Грузия, Украйна... Скъсването на Русия със Запада е свършен факт!

Руско-грузинската война 2008 г. - предвестие за украинската криза
6 авг 2018 21:45, Елка Василева
308
Грузия, Украйна... Скъсването на Русия със Запада е свършен факт!
Снимка: архив, Reuters

През лятото на 2008 г. руската армия предприе за пръв път намеса в независима държава след безславната война на Съветския съюз в Афганистан. Десет години след конфликта с Грузия Русия е все тъй непреклонна към своите съседи, а скъсването със Запада е свършен факт, пише Франс прес.

Изпратена срещу Грузия, за да се притече на помощ на малката Южна Осетия - проруска сепаратистка територия, където Тбилиси бе започнало военна операция, армията на Москва успява бързо да надвие грузинските сили и е на път да превземе столицата.

Мирно споразумение, договорено от френския президент Никола Саркози, довежда в крайна сметка до изтегляне на руските войски; Москва обаче признава независимостта на сепаратистките региони Южна Осетия и Абхазия, където поддържа оттогава силно военно присъствие.

За пет дни Русия демонстрира военната си мощ и най-вече доказва, че при нужда е готова да брани със сила интересите си там, където вижда своя зона на влияние.

Шест години по-късно, в друга бивша съветска република, Русия анексира украинския полуостров Крим в отговор на събитията в Киев, където прозападни сили вземат властта през зимата на 2014 г. Тя предоставя политическа подкрепа на проруски бунтовници в Източна Украйна; бунтът прераства във въоръжен конфликт и жертвите до момента са над 10 000.

Официално руската армия не нахлува в страната, но Киев и Западът обвиняват Москва, че подпомага с военна сила и финансови средства бунтовниците, провъзгласили в региона две сепаратистки републики; Русия и досега категорично отрича.

Европа и САЩ, реагирали предпазливо на руско-грузинската война, гневно осъждат този път действията на Москва и й налагат сурови икономически санкции.

"Пробен опит"

Както в Грузия, така и в Украйна Москва си поставя за цел с всички средства да осуети присъединяването на тези страни към НАТО - неприемливо за Русия, която след разпадането на Съветския съюз неуморно критикува стремежа на Атлантическия алианс да се разшири до границите й.

"В Осетия Русия даде урок на страните от бившия СССР. Показа им, че изобщо нямат шанс да изберат друг модел на развитие", обяснява руският политолог Константин Калачов.

Москва иска "да покаже, че развива средствата си за въздействие и че реакцията на Запада срещу действията й няма критично значение", добавя експертът, който нарича руско-грузинския конфликт от 2008 г. "пробен опит" за бъдещата политика на Кремъл.

"Без операцията в Южна Осетия нямаше да бъде анексиран Крим", твърди той.

През 2008 г. обаче Русия решава да не анексира двете грузински отцепнически територии, а просто да ги признае за независими, въпреки че след войната де факто ги постави под своя опека. Сценарият впрочем не се разиграва точно според плановете на Кремъл. Дори най-близките му съюзници - Беларус и Казахстан, отказват да признаят независимостта на двете територии. И Москва си взема поука - впоследствие така и не признава независимостта на сепаратистките републики в Украйна, отбелязва аналитикът Андрей Суздалцев.

Тя обаче успява навреме да се възползва от разногласията в западния лагер - категорично й се противопоставят само "младоевропейските" държави начело с Полша и Литва.

"Медийна война"

Освен дипломатическите и военните констатации след конфликта с Грузия Русия успява да установи, че въпреки успехите си на терен е изгубила "медийната война".

След 2008 г. Кремъл всестранно укрепва своята "мека сила", по-специално създавайки чуждоезични медии, които да бранят становищата му в чужбина - телевизията "Раша тудей", преименувана на "Ар Ти", и онлайн агенцията по печата Спутник.

Кремъл активно използва тези две медийни оръжия в чужбина по време на конфликта в Украйна и за да подронва доверието към позициите на Запада за Сирия.

В случаите с Украйна и Грузия Москва разчиташе да наложи своите интереси и зона на влияние; на първо място обаче двете войни разстроиха дълбоко отношенията й със Запада, изтъкват експертите.

"Решението на Москва да признае Южна Осетия и Абхазия разгневи Запада, но впечатлението бе, че ситуацията няма да се повтори, и на Русия й бе простено. Но й бе простено за последен път", подчертава политологът Алексей Малашенко.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


