САЩ може да са притиснати в ъгъла с китайското предложение за мир в Украйна

Дебатът относно китайската версия подчертава многото неудобни реалности
24 мар 2023 22:20, Анисия Иванова
246
САЩ може да са притиснати в ъгъла с китайското предложение за мир в Украйна
Снимка: БГНЕС

Срещите на Си Дзинпин с Владимир Путин в Москва поставят администрацията на Байдън в неудобно положение: настрана от обсъждането на мирно предложение за Украйна, което САЩ считат за неприемливо.

Американски официални лица публично изразиха дълбок скептицизъм по отношение на китайската идея, заявявайки, че нейният призив за прекратяване на огъня ще възнагради инвазията на Москва, като затвърди нейните териториални придобивки. В частен план обаче срещите и предложението провокираха чувство на безпокойство в администрацията, което на свой ред доведе до въпроси относно по-широкия подход на САЩ към двете държави.

Според един от служителите на администрацията, който помоли да не бъде назоваван като участник във вътрешните обсъждания, САЩ се притесняват, че ще бъдат притиснати в ъгъла по отношение на китайското предложение. Независимо от резервите на САЩ, категоричното му отхвърляне може да позволи на Китай да докаже на други държави, които са уморени от войната - и от икономическите щети, които тя нанася - че Вашингтон не се интересува от мира.

Ако САЩ отхвърлят споразумението, "Китай вероятно ще засили посланията, че САЩ са против прекратяване на огъня, че САЩ са против края на войната", казва Бони Лин, сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания, който някога е работил в Пентагона. "Ще има много начини, по които Китай ще се опита да обърне всичко, което произлиза от срещата между Китай и Русия, по начин, който цели да представи САЩ в негативна светлина."

Дебатът относно китайската версия на мирния план подчертава само една от многото неудобни реалности, които бяха представени по време на тридневното посещение на Си в Москва тази седмица, при което китайският лидер беше топло посрещнат от Путин. Двете страни обещаха да задълбочат още повече партньорството си.

От началото на инвазията в Украйна администрацията на Байдън се опитваше да държи Китай настрана, но изглежда се случи точно обратното. Дори докато Си и Путин се сближават, Китай намира възприемчива аудитория за по-широкия си дипломатически натиск по света.

По време на изслушване в Сената в сряда сенатор Джеф Мъркли поиска от държавния секретар Антъни Блинкен да отговори на това, което демократът от Орегон нарече "тридневен братски празник с Путин и Си, празнуващи авторитарната власт". Блинкен призна, че това е продължение на обещанието на двете нации непосредствено преди войната за "партньорство без граници".

    "Това не е изненада - и двете страни имат много различни светогледи от нашия", каза Блинкен. "Те могат да намерят обща кауза в противопоставянето си на мирогледа, който ние и много други страни по света се стремим да защитаваме и развиваме."

Блинкен не споменава всички държави, които са отказали да вземат страна въпреки настояването на САЩ.  

Китай се отърва от санкциите на САЩ заради партньорството на негови компании с Русия, купуваше петрол от иранския режим напук на западните искания и помогна за организирането на дипломатическо размирие между Саудитска Арабия и Иран. Големи световни икономики като Индия и Бразилия отказват да избират между Китай и Запада, като твърдят, че не искат нова Студена война.

Преди седмица Хондурас започна процеса на отказ от дипломатическите си връзки с Тайван в полза на икономически връзки с Китай.

Този ход е "знак за моята решимост да изпълня правителствения план и да разширя свободно границите в хармония с народите по света", заяви президентът Ксиомара Кастро в Twitter.

Всичко това се случва в момент, когато връзките на САЩ с Китай, които започнаха да се разклащат с търговската война на бившия президент Доналд Тръмп, продължават да се влошават. Това беше подчертано от фурора около предполагаемия китайски шпионски балон, който предизвика национален протест в САЩ и гневни обвинения между Вашингтон и Пекин.

Този епизод подкопа опита за стабилизиране на отношенията в края на миналата година с лична среща на върха между президента Джо Байдън и Си в Индонезия. Тя доведе до напрегната среща между държавния секретар Антъни Блинкен и висшия китайски дипломат Ван И в Мюнхен, а по-късно Си предупреди за "всеобхватно ограничаване и потискане от страна на западните държави, водени от САЩ".

Американските официални лица твърдят, че острите им думи за Пекин оказват влияние. Те казват, че публичните предупреждения на САЩ, че Китай може да окаже смъртоносна помощ на Русия, са накарали правителството на Си да се замисли върху тази идея. САЩ също така продължават да снабдяват Украйна с оръжия - тази седмица те обявиха 325 млн. долара за нови боеприпаси - съгласувано с европейските държави, които представят свои собствени планове за нови доставки.

Администрацията на Байдън се опита да накара Китай да се противопостави на украинската криза при условията на САЩ, но "сега Си влиза при своите условия", каза Кристофър К. Джонсън, президент на China Strategies Group, консултантска компания за политически рискове, пише Bloomberg TV Bulgaria. "И това, според мен, вероятно предизвиква известно недоумение в администрацията."

Тъй като Вашингтон постоянно заема твърда ястребова позиция по отношение на Китай, някои анализатори смятат, че Китай на практика може да се е отказал от по-добри отношения със САЩ в скоро време.

