До каква степен Русия е виновна за кризата с природния газ?

50% от доставките в Европа зависят от нея
17 окт 2021 16:10, Нели Христова
304
До каква степен Русия е виновна за кризата с природния газ?
Снимка: БГНЕС

Цените на газа се покачваха в цяла Европа и веднага се появиха обвиненията, че Русия може би се опитва да използва ситуацията в своя полза.

Още по темата

Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ, наскоро изрази загриженост, че Русия може да използва енергията като политическо оръжие.

"Вярвам, че Русия трябва да отговори на изискванията на пазара за увеличени доставки на енергия за Европа", каза той.

Но каква отговорност носи Русия за текущия недостиг и покачващите се цени?

Колко газ получава Европа от Русия?

Русия доставя около 50% от природния газ в ЕС. Останалата част идва от Норвегия и Алжир.

Русия изпраща газ към Европа по няколко основни тръбопровода като Северен поток, Ямал-Европа и Братството.

Газът се събира в регионални складови центрове и след това се разпределя в различни страни на континента.

По време на пандемията общият износ на газ от Русия за Европа спадна, тъй като търсенето беше по-малко.

Въпреки че търсенето отново се засили в Европа, тази низходяща тенденция продължава - с по-ниско предлагане тази година, особено през тръбопроводите, преминаващи през Украйна и Беларус.

Това доведе до изчерпване на запасите в цяла Европа, което от своя страна стимулира покачването на цените.

Изпълнява ли Русия своите ангажименти?

Газпром, мажоритарната държавна енергийна компания в Русия, доставя газ за Европа по два различни режима:

- Дългосрочните договори често с продължителност от 10 до 25 години
- "Спот" сделки или еднократни покупки за фиксирано количество газ

Самият "Газпром" описва дългосрочните договори като "основни за стабилните и устойчиви доставки на газ".

Разбира се, че тази година Русия е изпълнила задълженията си към европейските купувачи по тези договори. Изпълнителният директор на Международната енергийна агенция Фатих Бирол наскоро заяви, че изчислява, че Русия може да достави 15% повече газ, ако иска.

Някои анализатори предполагат, че Русия може да задържа доставките, за да ускори одобрението на новоизградения тръбопровод "Северен поток 2", който тече директно от Русия до Германия. Той заобикаля Украйна, а това се посрещна с възражения по геополитически и екологични причини, въпреки че Русия има желание тръбите да влязат в употреба.

"Значителна част от основните европейски медии приписват това на "Газпром", който умишлено е задържал доставки, за да принуди германския регулатор и Европейската комисия да одобрят "Северен поток 2", казва Джак Шарпълс от Института за енергийни изследвания в Оксфорд. Но добавя, че този анализ "е под въпрос".

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че не знае за случаи, в които Русия не е изпълнявала договорните си задължения. "Русия може да доставя газ само въз основа на договорни задължения, а не просто ей така", каза тя.

Но си струва да се отбележи, че продажбите на място не изглежда да се случват в значително количество, като се получат данни от собствената електронна платформа за продажби на "Газпром".

Д-р Шарпълс казва: "Това води до заключението, че "Газпром" доставя обемите по своите дългосрочни договори - но не предоставя допълнителни обеми извън тези договори". Това мнение беше изразено и от комисаря по енергетика на ЕС Кадри Симсън. "Първоначалната ни оценка предполага, че Русия изпълнява дългосрочните си договори, като същевременно не предоставя никакви допълнителни доставки", заяви тя пред евродепутатите на 6 октомври.

Заместник-външният министър на Русия Сергей Рябков заяви пред BBC: "Газпром" всъщност започна да изпомпва от резервите си в тръбопроводи за стабилизиране на пазара." И добави: "Никога не сме били в състояние да упражняваме натиск чрез енергийните си доставки."

Какво се случи с акциите в Европа?

Съхранението на газ в цяла Европа е доста под 10-годишната средна стойност, като нивата в момента са около 75% от капацитета за съхранение, според данните на Gas Infrastructure Europe.

Съхранението на газ в Обединеното кралство в момента е с пълен капацитет - но Русия осигурява само около 5% от потреблението на страната, така че Островът зависи по-малко от руския внос от други европейски страни.

Собственото руско хранилище за газ също е намалено.

Аделин Ван Хоут, европейски анализатор в разузнавателното звено на Economist, казва: "В момента руският вътрешен пазар на газ остава стегнат, като добивът вече е близо до своя връх, а зимата идва. Това ще доведе до ограничаване на капацитета за износ на газ".

Има няколко други фактора, влияещи върху ситуацията в Европа, като например:

- студено време в началото на 2021 г. изчерпване на запасите
- покачването на цените през пролетта и лятото спира търговците да купуват, за да продават по-късно през годината
- ограничени доставки от Норвегия поради проблеми с поддръжката
-  намаляване на други източници на енергия, като вятърната енергия
- нарастващото търсене на газ навсякъде по света

Защо има нарастване на търсенето на газ?

Икономическият растеж след пандемията на коронавирус накара фабриките да засилят производството, което повиши търсенето на енергия.

Европа също е изправена пред засилена конкуренция за газ от други части на света. През последните десетилетия търсенето на газ в някои региони като Азия и Близкия изток рязко нарасна. Това оказва влияние върху пазара на втечнен природен газ (LNG), който съставлява около една четвърт от европейския внос.

