Държавата ще разшири подкрепата за производителите на храни

Земеделци алармират, че без помощ ще фалират
29
Държавата ще разшири подкрепата за производителите на храни
Снимка: Pixabay

Държавата ще подкрепя българските производители на храни не само финансово, а като защитава интересите им на всички равнища. Това стана ясно на среща между представители на 35 организации в животновъдния сектор, премиера акад. Николай Денков, министъра на финансите Асен Василев и заместник-министър на земеделието и храните доц. Деян Стратев в Министерския съвет.

Без още по-сериозна помощ от държавата след няколко години България няма да произвежда храна и ще внасяме всичко отвън, заявиха земеделските стопани. Пред поредно правителство те споделиха основните си проблеми – висока себестойност на продукцията, ниски изкупни цени, труден достъп до подкрепа и недостатъчен размер на субсидиите.

Част от присъстващите се противопоставиха категорично на поредно удължаване на забраната за внос на зърнени култури от Украйна. Техните аргументи: това оскъпява фуражите, а оттам и крайния продукт, което води до по-високи цени на храните в магазините и повишава инфлацията.

Производителите поискаха държавата да спре нелегалния внос на хранителни продукти от съседни държави, който подбива цените на българската продукция. Те протестираха срещу политиката на големите търговски вериги, които купуват тяхната стока евтино и я продават на крайните клиенти на двойна цена. Земеделските стопани настояха за проверка на ценообразуването на хранителните стоки от фермата до магазина. „Смесени екипи от Министерството на финансите и Министерството на земеделието и храните вече работят по този въпрос“, отговори финансовият министър Асен Василев.

Животновъдите бяха единодушни, че представеният от служебното правителство Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. не отчита достатъчно техните интереси и настояват за неговата преработка. Те изразиха готовност техни представители да участват в подготовката на нормативните документи, за да повишат тяхното качество.

В бюджета са предвидени максималните помощи за сектора, но има голямо забавяне по отношение на подготовката на някои  документи от служебното правителство, което сега се опитваме да наваксаме, посочи министърът на финансите Асен Василев. Той обясни, че втората част от парите за земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна са заложени в проектобюджета за 2023 г., който се очаква да бъде приет от парламента до края на тази седмица. Очаква се те да бъдат изплатени на производителите през септември т.г. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
0
 
1
 
! Отговори
бл.134 в Zап. парк преди 9 месеца
О, няма що ..нЕка да окаже подкрепа на търговци, фирмаджии, зърнати и милионери ...то и без това *** ,който да ви бачкат за без пари и да ги обиждате на селяни не останаха
25
0
 
0
 
! Отговори
на снимката преди 9 месеца
е кръгъл самун от бредлент . скъпо е по 2я30 лв . тока скъп, на газ пещи нямат готови да заменят тока скъпия и не го намалиха . Омагйосан кръг, затова ресторант плаши клиент, а министър плаши ресторантйор . Фалира държавата . на колене на лавров за газ , петрол, зърно и контрол да не крадат .
24
1
 
1
 
! Отговори
баба мара преди 9 месеца
хаиде фалираите наи после да се отървем от вас
23
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Лоша реколта=взимаш пари, Добра реколта=даваш пари.
22
1
 
4
 
! Отговори
ЦИРК преди 9 месеца
всички реват че са на загуба и пак работят........е как става тая. от къде взимаш пари да задвижиш нещата като си на минус.. и ............тия пари не свършват ли? стига с тяхните номера. нокий не работи на загуба. ние сме прости , ама не толкова много колкото си мислят.
21
1
 
2
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 9 месеца
защо зърнопроизводителите като прибраха миналата година свръхпроизводството и триеха ръце за бентлита не реваха? .......сега реколтата щяла да бъде още по-добра. какви пари да им дава държавата. взимат субсидии и после износ...........колко е ставката на ддс за износ...........една голяма нула с дупка. айде селски тарикати такива
20
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Комунистът е измислил поговорката: "Учи мама, да не работиш." Те така си мислеха, че ще стане и с частният бизнес. Държавата ще им даде всичко наготово без пари, защото са в едни списъци и всичко вече е ясно - само живот, по морето, по круизите, по заведенията и ще си клатим краката. Да, ама не. Така става само за кратко и следва фалит. Частният бизнес е много трудна работа и не е за прости и мързеливи хора. Това така и не се проумя.
19
0
 
3
 
! Отговори
Pen преди 9 месеца
Плановата икономика се завръща
18
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Баба едно време на село правеше естествен хляб от царевично брашно. Засади царевицата, обере кочаните, смели ги на брашно и правеше хляб. Естествен, здравословен, без никакви консерванти. Ама това беше 60-те години, 70-те, когато живеех на село.
17
0
 
3
 
! Отговори
Все едно преди 9 месеца
Аз пак не разбирах нещо, уж цените в магазините се вдигат "официално" с 20% реално с 50% (говоря за последната година) всички земеделци/ животновъди се оплакват от ниски изкупни цени. Магазините казват ние продаваме с минимални надценки, а всички цени нагоре?! Всички сме капиталисти за печалбите (да има ниски данък печалба, осигуровки, ДДС) но за разходите сме комунисти (държавата да дава по-високи субсидии и да има високи мита). Парата, явно остава някъде, дай държавата най-накрая да я намери!
16
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
ВМЕСТО ТЕ ДА НИ ХРАНЯТ, НИЕ ДА ГИ ХРАНТУТИМ?
15
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Уж всичко беше неефективно, защото беше държавно. Частното щеше да е много ефективно и да носи голяма печалба. Нали затова минахме от комунизъм на капитализъм. И какво - пак държавата да ги издържа? За 30 години не се научиха да направят един работещ бизнес. Само държавата да даде, държавната поръчка да хвана, да намалим ДДС-то и до там.
14
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Тя държавата, ако ще ги хрантути, пък те да работят на загуба, какъв е смисълът? Направо да гои одържавяват и толкова. Какви са тез подкрепи? Нали бизнеса щеше да крепи държавата, а не обратното?
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Никой да не ми се бърка на частният бизнес. Само държавата да дава пари. Това е такова... Ама не е намеса. Намеса е, ако искат ДДС.
12
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Уважавам труда на животновъдите, това е зверска работа, но вече нема кой, те всичките са в големите градове за да станат граждани :))
11
1
 
9
 
! Отговори
до 10 преди 9 месеца
Всички фалират, пък я ги виж какви хотели са направили на по 5 етажа и му викат къщи. Фалират друг ден. Крадат като прасета.
10
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Чета само заглавието и си представям реализацията - ще се дават пари на калпак от което пак ще бъдат облагодетелствани големите. Познах ли?
9
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Всички фалират, еденици от тях се отказват
8
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Той частният бизнес си стана направо държавен. Ако не плаща държавата, няма да има един частник. И за какво беше цялата приватизация и крадене? То пак същото - фалит.
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Държавата да изтегли няколко милиарда и да им купи на всички по един мерцедес, от най-новия модел с автопилот и всички екстри, както и по един пикап. Иначе ще ги е срам да се покажат пред хората. Хората ще кажат - тез какви крадци са, така де производители на храни, пък нямат най-новия мерцедес. Срамна работа, не е за приказване. Ние ще платим заема, естествено. И ще си ядем чинно имитиращият продукт, както е редно.