България, 60-те... Когато в България имаше ядрени оръжия – съветски!

Страната ни беше (и) военен придатък на СССР
23 май 2018 15:00, Елка Василева
487
България, 60-те... Когато в България имаше ядрени оръжия – съветски!
Снимка: архив, Reuters

Във Варшавския договор България харчи в пъти повече за военни цели, отколкото днес. Изследване на проф. А. Улунян от Руската академия на науките разглежда някои аспекти на военното подчинение, под което СССР поставя НРБ.

Комунистическа България в продължение на почти половин век остава единственият напълно лоялен балкански съюзник на Москва и на Варшавския договор. Тодор Живков и предшествениците му водят политика на съвършена вярност, която превръща НРБ в ядрен заложник на Москва и в участник в окупацията на Чехословакия.

Това са само част от основните изводи в обширната монография „Балканският „щит на социализма“" на професор Арутюн Улунян от Института по история при Руската академия на науките, която е посветена на мястото на балканските комунистически диктатури във военните планове на Кремъл през втората половина на миналия век, пише Дойче веле.

България - от аутсайдър до ключов играч

Анализите от разсекретените досега архиви на ЦРУ и на други западни центрове твърдят, че от гледна точка на военните стратези България и Албания са били най-незначителните и незаслужаващи внимание съветски сателити през 50-те години на миналия век.

Тези възгледи се променят коренно в края на десетилетието, когато Хрушчов се съгласява да изтегли Съветската армия от окупираната през Втората световна война Румъния, пише проф. Улунян.

Както е известно, наследникът на Сталин не успява да върне в съветската орбита Титова Югославия и съюзилата се с маоистки Китай Албания. А шефът на Румънската компартия Георге Георгиу-Деж постепенно налага запазването на националния суверенитет като основен принцип в отношенията си със СССР и с Варшавския договор. Нещо повече, Деж прави демонстративни стъпки към сближаване с Тито, заклеймен още от Сталин като „предател на социализма“. Макар Румъния формално да остава членка на Варшавския договор, съвместните военни начинания със съветската и останалите „братски“ армии са сведени до минимум. При всяко преминаване на части от тези армии за участие в учения в СССР или в НРБ се изисква специално разрешение на Букурещ. Румъния категорично отказва да участва в смазването на Пражката пролет в Чехословакия през 1968 г. Николае  Чаушеску, който наследява Георге-Георгиу Деж, остро критикува Кремъл заради чехословашката авантюра, участие в която взема и трихиляден окупационен корпус от НРБ.

Лиценз за "Калашников", но и ядрена заплаха

"Априлският пленум на румънската компартия от 1964 г. дава ясен знак за дистанцирането на Румъния от Москва по проблемите на военната и икономическата политика на съветския лагер", обяснява и шефът на Държавна агенция „Архиви“ Михаил Груев.

Така НРБ на практика се оказва географски изолирана от Варшавския договор, което пък дава възможност на Живков и обкръжението му да укрепят властта си в смутните времена на Хрушчов и ранния Брежнев. В този и в по-късните периоди София продължава да демонстрира пълна вярност и непоколебима лоялност към Москва, като в отплата получава крайно нужните ѝ кредити и „безвъзмездна“ помощ.

Ролята на НРБ като единствен сигурен съюзник на южния фланг на Варшавския договор носи на страната много предимства, включително и придобитите 250 лиценза за производство на съветско оръжие и боеприпаси в български заводи. Но в същото време нарастват и заплахите за сигурността на страната, смята проф. Улунян.

Заради СССР САЩ и НАТО взимат България на мушка

Михаил Груев посочва, че като съветски сателит по онова България постоянно е била първостепенна цел в плановете на САЩ и НАТО за нанасяне на военни удари в случай на широкомащабна съветска агресия срещу Запада. Груев цитира изследване на историка Марк Креймър от Харвардския университет, според когото през 1950-1951 г. Сталин обмисля военна интервенция срещу Югославия от териториите на България, Румъния, Албания и Унгария. Войната в Корея обаче възпрепятства този замисъл.

Съдейки по наскоро разкрити документи на ЦРУ, ядрен конфликт между двата лагера става много вероятен още в началото на 50-те години. „До 1957 г. 80 % от разузнавателната информация за НРБ е била свързана с метеорологични прогнози. А това е явен признак за планове, свързани с военновъздушни операции – друго обяснение за метеорологичните справки просто няма“, посочва Груев.

Въпреки че официално на територията на НРБ няма съветски военни бази, в информациите на западните разузнавателни централи се посочва, че в страната постоянно присъстват около 2000 съветски военнослужещи и около 1000 сътрудници на съветските тайни служби, пише в своето изследване за Балканския „щит на социализма“ проф. Улунян.

Звучи стряскащо: ядрени оръжия на българска територия

В навечерието на Карибската криза през есента на 1962 г., след като САЩ разкриват съветските ядрени ракети в Куба, съветското военно присъствие в България бързо прераства в заплаха за страната.