308
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
166
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
203 Преди 1990 не е имало Украйна, тя е била част от СССР. Тъй че, да Хрушчов няма на кой да подари...
165
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
198 С кое надвишават военната мощ с 10 пъти ч еми стана интересно? :D След САЩ и Турция кой друг има армия в НАТО? :D Германия с техните 40к армия ли? Или Французите 3ти по сила в НАТО с 120к армия. :D Нито са им на танковете, нито са им на ракетите, нито са им на самолетите. САЩ са единствените с армия и заради това дългът им сега 106% към БВП. 2ри Туция ама като гледам по скоро ще застанат с Русия. Ами ако включим съюзниците на Русия също? Индия, Китай, Бразилия, Иран ... къде отиваш може би.
164
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Никой българин няма да участва в агресивна война срещу Русия на блатото, най-малкото че докато ни мобилизират и земята няма да съществува. Затова понеже по олбрайт тоя......Русия имала нечестно много богатства им остава само да скимтят по границите на Русия като чакали около лъва който невъзмутимо се храни.
163
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
194'Елцин по същество повтаря това,което прави и Хрушчов,ей така,на своя "глава" подарява територии,отново,без това да е узаконено от въховните държавни законодателни и юридически инстанции!!!А я кажи,какво би станало,ако Русия си създаде бази в Никарагуа,примерно,за да я пази от ФАЩ?Народа на Територията питан ли е за такива бази?И не на последно място,по време на омразния ви СОЦИАЛИЗЪМ(комунизъм в Б-я не е имало,като общественоикономически строй),В БЪЛГАРИЯ БАЗИ НА СССР НЯМАШЕ!!!
162
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ЗозоПутин и Ердоган са самозабравили се, азиатски диктатори. Добре, че сме в НАТО и ЕС.
161
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Така еТака е ама е иначе. БЛАТО се занимава да напада само малки държави. Те Иран не смеят да нападнат че Русия. Глупостите ги пишете вие, нека от фондациите на антибългарския шпионаж да ви дадат по-смислени опорни точки.
160
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
196 и от какво ще ни опазят теоретично тези 20 самолета? От турската армия която е 2рата по сила в НАТО? Интересно ще ми е да видя НАТО да избере да защити България от Турция, а не обратното. А как тези 30 самолета ще ни предпазят от Руската армия не знам, само в американски филм или комикс това е възможно(ако Капитан Америка и Железния Човек ги ескортират разбира се). Ето сценарии за новите отмъстители.
159
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ЗозоАко Ердоган ни нападне, тия бази напускат веднага България. Справка Кипър. Путин нито иска нито ще ни нападне някога, това е ваша са ро со идиотска опорка.
158
11
 
4
 
! Отговори
Така е преди 5 години
До реконтраадмирал 181 Ами след като си изнесъл тези данни , защо Путин се бие в гърдите колко са велики ? НАТО превишава 10 пъти ваенната мощ на Русия , и това няма как да се промени.А нашите русофили де ли пишат глупости.
157
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като ви махна фондацийните спонсорирани опорки, истината е следната - Русия се осовободи от неоколониалната си зависимост към част от запада, а ние си харизваме златото и тока, не Русия нападна Грузия, а обратното. Заради това безумие шпиончето Саакашвили е принудено от грузинския народ да дава оставка. Нима забравихте? Прозападната хибридна пропаганда напълно е издържана в духа на хитлеристката пропаганда на Гйобелс - една лъжа повторена 1000 пъти от платените медии става истина.
156
9
 
6
 
! Отговори
Зозо преди 5 години
Четирите американски бази и др. обекти ни пазят от Путин и Ердоган.
155
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хихихиии...Грузия.Това не беше ли една забавна случка с един самонадеян гламар-грузинец,дето си ръпаше вратовръзката,след като руската армия му почука на вратата.И той горкия беше подхлъзнат от говеждите"приятели",които уж бяха зад него,но като видяха руските самолети скоропостижно си биха кампика и го оставиха насаме с един ядосан мечок и една вратовръзка.В резултат на това Грузия олекна с част от територията си.Същото се получи и с Украйна.Дето се казва да бе мирно седяло,не би чудо видяло.
154
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
192 Елцин брат, Елцин го подари. Американските бази са при нас за да ни пазят от евентуална атака от Русия(основната идея за създаване на НАТО) и да са по близо за ''контра'' атака срещу Русия. И сега скърцат със зъби от безсилие.
153
9
 
7
 
! Отговори
Зозо преди 5 години
Кремъл всестранно укрепва своята "мека сила", по-специално създавайки чуждоезични медии, които да бранят становищата му в чужбина - телевизията "Раша тудей", преименувана на "Ар Ти", и онлайн агенцията по печата Спутник.Пропуснали са ТВ Атака, най-смешната "телевизия". Волен - руския клоун в БГ политиката!!!
152
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Я някой да каже,като какво се квалифицира наличието на американски бази(даже не и на "параванчето НАТО"),на територията,на бившата държава България,разположена на хиляди километри от световният жандарм ФАЩ?Какво търсят бази на този жандарм на териториите на десетки страни по света и особено до границите на Русия?И отгоре на всичко Крим юридически не е обявен за територия на Украйна,а еднолично подарен от един диктатор,какъвто беше Хрушчов?!!!Патката написала пасквила,да вземе да чете!!!
151
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Изключително гувняна статия,говореща за тежки психични проблеми на автора и на "журналистката",която я е превела и публикувала.А иначе общо взето това е един смешен лай на бивши световни господари и настоящи аутсайдери,явно нечели историята и незнаещи колко бой и евън се отнася,когато подразниш руската мечка.Е,сега вече знаят.
150
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
188 Я ми припомни кои държави нападнаха Сирия, Либия, Ирак, Афганистан, гражданската война в Йемен, Уганда, Сомалия, Пакистан и тн. до 2000г назад, мисля че стигат толкова. :D
149
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
182 Ще ме извиняваш ама не, далече е от шеф на света. САЩ досега използваха НАТО като лична частна армия и да обграждат РУсия, Иран и Китай, ако започнат сега да се отеглят милиярди и милиярди ще идат на вятъра, но нямат избор. Дефицита им е огромен над 500 милиарда на година. А Холандия не е от икономически стабилните държави, тяхното съотношение дълг/бвп е дори по зле от на САЩ 500%. А с тия офшорни сметки дето Путин откри ги надцака всичките. Предстоят интересни събития в близко бъдеще.
148
25
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Наглите руснаци водят войни за завладяване на чужди държави все едно е 19 век. Всъщност те още са в 19 век
147
28
 
9
 
! Отговори
Русите преди 5 години
Винаги руснака е решавал всичко със сила! Съседните им държави са обречени,няма да им разрешат да си изберат различна посока на развитие,което си е тяхно право. Затова никой не обича руската ***,само нашите русофили-предатели! Трябва да си пълен национален предател да се кланяш на чужда държава,която почти винаги в историята заема анти българска позиция!