Поптодорова: Политиката да не се приравнява до обикновен бизнес

Според нея у нас съществува "каша" в разбирането на неутралитета
Обновена: 1 юни 2022 09:09 | 1 юни 2022 08:50, Петя Славова
47
Поптодорова: Политиката да не се приравнява до обикновен бизнес
Снимка: БГНЕС


Политиката не трябва да бъде приравнявана до обикновен бизнес, до направата на един стартъп, тя има много по-големи цели и мисия.

В България съществува тотална каша в разбирането на значението на неутралитета. Има международно признат държавен неутралитет, какъвто е този на Швейцария, и неутралитет в българското му разбиране, което означава да не правим нищо, да лежим ниско долу и да чакаме нещо друго да се случи извън нас.

Това заяви пред БГНЕС общественикът и дипломат Елена Поптодорова, два пъти посланик на България в САЩ и народен представител в VII ВНС. С нея разговаряме за липсата на лидерство и за последиците от това за страната ни.

Според нея причините в България да липсва лидерство са повече от една.

Още по темата

"Заради местните навици партиите не търпят много ярки фигури. Има едно постоянно гласно или негласно потискане на личности, които биха могли да бъдат лидери при определени обстоятелства. У нас лидерските качества на отделния човек са лични качества, а не са резултат от партийното строителство. Те не се смятат за основен критерий за успеха на една политическа партия", заяви Поптодорова, която е бивш народен представител в първите четири Народни събрания след промените през 1989 г.

Тази тенденция се наблюдава при днешните партии в парламента.

"Няма блестящ лидер, който да поведе след себе си поддръжници или симпатизанти. По-скоро се разчита на структурирани подкрепи, а това по никакъв начин не предполага лидерство", каза тя.

За да има лидерство, трябва да има лична свобода. Човек трябва да заяви желание да води хората, да има кураж и издръжливост, за да прокарва позиции.

"Днес това отсъства. Имаше го през 90-те години, когато наследихме в късната им възраст представители на по-ранните политически партии в България, много преди да се установи еднопартийната система в страната. Тогава имаше лидерство, имаше ораторско изкуство", споделя Поптодорова.

На нея ѝ липсват пледоарии в парламента: „Искам да се появи на трибуната оратор, който да увлече не само депутатите в парламентарната зала, а всички хора, които са извън нея. Всичко това отсъства“.

Според нея липсва и едно по-класическо разбиране за политиката.

"Ако тя бъде приравнена до прост бизнес, до това да направим стартъп, тя е обречена на неуспех. Политиката има по-големи мисии, по-големи цели. Тя трябва да гледа много години напред и не бива да е свързана с бърз конюнктурен успех", подчерта Елена Поптодорова и добави, че по силата на всичко това се оказахме в една пустош от гледна точка и на лидерство, и на визионерство.

Тя е съгласна, че в последно време има тенденция държавата да се управлява като стартъп или НПО, но е категорично против те да бъдат дамгосвани.

"Те имат своята роля в обществото. На тях им се привнесе отговорност и задължения, които те не могат да изпълнят. Нека НПО да си останат там, където им е мястото и да работят върху общественото мнение. Нека стартъпите бъдат в бизнес средата, където да се изгражда по-съвременна основа. Но политиката и като професия, и като призвание, и като мисия, като че ли изчезна", смята посланик Поптодорова.

Темата за неутралитета е отдавна експлоатирана още от 90-те години, когато в България се правят опити да се изгради обществено мнение в полза на членството ни в Северноатлантическия алианс. Още тогава се чуват настойчиви гласове за неутралитет. Посланик Поптодорова припомня, че външни фактори трябва да признаят неутралитета. За съжаление, според нея, в български условия неутралитетът винаги означава незаемане на позиция.

"У нас се прави тотална каша от статут на неутралитет: международно признат държавен неутралитет и неутралитет, което означава да не правим нищо, да лежим ниско долу и да чакаме нещо друго да се случи извън нас. Не може ние да обявим статут на неутралитет, което е доказано исторически и документално. Другият неутралитет е една по-префинена форма, с която да обясним, че трябва да стоим настрана и назад. Той е пагубен. Той не култивира средата, която трябва да произведе лидери. Неутралитетът като отказ от позиция, означава и липса на лидерство", категорична е бившата ни посланичка в САЩ.

Тя призовава да се замислим и да извадим съответните поуки от поведението на Финландия и Швеция, които много скоро ще се разделят с международно признатия си статут на неутрални държави, присъединявайки се към НАТО.