„През лятото на 1962 г. край Карлово и Ямбол са били разгърнати още две ракетни бригади, в близост до курорта Боровец се е намирал склад за ядрените заряди за ракетите. Съветската страна е изисквала съблюдаването на най-строга тайна по въпросите за разполагането на ракети „земя-земя“ на българска територия“, посочва проф. Улунян.

Ученият допълва, че персоналът на насочените срещу цели в Гърция и Турция ракети е бил директно подчинен на върховното командване на Варшавския договор в Москва. Но тази тайна очевидно не е била опазена, както установяват агенти на българската ДС, проникнали в гръцкото посолство в София. В касата на посланика те откриват точна и детайлна информация за разположението за цялата ракетна и противовъздушна отбрана на НРБ.

„По въпроса за съветските ракетни бази в България българските държавни архиви все още не разполагат с документи, особено за периода, през който тези бази са били закрити, а ядреното оръжие е било изтеглено от страната. През 80-те години Гърция навярно е имала информация, че това вече се е случило, защото премиерът Папандреу подкрепя призива на Живков за създаването на безядрена зона на Балканите“, коментира Михаил Груев данните на проф. Улунян.

12% за военни цели - една от причините за бедността в НРБ

Друг интересен факт от периода на Карибската криза, когато светът е изправен на ръба на ядрен апокалипсис, са данните за непрекъснатото нарастване на средствата, които НРБ е принудена да отделя за отбрана и военно участие във Варшавския договор.

Проф. Улунян цитира жалбите на Т. Живков до съветското ръководство за тежкото икономическо положение на страната, която едва свързва двата края, след като се налага да отделя 12% от националния си доход за превъоръжаване. (За сравнение, разходите за отбрана на България като членка на НАТО през миналата година бяха 1,53% от брутния вътрешен продукт на страната.)

По силата на поетите от НРБ финансови ангажименти към Варшавския договор до края на съществуването му българските данъкоплатци са  принудени да покриват 6%  от военните и логистичните разходи на организацията. Въпреки че СССР прави няколко дарения със сравнително нови танкове и самолети, армията на НРБ остава като цяло въоръжена с преобладаващо стара военна техника, пише в изследването за Балканския „щит на социализма".

Проф. Улунян илюстрира този факт със състоянието на т.нар. отбранителна линия „Крали Марко“ по границата с Турция. По протежение на тази линия с дължина 150 км и площ от 1100 кв. км  са били създадени 171 бункера, състоящи се от вкопани в земята оръдейни кули на танкове Т-34 и на германските им аналози от Втората световна война „Панцер-4“. С това допотопно въоръжение „Крали Марко“ е трябвало да издържи 5-7 дена на натиска на модерно въоръжените армии на НАТО до пристигането на подкрепления от СССР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


487
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
348
4
 
7
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
но поне бяхме спокоини за живота си а сега балканите са набльскани с ам орьжияи не се знае у кого са попаднали и за какво освен това бьлгария вече е мишенааз сьм в ужас някои дрогиран да не изтреля нещо е неподходящо време и на неподходящо място както стана с покрива на кьщата в горна баня
347
2
 
6
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
До До юбералесСлед отварянето на южния (1943) и западния фронт (1944), беше ясно че войната е приключила. Беше безсмислена всякаква съпротива и това на всички в България го осъзнаваха. Но през 1942 и до средата на 1943г. армията ни пазеше южния фланг на Балканите, където САЩ и СССР трябваше да се съединят в единен фронт. Чърчил държеше да се отвори фронта тук, но Рузвелт се наложи и фронта се отвори в Сицилия.
346
7
 
4
 
! Отговори
oT Germanija преди 5 години
До Зевзек. Blagodarq sa tochnite dumi!!!!Taka besche.... Portokali vednuj godischno po KOLEDA (koito e jal poveche e PARTIEZ). Vie ste vinovni cherveni bokluzi!!!!!
345
6
 
7
 
! Отговори
До 365 преди 5 години
Най-много драснаха навън не веднага след 90-та, а след управлението на Еднокнижни, от 2009 г. до днес... А най-много мразят соца нереализираните членове на БКП с болни амбиции преди 89-та, вероятно и ти си такъв! В моето семейство не е имало и няма партийни членове! Преди 89-та само единия ми ддо членуваше в БЗНС.
344
3
 
5
 
! Отговори
До юбералес преди 5 години
"Страшна" армия сме имали... Толкова сме "уплашили" Ч. армия, преследваща нацистите, че не сме оказали никаква съпротива! Посмали малко глупостите, а? Защо тая "страшна" армия не са защитили съюзниците си от Вермахта, а си извъртат д.то срещу него? Казвай бе, кух...
343
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
КАто гледам коментарите и минусите, тука явно е пълно с бивши номенклатурчици, активни борци и ятаци, ронещи крокодилски сълзи по "онея времена". Отврат!Точно те, няма да ги разберат тея неща за чакането на ред за какво ли не, нямането и мъката на хората, дето веднага драснаха извън страната при отварянето на границите.
342
8
 