Когато търсенето на втечнен природен газ е голямо, доставките обикновено се пренасочват към Азия, за да се възползват от нарастващите цени.

Освен това Русия разширява износа си на газ за Китай и през юни открива газопреработвателен завод в далечния изток на страната, който се очаква да стане един от най -големите в света.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


304
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако трябва ще си светя като въртя на колело с динамо, но няма да ползвам руска газ, топло не ми трябва евроатлантическите ценности ще ме топлят.
50
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мног страни започват да заменят газта с нефт или газовите централи с мазут. Това ще доведе до повишаване на цената на нефта.
49
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Молдова мина на мазут, цялата страна дими, газта е скъпа, не може да си я позволи. Преди месеци президентката на молдова заяви от трибуната на ООН, че ще изгони руските омиротвирителни части от Приднестровието, а министърът по евроинтеграцията на Молдова каза, че ще присъедини Приднестровската република към Молдова.
48
1
 
13
 
! Отговори
Криза ли? преди 2 години
Това, което днес ни изглежда като рекордни цени на газа, въглищата и тока, е само началото. Най-лошото тепърва предстои. А то ще дойде, когато изригне цената на господстващия енергиен ресурс на цивилизацията - негово величество нефтът.
47
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Fitch: Русия може да спечели 50 милиарда $ от скока на нефта и газа. Приходите от нефт и газ в руския бюджет и извънбюджетните фондове през 2021 г. могат да нараснат с почти 70% в сравнение с нивото от 2020 г. или с 50 милиарда долара на фона на високите цени на петрола и газа, изчислява международната рейтингова агенция Fitch.
46
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По света стремително поскъпва "ненужната стока" газ и нефт, а Русия печели милиарди. Грейте се и захранвайте индустрията с вятърни мелници и соларни панели.
45
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В интервю за изданието Бизнес Алерт полският депутат от Европарламента Йежи Бузек заяви, че Брюксел все още има шанс да спре пускането на тръбопровода Северен поток.2. ЕС трябва незабавно да се откаже от газта, нефта и въглищата и изцяло да премине на вятърна и слънчева енергия.
44
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абделазиз бин Салман - министърът на енергетиката на Саудитска Арабия заяви, че ОПЕК няма да се отклони от плана за добив на нефт. Ако погледнете напред в 2022 година, там ще видите големи количества нефт. Ние няма да допуснем пазара на нефт да прегрее". Преведено от дипломатичен език, това значи "ние няма да увеличаваме количествата на пазара, за нас е по-добре да запазим нарастващите цени на нефта - искахте да си играете на зелена икономика, ето ви отговора от ОПЕК + Русия.
43
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цената на мегават/час в Русия преизчислена в евро е 20 евро. В Литва 256, в Германия и Франция - 300, Англия 320.
42
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия врътне ли кранчето - с ЕС свършено. Край, туто финито!
41
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия също е виновна, че в САЩ ще посрещнат Коледа с празни рафтове и витрини.
40
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия е достигнала исторически рекордно количество златни и валутни резерви - над 618 млрд. долара. Това е петият резултат в света. Такава голяма възглавница за Русия ще бъде достатъчна за 19 месеца живот при липса на приходи от износ. Малцина могат да се похвалят с такава икономия.
39
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
САЩ трябва да се молят зимата да е топла, защот ако бъде дори с 10% по-хладна от предишната, то този ръст ще бъде вече 50%, 94% и 59% съответно. Дори в топлия вариант ръстът на цените ще е двуцифрен. Дори и ако зимата бъде по-топла от предишната с 10%, ръстът на цените ще бъде 22% за американците, които се топлят на газ, 29% за тези, които се топлят с пропан и 30% за тези, които използват мазут. Тоест това е условно оптимистичният сценарий.
38
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На крадливите западни маймунки само им да да крадат от Русия.
37
1
 
15
 
! Отговори
до анонимен преди 2 години
"""""""Що за статия и размисли изобщо?!?""""" ----- Е, как????? Нали трябва да обвиним Русия за енерго кризата в Европа!!! В противен случай ЕС ще трябва да признае, че за пореден път се издъни яко, "Зелените" да посипят главата си пепел и да признаят, че са завършени д.били!!! А, Грета Бла-бла-бла.. да скочи във вулкана Кумбре Виеха в Ла Палма!!!! Абе, не е ли по-лесно е да обвиним Русия? Путин няма да се разсърди, той е готин пи.ч!
36
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
руснаците са си чисти българи, и с наща избука дето сме им дали при разделението, все българи
35
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това " заглавие" е спекулативно!
34
1
 
17
 
! Отговори
Вълканов преди 2 години
В момента Европейският газ струва 790 долара за 1000 куб. метра; Руският - 510 долара. Сега си приказвайте, колкото си искате.
33
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Можехме да пием вода директно от извора, но Боко умното спря ЮП за да се надупи на началниците си а уж се е клел, че народа му е началник.
32
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как все Русия ни е " виновна" за всичко ,а Америка За нищо Не ни е виновна?-:))) Русия е виновна че има газ,а ние Не сме щото Го нямаме а?