Поклон! 151 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски

Годишнината ще бъде отбелязана в различни градове на България
238
Поклон! 151 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски
Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 151 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.

Васил Левски е български революционер, идеолог на българската национална революция, организатор  и ръководител на българското националноосвободително движение.

Той е участник в Първа българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско, и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети. Включва се във формирането на Втора българска легия (1867-1868).

Апостола осъществява две обиколки в България - първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората - от 1 май до 26 август 1869 г., по време на които изгражда първите революционни комитети в България - в Ловеч, Плевен, Карлово и Сопот.

През есента на 1869 г. участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния. На 27 май 1870 г. отново се връща в България и изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в страната. На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април-4 май 1872) е утвърден за "главен апостол на цяла България, Тракия и Македония", след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.

На 27 декември (ст. ст.) 1872 г. е заловен от турските власти в Къкринското ханче. От 5 до 10 януари (ст. ст.) 1873 г. е разпитван от Специална следствена комисия, която на 14 януари (ст. ст.) изготвя заключителния протокол, с който предлага  да бъде осъден на смърт. На 22 януари ст. ст. със султанска заповед на Абдул Азис смъртната му присъда е потвърдена. На 6 февруари ст. ст. (18 февруари н. ст.) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти. По традиция  всяка година на 19 февруари се отбелязва годишнината от смъртта му, когато в цялата страна се организират тържествени чествания.  

„Васил Левски и неговата тайна организация“

Първият модул на програмата на НВИМ представлява презентация, в която разказваме какви са най-общо идеите на Апостола, какво е било неговото виждане за бъдещата свободна демократска република, каза Сурчева. В тази презентация представяме неща, които не се учат в учебника, и точно това е любопитното за децата и смятам, че ще е любопитно и за техните родители. Как е създал тайната организация, какви методи е използвал, как се е стремял да съхрани тайната за тази организация и за хората, които са част от нея. Разказваме им за тайната поща, за тайната полиция, за начина, по който е създавал комитетската мрежа и кой и до каква степен е имал информация за цялостната мрежа, така че всичко това да остане в тайна, обясни тя.

Позовавайки се на съвсем нови документи от османските архиви, показваме до каква степен Левски е успял да съхрани тайната – с какви кодове и как са кодирали съобщенията помежду си членовете на организацията, разказа Сурчева. Темата за тайната винаги е била любопитна, но тук я представяме по интерактивен начин. Публиката има участие, опитва сама да достигне до някои изводи, добави тя.

Във втората част на програмата посетителите ще дойдат пред витрината на Апостола, където се съхраняват доказано оригинални негови лични вещи. Разказваме им информация, свързана с тях - как са дошли в музея, какво се е случило с тях. Може би най-емоционалната част от разказа е тази за косите на Апостола, които се съхраняват при нас в Националния военноисторически музей, разказа още Славея Сурчева.

Левски е бил човек, който е имал чувство за много висока отговорност не просто към себе си, а към всички останали. Той е имал отговорност към целия български народ и е искал да го види свободен. С всичко, което ние правим в музея, искаме да покажем на децата, че той е човек като тях и те могат да приличат на него и да носят отговорност не само за себе си, но и за съученика си, за родителите си, за хората около тях. Да носят отговорност и да бъдат смели в това, което правят, каза Сурчева. Да намират повече смисъл да се интересуват от любопитните факти и важните неща в историята, защото е важно, познавайки историята, да не правим същите грешки, които сме правили преди, допълни Славея Сурчева.

Годишнината от обесването на Левски ще бъде отбелязана в различни градове на България.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


238
Още по темата: Васил Левски
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
123
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Левски е обесен на 6 февруари по стар стил, което значи, че по новият календар е 19 февруари, а не 18.
122
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 149:Е,как някакъв руснак ще има влияние в държава,с която са били в неприятелски отношения и във война?Все едно някой руснак сега да настоява за нещо в Украйна.Фурнаджийските лопати като теб са предали Левски и срещу пари са били свидетели по делото.Вдигни си един паметник на Иван Фурнаджиев и му се кланяй.
121
1
 
3
 
! Отговори
ветропоказатели преди 2 месеца
Най-голям недостатък ни е,че не можем нищо сами,а се правим поклони-ту на юоизток,ту на северозапад,ту на запад...
120
12
 
4
 
! Отговори
Демократ преди 2 месеца
Левски се е борил срещу руснаците, а не срещу турците.
119
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Руския консул Граф Игнатиев, е настоял Васил Левски да бъде обесен, а не изпратен в заточение, както обикновено Турците правели с бунтовниците.
118
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
до София запад: балъко, бил си за леффски - и къде ще идете, да носите цветя на терориста или да се напиете и надрусате някъде? Не ми отговаряй, знам къде ще сте
117
5
 
6
 
! Отговори
Коджа Сикли преди 2 месеца
Само да питам!В Русия някой чества ли нещо!
116
1
 
6
 
! Отговори
Няма промяна преди 2 месеца
Нека всеки да участва. Богатият с парите . Ученият с умът . Политика със лъжите . Бедният с трудът.
115
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
"После комунистическата пропаганда реши да го превърне в герой за да има на кой да се кланяте!" ---- Каква комунистическа пропаганда бе bолен мозък! Ботев и Вазов комунистическа пропаганда ли са? Я прочети кога са строени паметниците в Карлово и София!
114
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Тодор Батков предаде Левски!
113
5
 
5
 
! Отговори
София Запад преди 2 месеца
Само Левски!!!
112
1
 
10
 
! Отговори
отврат преди 2 месеца
А защо вече няма поклонение и заря пред паметника му?Доган така заповяда ,а ний слушкаме и козируваме...Мър...шааа...Талавизиите показват 2 капки вода и нито една сълза!
111
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Истинското робство е руско!
110
9
 
12
 
! Отговори
обаче преди 2 месеца
Днес Левски щеше да бъде наречен от Денков терорист.
109
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Турски ме.керета са налазили сайта и бълват гнусотии по най-великите българин.Не го позволявайте!
108
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Русия напада турската империя с цел да завладее територия! Смята да я превърне в Русия, но великите сили не и позволяват: Англия, Германия, Франция. Затова руските комунисти измислиха това с робството, Левски и въстанията, за да мразим турците и да не се обединим с тях!
107
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Живота е такъв какъвто си го направим. Спасението е поединично . Щото като държава . Някак си не знам защо сега не става .
106
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Значи бин Ладен дето и той се бори човека за някаква си свобода е терорист а нашия Апостол!
105
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ако падна аз губя себе си. Ако спечеля - печели цял народ. Дела трябват, а не думи.
104
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Който нарича Левски престъпник,явно е турчоляга и мечтае отново да пригепят нашите земи.Да,ама няма да стане.Сакън!