6
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
До До 361Преди соца за кола не се чакаше. В магазина на Форд в Пловдив ( през 1938г) бяха изложени два модела. Струваха около 80 хил. лева. Средната заплата беше 1500-2000лв. Инженери, лекари, офицери - получаваха над 3000лв.
341
9
 
13
 
! Отговори
До 361 преди 5 години
Остави го ти соца... Кажи колко е чакал дедо ти за кола преди соца... 15 г., ама е купувал нова кола! Сега 90 процента търкалят стари таралясници! Колкото до апартаментите - чакаше се, но след 15 г. имаш собствено жилище, вероятно и сега живееш в него! Днес в "просперираща" Америка цял живот на кредит или под наем в къща от картон... Красота!
340
0
 
1
 
! Отговори
бг преди 5 години
аре не пишете глупости, че и нас ще ни започнат
339
2
 
9
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
До До 353През ВСВ българските летци свалиха над 100 американски ''летящи крепости'', държаха 100 хил. армия в беломорска тракия и по поречието на Вардар, с възможност за 300 хил. при мобилизация, това принуди британо-американците да отворят фронт в Сицилия на 5 юли 1943г.
338
1
 
0
 
! Отговори
БГ преди 5 години
До сравнениев българския език "сменявах" ???
337
2
 
12
 
! Отговори
До 353 преди 5 години
През 41-ва България не е била никакво страшилище, а капитулирала през 1-та св. война бедна държава, плащаща репарации на победителите! Нормалните хора не искаме държава "страшилище", а с развита икономика и висок жизнен стандарт!
336
6
 
9
 
! Отговори
До 368 преди 5 години
А дедо ти преди социализма колко е чакал за телефон, апартамент, телевизор и кола.... А няма ли да напишеш, че през соца не е имало смартфони и интернет и затова днес е по-Убаво...
335
14
 
13
 
! Отговори
Факти преди 5 години
Не ми хвалете социализма.Седем години съм чакал да ми свържат телефон.Автомобил-така и не дочаках.Апартамент -също.То цветен телевизор не можеше да си купи човек,та камо ли друго!Какво им пречеше тогава да бяха произвеждали някакви коли наше производство -евтини за хората?Ама не би-велможите и тогава и сега ходеха с по 3 кордона охрана и тероризираха обикновените хора!Мизерия тогава,мизерия и сега - друго не видяхме!
334
5
 
13
 
! Отговори
сравнение преди 5 години
И тогава и сега живеем мизерно.Спомням си бях студент и почти всяка вечер имаше режим на тока.И така прибирам се,завивам се с одеялата и чета на флуоресцентна лампа работеща на батерии.Няколко пъти сменявах транзистора 2 Т 9136 и след много ремонти лампата е жива и до днес.Но оттогава ми остана извода-инженерите са измислили електрификацията,а политиците-режима на тока!
333
4
 
12
 
! Отговори
До 34 преди 5 години
Няма такива данни и статистики за престъпността през соца! И да има - данните за грозно фалшифицирани! Съдя по моята статистика - лично аз не съм бил обиран през соца и не познавах такива хора! След 90-та поне половината ми познати и аз сме жертви на престъпници - кой апартамент, друг остана без кола, на повечето къщите по селата изтарашени, реколтите обрани... Това са фактите, а твоето - съчинения, гледайки тавана!
332
1
 
7
 
! Отговори
Fallschirmspringer преди 5 години
ПАК ЗА ОНЕЗИ//Подписва се договор за доставка на 120 самолета Dewoitine D.520 и резервни части за тях. В действителност по договора са доставени само 96 изтребителя.А българските самолети/ДАР/ от различните серии с имена на птици са морално остарели и в малко количество ,като почти всички са с непребираем колесник
331
7
 
8
 
! Отговори
До 35 преди 5 години
Що пишеш лъжи и манипулираш грозно! През 41-ва г. Царска България е имала на въоръжение около 90 самолета. През 89-та бойните самолети са близо 500 - реактивни и модерни за времето си! Скрий се някъде с глупостите си!
330
2
 
10
 
! Отговори
Чичо Долфи преди 5 години
Нямам доверие на хора с фамилии Кардашян и Лумпенян. Както и Кеворкян или Моше, Леви, Паси, Биби ян Наятагян и Соломонян. Улево тия изброените.
329
1
 
8
 
! Отговори
Fallschirmspringer преди 5 години
Ме 109 G-4 "Стрела" - едноместен едномоторен изтребител с модерно родиооборудване и възможности за оборудване с аерофотокамера. Използва се и като разузнавателен самолет (вариант G-4/R и G-4/R2). Двигателят е същия както при G-2. Официално този вариант самолети не са доставяни за Българските въздушни войски и броят им не е уточнен. При обмяната на самолети, подлежащи на ремонт в завод в Румъния, вместо предадените G-2 са върнати G-4 през 1944 година. Предадените в България самолети не са окомплектовани с фототехника