадващо откритие е, че национализмът е жив и в случая с Украйна може да мотивира хората да жертват живота си за свободата. "Войната променя Европа повече, отколкото си мислят самите европейци", заключва той.

Политологът не се наема да прогнозира как ще приключат изборите в САЩ през ноември, но казва, че те ще имат огромно влияние върху Европа. "Балансът на силите в света се променя. И ние, Западът - САЩ и Европа - не сме на печелившата страна", обобщава Кръстев пред "Аугсбургер Алгемайне".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


331
Още по темата: Иван Кръстев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
171
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
ПРЕАДАТЕЛИ ЩЕ ЯДЕТЕТЕ ДЪРВОТО
170
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Koйтy иrpaи nичeли, koйтy ни иrpaи ни nичeли...
169
3
 
10
 
! Отговори
така е преди 3 месеца
Вижте статията - Еманюел Тод: САЩ изпадат в нихилизъм и обожествяване на нищото. Комунистическата средна класа в Източна Европа се обяви за либерална демокрация и нарече руснаците чудовища
168
19
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Доволни ли сме?----///---// Доволни сме. България е в Златния милиард, ВЪПРЕКИ всичките левичарски и русолюбски прозстаци, които мушкаха пръти в колелетата и чакаха Путин да дойде на Дунава - Жан Виденов, Станишев, Боко Борисов, Румен Радев и да не ги изброявам по-ситните въжки.
167
15
 
7
 
! Отговори
Сата НАТО преди 3 месеца
Този кривоглав изклесяк много отдавна съм го записал при комсомолците, при Кирчо Добрев и при Вацев и подобните му. Само Андрей Бунджулов отдавна не е излизал да камлае...
166
3
 
14
 
! Отговори
марсианец преди 3 месеца
Демокрацията вече дойде . Доволни ли сме ? Един млад политик през 1992 г. каза в нар.събр.: " Скоро страната ни ще влезе в е.с. и н.а.т.о. и реки от мед и масло ще потекат към България " . Този "гении-гадател" сега получава тлъста пенсия от чужбина - основанието : да брои звездите и летящите чинии на извънземните прелитащи и кацащи в страната .Групата "Н.Л.О. " тогава 1992 г. пееха : "... казано честно искам да съм богат , за да не пукна през зимата от глад ..." майтапчии нали !
165
11
 
6
 
! Отговори
Джизгиев преди 3 месеца
Ех друзя, я ми кажето това пето място в света и първо в европа по вашата измизлена формула, какво топли путинксия пенсионер който рови за просрочка във контейнера за мусор зад супермаркета или пък холопите които хленчат че нямат парно или ток? Защо хиляди холопи отиват на война за заплатата на чистач в германия? Има хиляда и едно защо на които вие отговаряте с общи приказки.
164
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 166....Сорос не беше ли Австро Унгарец....Ясно...Пак на руска следа отиваме
163
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Абе освободителка, ама Лади и Волги никой не кара. Ама най-много карате автомобили от "победената" страна. А, по-сериозно.
162
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Джизгиев -- каза ти се - ходи спори със западните експерти и анализатори! За начало гугълни "Russia overtakes Germany to become fifth biggest economy in the world in GDP on a PPP "
161
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Този от кога не съм го виждал.Изкарват стари компрометирани муцуни за да сеят лъжи Вече службите са предприели,, ва банк" стъпки за овладяване на положението Мафията и статуквото губят контрол.Предусещат краят им.Защто САЩ сериозно са се хванали за България И безкомпромисно натиска босовете и Да слушат.Иначе отиват в Закона Магнитски.
160
13
 
8
 
! Отговори
Джизгиев преди 3 месеца
Друзя няма да ви уврат главите, но пак да поясня - БВП на Гермния 4 трлн$, БВП на Расия 2 трлн$, население на германия два пъти по малко. Природни ресурси на германия почти никакви. Средна пенсия в русия 200евро, средна пенсия в германия 1200евро. Ако русия е на 5то място ние сме на 4то, щото при нас средната пенсия е 300 евро. И още нещо така наречения бум на икономиката на русия е за сметка на военното производство и те печелят от него колкото вие печелите от пиратката която гърмите на нова г.
159
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Запознат "В известен смисъл са прави, защото наистина е син...на член на ЦК на БКП!" --- явно това е условието да те пруемат в редиците на сините - я чедо на цк, я чедо на дс, я масажист на уши на бай тошо..
158
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Пачо "..Кормилото работи зле, скоростната кутия работи зле, само двигателя работи добре..." ------ явно нямаш никаква идея за руската техника като цяло! И да работи зле поне работи, а не като например изнежените леопардчета дето след месец у калта и швабите вече не могат да ги ремонтират.
157
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Няма да бягаме, тука сме да ви довършим, накрая ще се влачите на четири крака ...
156
4
 
6
 
! Отговори
Българин преди 3 месеца
Кой е тоя? Иван некой си? Я обратно в дупката отдето изпълзя бе ваньо!
155
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Джизгиев.--- па не си разбрал.Първо това казват западните пиздюхи, второ Русия е на 5то място в света по сила на икономиката и трето - Русия е на първо място в европа по сила на икономиката! Айде сега беж да ревеш на галчето за нова опорка.
154
3
 
2
 
! Отговори
Пачо преди 3 месеца
Гледах един репортаж с Песков - ходил да гледа някакви всъдеходи произведени в раша. Шофьорът на едн от тях му казал Кормилото работи зле, скоростната кутия работи зле, само двигателя работи добре, но той е вносен.
153
2
 
12
 
! Отговори
емил преди 3 месеца
Ако се разпадне тая Англосаксонска сг..ан наречена Америка светът ще се отърве от тая чума коята зарязява целият свят. Вечните и безкрайни войни, хаос, конфликти, провокации, подстрекателства са стилът на тези престъпници.
152
3
 
7
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 3 месеца
Вече и в Западна Европа някои почнаха да откриват топлата вода.