Румъния: Да решим въпроса за спорната зона от границата ни!

МВнР: Преговори се водят 20 г., въпросът не е проблем в отношенията ни
21 мар 2012 15:00, Елка Василева
142
Румъния: Да решим въпроса за спорната зона от границата ни!
Румънският външен министър Кристиан Дяконеску заяви, че съществува спорна зона между Румъния и България по отношение на държавната граница. Снимка: архив, Reuters

Румънският външен министър Кристиан Дяконеску заяви за новинарския телевизионен канал Диджи24, че "съществува спорна зона" между Румъния и България по отношение на държавната граница, предаде Аджерпрес.

"Съществува една спорна зона (с България) по отношение на държавната граница, на териториалните води на двете държави. Наистина става дума за 17 квадратни километра, не е много, но между европейски държави, сътрудничещи си максимално в много аспекти, с общи интереси в много области, не виждам защо тези неща да не могат да бъдат решени много бързо", заяви Дяконеску.

Той посочи, че тази тема съществува от дълго време и подчерта, че Румъния не е влязла в "етап на предявяване на претенции".

"Така, както имахме преговори с Украйна, също и с България има няколко нерешени въпроса, които ще поставим за разискване с нашите партньори", заяви министърът.

Той добави, че съществуват въпроси, които са останали нерешени много дълго време, мнозинството с политическо-юридически характер, които Румъния иска да реши на основата на добросъседските отношения с всички тези страни.

"Не трябва никой да се сърди, не трябва никой да се ядосва, защото това са сфери от национален интерес и за двете страни, които в даден момент трябва да бъдат решени, защото се появяват проблеми, да речем, с експлоатацията, с концесията", посочи Дяконеску.

Той добави, че ще бъдат проведени разговори на ниво експерти с българската страна във формат, който ще бъде одобрен на двустранно ниво.

"В една цивилизована Европа изоставените юридически проблеми, особено ако се отнасят до малцинствата, териториите, границите, не правят чест на съответните държави и ми изглежда нормално да ги решим", подчерта румънският външен министър.

Той спомена, че трябва да бъде обсъдено и положението на румънското малцинство в България. Дяконеску посочи, че иска "същите стандарти и същите принципи да се прилагат навсякъде по отношение на режима на малцинствата на европейско ниво".

"Не ме притеснява абсолютно нищо дотогава, докато правото на румънците да се смятат за румънци, а не за друга категория, друго наименование, произлизащо от едно възприятие на държавно ниво, се спазва. Докато това право се спазва, нямаме никакъв проблем, но трябва да обърнем внимание тогава, когато се появи размиване", коментира румънският външен министър, цитиран от Медиафакс.

По-късно днес беше разпространено изявление на говорителя на министерството на външните работи, че България и Румъния водят преговори за делимитация на морската си граница, на черноморските пространства от повече от 20 години, като последният кръг (седемнадесети поред) се е състоял през декември 2011 г. в София. Следващият кръг предстои да бъде проведен в Букурещ тази година.

Преговорите текат в приятелска атмосфера и в контекста на желанието и на двете страни въпросът да се реши чрез подписването на двустранно споразумение. Въпросът не представлява проблем в двустранните ни отношения, които са партньорски, добросъседски и в духа на общата ни принадлежност към ЕС, се казва в изявлението.

С нарочна декларация партия "Атака" се противопостави на изразените териториални претенции на Румъния към България за черноморския шелф.

Как така изведнъж сега възникнаха тези проблеми и, ако ги е имало, защо не са повдигани досега, питат националистите.

"Българската страна също би могла да предяви претенции за неправомерното предаване на Румъния на Северна Добруджа, населена с българи през миналия век и представляваща изконна българска територия", твърдят те.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


142
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
6
 
23
 
! Отговори
Цинцаров преди 12 години
Абе и 20 кв.км ще им дадем на мамалигарите, ей така без пари, но само с едно малко условие - всички роми и други *** от България да бъдат изселени в Romania. Ромите са си техните деди и името на мамалигарската държава даже са им дали. Какво искат мамалигарите повече от това ????
13
1
 
33
 
! Отговори
влах преди 12 години
Румънецът се опитва да намекне служебно да пишем власите - румънци. Това ще е историческа грешка! В България има местно население с румънско самосъзнание - има села, в които се говори на румънски и днес.Те обаче са шепа хора - със сигурност хиляда или по-малко човека в едни села около Видин, местните си ги знаят.Нормално е - в Румъния ще се намерят толкова българи. Власите обаче сме много повече - десетки хиляди. Почти всеки във Видин е с влашки произход. Ние обаче сме с БЪЛГАРСКО самосъзнание.
12
0
 
19
 
! Отговори
до 11 преди 12 години
Ха стига бе!Откога Битоля е румънска?
11
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Не ме притеснява абсолютно нищо дотогава, докато правото на румънците да се смятат за румънци, а не за друга категория, друго наименование, произлизащо от едно възприятие на държавно ниво, се спазва" Ако визира *** (роми) да си ги взимат всички до един.
10
1
 
44
 
! Отговори
добричлия преди 12 години
Мамалигите са мръсно и коварно племе.Когато усетят хаос и бездържавие у нас, винаги са ни забивали нож в гърба.Примери много...
9
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Прабаба ми е родена в България в Битоля, сега там е румънско...
8
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
...заради проучвания за добив на нефт и газ.
7
3
 
68
 
! Отговори
влах преди 12 години
Аз произхождам от семейство от северозападна българия - от т.нар. власи. Макар баба ми да говори влашки, което си е диалект на румънския, ние никога не сме се смятали за нещо различно от БЪЛГАРИ!!! Напротив, по-голямата част от рода ми е с крайни националистични възгледи - подкрепят парти като Атака и ВМРО. Власи не е равно на румънци, ама въобще. Обиждате ни!
6
6
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Има само един начин да решим този проблем - война. Веднага. Ако може - ядрена.
5
0
 
54
 
! Отговори
Мерхаба Аскер преди 12 години
Румъния използват докато все още ни управляват национални предатели и това им е шанса за 3 сребърника да си защитят претенциите.
4
1
 
53
 
! Отговори
Йордан преди 12 години
Живея в Силистра. Тук още витае сред по-възрастните хора спомена от рунънската окупация. Не мисля че дори и сред хората на моята възраст и по-малки дори ще се намери някой който да приема факта, че поради некъдарна политика ще се наложи да преотстъпим каквато и да е територия на тази псевдодържава. Питайте който и да е в Силистра как се наричат румънците - всеки ще ви каже - мамалигари. Колкото до така измисленото румънско /мамалигарско/ малцинство - това е пълна измислица.
3
1
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
България и Румъния са в ЕС, следователно нямат териториални претенции една към друга.Това е едно от условията в предприсъединителните договори.
2
10
 
21
 
! Отговори
ББ преди 12 години
Подарявам ви 17км км и да не забравите да ми благодарите !!!!
1
1
 
57
 
! Отговори
off преди 12 години
Мдаммммммммммм Северна Добруджа ....не прави чест мдамммммм .... всичко се помни. Е сега ще видим имаме ли политици все пак или само за разстрел стават.