Борисов обсъди газовите проекти у нас с шеф от Royal Dutch Shell

Инициативи за Западните Балкани бяха във фокуса на разговора Борисов-Блеър
26 яну 2018 15:53, Елка Василева
48
Борисов обсъди газовите проекти у нас с шеф от Royal Dutch Shell
Андрю Браун и Бойко Борисов. Снимка: БТА

Министър-председателят Бойко Борисов и ръководителят на департамента за международен добив на нефт и газ на Royal Dutch Shell Андрю Браун обсъдиха развитието на газовите проекти на територията на България. Срещата им беше в рамките на провеждащата се в Давос годишна срещата на Световния икономическия форум, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.

Премиерът Борисов запозна Андрю Браун с развитието на проекта за изграждане на европейски газоразпределителен център "Балкан". Той изтъкна важността на проекта, като посочи, че ще допринесе за диверсификация на източниците и маршрутите на газ в България и Югоизточна Европа.

Андрю Браун поздрави българския премиер за инициативата за изграждане на подобна газова инфраструктура и за развитието на газовата мрежа в България.

Борисов посочи, че бъдещ добив от блок "Хан Кубрат" в Черно море е един от вариантите за диверсифициране на източниците. Андрю Браун изрази очакване компанията да започне сондажите в блока до края на тази или в началото на следващата година. Разрешението за търсене и проучване на компанията беше дадено от Министерския съвет през октомври 2015 г. и според предварителни проучвания на компанията очакванията им са за намиране на находища на петрол, но има данни и за природен газ.

С бившия британски премиер Тони Блеър министър-председателят Бойко Борисов и  обсъди съвместни инициативи за Западните Балкани.

Бившият британски премиер, а сега председател на Института за глобални промени каза, че следи програмата и дейността на Борисов. "Смятам, че предприемате правилните инициативи в най-подходящия момент", коментира той и поздрави премиера за включването Западните Балкани като един от приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Борисов и Блеър обсъдиха възможността да се използва експертизата на Института за глобални промени, а негово събитие да бъде включено в програмата на Българското председателство. "Вие много добре познавате Балканите и можем с помощта на Вашия институт да помогнем те да станат място за мир, спокойствие и инвестиции", каза българският министър-председател.

Двамата коментираха и излизането на Великобритания от ЕС, което определиха като болезнено за всички страни в процеса. Борисов изрази очакване, че въпреки Brexit ЕС и Великобритания ще останат близки партньори в сферата на сигурността и икономиката, по принципните въпроси на международната политика, а основните права на гражданите на Съюза и на кралството ще бъдат защитени.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Мдааа, Борисов пак е мълчал на английски.
4
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕДНОКНИЖНИК- ХАХАХАХА!
3
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На какъв точно език ги обсъдиха - може би на мутренски с банкянски диалект, щото премиерчето друг не знае.
2
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хан Аспарух не даде газ на герберите, сега те отиват при баща му Хан Кубрат с молба да им даде газ за хъба. Ако Хан Кубрат им откаже да им даде газ, значи не са достойни за България.
1
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще умра от смях - всеки ден по 15 статти за Еднокнижника от Банкя.Та той сиромахът за целият си живот един чужд език не е успял да научи, пък медиите на Прасилян еждневно ни го престваят като някакъв Геополитик.Наистина прав е оня дългуч - Няма такава държава.