Кабинетът отпусна 1,5 млн. лв. за тестове на дарена кръв

С тях кръвта ще бъде проверявана за инфекции
13 апр 2022 15:40, Красимир Ангелов
4
Кабинетът отпусна 1,5 млн. лв. за тестове на дарена кръв
Снимка: БГНЕС

Правителството отпусна 1,5 млн. лв., с които дарената кръв ще бъде проверявана за инфекции. През тази година ще бъдат извършени 40 000 теста и информацията ще бъде отразена в базата данни на кръводарителите в нашата страна.

Дейността е в рамките на Националната научна програма „Създаване на база данни на кръводарителите в Република България за маркери на трансмисивни инфекции“. Тя се изпълнява от 2020 г. до края на 2022 г. с общ бюджет от 4,5 млн. лв., съобщават от Министерския съвет.

Основната цел на програмата е събиране и обобщаване на информация за инфекциите сред кръвните донори в България. Хепатитните вируси В, С и вирусът на придобития имунен дефицит (ХИВ) имат способността да предизвикват в редица случаи хронични заболявания с тежки усложнения. Систематизирането на информацията ще осигури възможност на учените да я анализират и използват за различни научни цели, се чете в мотивите за решението.

До момента са направени 80 000 изследвания на донорска кръв по молекулярния метод NAT. Установено е наличието на около 2-3% инфектирани кръвни съставки, които не могат да бъдат открити с рутинните тестове, използвани преди въвеждането на този метод.

Отпуснатите днес средства са в рамките на разчетените в централния бюджет.

С друго свое решение от днес, кабинетът одобри 600 000 лв. за старта на научна програма за математици

С тях ще се подкрепи политиката за равен достъп до качествено виеше образование, развитие на научния потенциал и изграждане на устойчива връзка образование-наука-бизнес.

Научната програма ПИКОМ ще се изпълнява до 2025 г., като заложеният й общ бюджет е 2 млн. лв. В нея могат да се включат всички научни организации и акредитирани висши училища с над 20% принос към научната продукция на България в математическите науки през последните пет години.

В рамките на три години ще се създават и използват споделени ресурси, като по този начин ще се повиши научният капацитет на страната. Ще се провеждат специализирани курсове за магистри и докторанти и ще се осигури кариерно развитие в областта на математическите науки. Ще се стимулира и партньорство между БАН и Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


4
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
1
 
! Отговори
до 3 преди 2 години
Ако беше прочел статията, щеше да разбереш:"До момента са направени 80 000 изследвания на донорска кръв по молекулярния метод NAT. Установено е наличието на около 2-3% инфектирани кръвни съставки, които не могат да бъдат открити с рутинните тестове, използвани преди въвеждането на този метод."Има 2-3 %, които не се хващат със стандартните методи. Ако пък беше дарявал, щеше да знаеш, че всеки дарител може да си провери резултатите за Хепатит, ХИВ и Сифилис след това онлайн и дискретно.
2
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А до сега не са ли я проверявали за инфекции? Или ще я проверяват за друго, например за нежелани ефекти от сиропирането?
1
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма да е лошо да делят кръвта на кръв от ваксъри и неваксанти, защото има доста разлики вече.