Без депутати номади в новото НС

Няма да могат да се правят и нови ПГ
6
Без депутати номади в новото НС
Снимка: архив, Булфото

В 43-тия парламент няма да има депутати номади, които да се местят от група в група заедно със средствата, които получават като държавна субсидия.

Това стана ясно, след като в Правилника за дейността и работата на 43-тото Народно събрание, по предложение на БСП, комисията, която го изработва записа текст, че независимите депутати вече нямат право да членуват в парламентарна група.

Минималният брой на депутатите за образуване на парламентарна група е 10.

Когато броят на народните представители в една парламентарна група спадне под определения минимум, тя преустановява своето съществуване, а депутатите стават независими. Те обаче няма да имат право да образуват нова парламентарна група, реши още комисията.

Депутатите приеха, че в Консултативния съвет по законодателството ще могат да участват и неправителствени организации, записани в регистъра на Министерството на правосъдието.

„Този съвет е винаги бил само от университетски преподаватели и има риск да се създаде хаос, ако в него участват и неправителствени организации“, коментира Четик Казак от ДПС.

Зам.-председател на парламента може ще може да бъде освободен от поста по искане на неговата парламентарна група или в случай, че тя се разпадне, реши още временната комисия за изработването на правилника.

Секретарите на парламента ще са 8 - по един от осемте парламентарни групи.

ДПС и БСП настояваха да са 16, като мотивът е, че по традиция в Народното събрание има по двама секретари от всички групи, независимо колко са на брой, но мнозинството не прие предложението им.

Председателят на парламента след гласуване може да изисква от секретарите на Народното събрание информация за гласуването с чужди карти.

Депутатите признаха че проблемът с гласуването с чужди карти остава, въпреки че са въведени карти с биометрични данни, понякога системата не работи.

След като стана ясно, че физически няма как и осемте заместник-председатели на парламента да стоят редом с председателя, комисията записа специален текст, за да уреди нещата.

Според него председателят на Народното събрание определя с писмена заповед заместник-председателите, които участват в ръководството на заседанията на Народното събрание за съответната седмица и места на президиума се заемат от заместник-председатели, определените със заповедта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
5
 
! Отговори
Въпросник преди 9 години
Защо гъсин дупитатите не носят лична отговорност за решенията си? Все се крият зад политическата поръчка. Така навремето, докато бяха супер велики, се появиха мутрите, размножиха се, започнаха да тормозят нечестно редовите хора, а на публични места всички се правеха, че нещата са нормални и всичко е наред? Ако тези механизми не се променят, пак ще ги има мутрите, олигарсите и прочее, защото няма кой да им държи сметка един ден. А и да не забравяме, че с времето мутрите си сложиха бели якички...
2
0
 
8
 
! Отговори
Ха ха ха ха преди 9 години
Щом може да има университетски преподаватели номади, защо да няма и депутати номади?Някои вече 20-ина години виждат семействата си чат-пат, защото прелитат от ВУЗ на ВУЗ в разни градове. Затова един мъдър мъж преди време ги нарече "чергари".Така, прелитайки, взеха на едно място научна степен, на друго място се хабилитираха, после поискаха да им признаят тези научни звания в БАН, където заплатите им текат, нищо че рядко се мяркат там. В някои институти им ги признаха, в други - не. По нашенски!
1
1
 
17
 
! Отговори
Българин преди 9 години
Ала бала щуротии , хората гладуват, нема пари за болниците -те 16 под председатели ще избират на хранилка