"Те не са се сетили преди два дена, не са се сетили и преди два месеца на 24 февруари. И Швеция, и Финландия започнаха едно много дискретно, но пълноценно общуване с НАТО веднага след анексията на Крим през 2014 г. То беше в рамките на техния международно признат неутралитет до степен и размер, в който те можеха да го правят", каза Поптодорова.

Дипломатът посочи, че двете скандинавски държави от години насам участват в учения с държавите от НАТО, в заседания на алианса в разширен състав и най-важното техните системи за сигурност през тези години станаха абсолютно съвместими с натовската система за сигурност както в оръжеен план, така и по отношение на военното планиране и участието в операции, а това не е възможно, ако не си оперативно съвместим.

"Това, което те направиха не е началото, а логичният завършек на един процес, който е започнал много отдавна", заяви посланик Елена Поптодорова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кра-дла! Кра-дла!
32
0
 
6
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 1 година
Тази грозна бабичка не краде ли парфюми на летище във Варшава? Що не млъкне и се скрие някъде?
31
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен33 Мен не ме е срам, прилича на сестрата на д-р Ай Болить, да се срамуват нейните, ако могат
30
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ах Поптодорова, не си ли взе поука от собствените си действия. Цял живот държава ти плаща, имаш добър стандарт и накрая срина всичко със наглата ти кражба. Така си свикнала явно е това, за всичко да ти е безплатно, но да крадеш си е криминално. А пък лъжите, за лъжите , които изричаш да не говорим, там си професионален играч. Срам ме като българин от такива като Вас!!!Съвет- Не се показвай повече! Някъде се разкарай завинаги!
29
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тая крадлива баба казва ----
28
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе май по- скоро петни каузите, които се опитва да защитава... Не бих я взел да защитава каузи щото имидж няма и излъчването й е едно такова нездраво...
27
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щатската крадла на кремчета се пръкна и тя. Явно говори от американския опит, нали тяхната политика е бизнес или май бе обратното.
26
0
 
11
 
! Отговори
АЗ преди 1 година
Каквото и да каже тази жена, хората винаги ще я свързват с откраднатото кремче на летището във Варшава. Няма смисъл да я канят медиите, няма смисъл тя да дава акъл. Да се покрие някъде и да си гледа старините.
25
0
 
11
 
! Отговори
Оффф преди 1 година
Тая има доживотна забрана да влиза в Полша заради кражбата и, но тук раздава мъдри мисли.
24
0
 
10
 
! Отговори
пери преди 1 година
До Анонимен 21Журналята и дават трибуна. Ако никой не я пита, ще си дрънка сама пред огледалото вкъщи. Ама те я правят да изглежда като някакъв фактор и експерт, като ни навират мнението и по всички въпроси. Завинаги ще си остане на първо място крадла. И всъщност само това.
23
0
 
10
 
! Отговори
Жоро преди 1 година
Наглата комунистическа крадла тръгнала да дава акъл.
22
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако не те хванат, няма кражба
21
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да бе, защо да е бизнес, когато може да е просто крадене пред камерите.
20
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То и крадци като теб немат място в политиката или всички политици са крадци като тебаз
19
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ленче, ако и народа живееше на държавна суфра щеше да мисли като тебе. Толкова сме си патили от такива като тебе, че единственото, което искаме е да сте маааалко по-обрани в действията си. За начало, защо не изчаквате първо големите да ги видите какви ще ги вършат, а после да търчите да си сваляте бельото на тоя и оня. Ей така, само веднъж, за разнообразие. Че политиката може да не е бизнес, но определено се е превърнала в публичен дом. Поне у нас, но явно не само тук.
18
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тази по цял свят се прочу с нейната кошкарска кражба. Но вместо да потъне вдън земя от срам, тя все едно нищо особено не станал. Даже и зачестиха публичните изяви по всякакви въпроси. Не зма какво я кара да си мисли, че е много компетентна.
17
0
 
15
 
! Отговори
Ели преди 1 година
С тези думи става ясно как подценява "обикновения бизнес", ама не се сеща, че "обикновения бизнес" и дава заплатката.
16
0
 
20
 
! Отговори
дд преди 1 година
върни шампоана първо после си кажи ? всички политици са крадци по един или друг намин но най вече крадци на бъдеще и съдби на хората
15
0
 
30
 
! Отговори
Много е обидно преди 1 година
клептоман да дава оценка за политика ! ***, докарахте работата си до ямата с помия, следващата крачка и сте в ямата - дано се удавите, че сте срам за журналистката !
14
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То не е редно и иначе заможни политици да крадат кремчета,ама ето на,случва се.