Колкото по-малко Китай вижда възможност да работи със САЩ, "толкова по-вероятно е да търси други пътища и възможности", казва Мелани Сисън, сътрудник по външна политика в института "Брукингс". "И в много отношения и на много места това ще означава да се опитват да развалят отношенията на САЩ с други държави."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


246
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
138
30
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сметките на терорист и китаец ще излязат криви когато Вашингтон наистина приложи сила.Сметките които са услуга за услуга на руснак и китаец , нас комунист и комунист няма да успеят.Докато Вашинктон и колеблива Европа не проявяват сила.За съжаление точно това иска Путин.Да бъде победена със сила.Путин иска войната и я търси и предизвиква Защото тя му е изхода и единствената алтернатива .Путин иска световен конфликт.И търси вариант това да се случи.Глупаво е Китай да се върже .Защото Китай няма ну
137
3
 
15
 
! Отговори
Интересно преди 1 година
САЩ и Русия ли се бият се зачудих,нали Украйна бомбят Руските окупатори?
136
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
166, Блинкин, отказал посещение в КНР във връзка с китайския балон, сега бързо отива на пътечката при Си.
135
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Москва 23-фундаменталното събитие на 21-ви век.
134
27
 
5
 
! Отговори
Глупости преди 1 година
В съседната статия лавров се моли на Лошия ЗАПАД! Очевидно притиснати са само руснаците!!!
133
25
 
4
 
! Отговори
Безпартиино сираче . преди 1 година
До Анонимен 155 Много си прав 155, но виж русофилите колко минуси са ти нацвъкали.С тези га-до.ве на глава не може да се излезе.Те още си мислят, че Русия е голяма военна сила , защото имали най много ядрени оръжия.Поне още 10 държави имат такова оръжие.Живот-ното от Кремъл няма да спре ,докато не изравни Украйна със земята.Трябва да бъде спрян.Иначе става това което си описал.
132
30
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вижда се,че пак чрез сила светът трябва да си извоюва свободата.И пак Америка ще е тази която ще донесе свободата.Збаеме от историята, че не Русия победи Хитлер във войната.А Америка реши казуса .В случая , без намесата на Америка във Втората световна война, изходът би бил непредвидим.И можебихитлериьма би победил в Европа.Хиълер щеше да бъде пълновластен господар в Европа.Докато не се сблъскат двете сили.Това няма да се случи ако Америка не вземе нещата отново в свои ръце.
131
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зеля звъни на СИ. Звъни, звъни, но никой не му вдига. А той звъни и се гневи. Защо никой не иска и да чуе за неговия превъзходен "мирен" план, благодарение на който на Земята ще се възцари мир веднъж и завинаги? Само в европарламента го утешават с ръкопляскания, останалия свят му е през оная работа за Зеленчука прокиснал.
130
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС с активната роля на САЩ причиниха всичко това. А уж ЕС беше миротворна организация. Глупости. Отдавана живеем в четвъртия Райх. Германските официални власти изиграха много подла игра. Това най-после се разбра и в Кремъл. Сега Германия отново застрашава сигурността на Европейския континент, ако и да се преструва на куцо агне
129
31
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Единствено победата на амариканското оръжие и Запада , ще донесе победа над фашизма и сметките.Русия е фашизма Китай сметките.
128
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Умиращатa Америка ,рита в прeдсмъртна агония.Иран им млати базите в Сирия всеки ден.
127
2
 
27
 
! Отговори
Мъдър преди 1 година
Всички сте умни, но не толкова... Държавен преврат в Украйна - Да... Опит за държавен преврат в Турция - Да... Опит за държавен преврат в Беларус - Да... Най-вероятно ако бяха успели в Турция в момента щяхме да сме в световна война. Американците и англичаните се опитват да обкръжат Русия, и къде стана войната там където свалиха президента. Трябва да сте благодарни, че не успяха в Турция. Много малко хора разбират какво става в света, но си мълчат.
126
2
 
24
 
! Отговори
Дановски преди 1 година
В Москва Президентът Путин и Председателят Си подписаха обемен документ, който в своята същност представлява значителен брой Системни искания, насочени срещу хегемонията на Хегемона. Американски официални лица се почувстваха притиснати в ъгъла, изпаднаха в паника и закрякаха истерично.
125
25
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И в тази посока , изводът е един.Не бива да се позволява на Путин да вземе Украйна.
124
20
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стигаме до извода , че е споразумение на основата на услугата.Китай получава каквото пожелае от Русия.Русия запазва досегашното си престъпно правителство.
123
23
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 156....И да се каже , защо Си иска Путин .Защото Путин носи подчинение на Русия.Путин предава и продава Русия на Китай.В такава патова ситуация Русия винаги ще е подчинена на Китай .Защото без Китай Русия не ще може да продължи да съществува в тоя и вариант на репресивна Путинова държава.Стигаме до извода , че е споразумение на основата на услугата.Китай получава каквото пожелае от Русия.Русия запазва досегашното си престъпно правителство.
122
2
 
28
 
! Отговори
Обективност преди 1 година
Русия никога не е била агресор!!! Нима е била агресор за да има днес на картата държава с името България!?
121
1
 
30
 
! Отговори
Справедливост преди 1 година
И след като американците оделиха Косово от Сърбия, ЧРЕЗ ВОЙНА с хиляди жертви сред цивилното население, следва че руснаците могат също!
120
34
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мир има само когато агресора признае поражение.Русия е агресор .Мирът и агресия са несъвместими.Приключили агресията , тогава може да се говори за мир.А виновните трябва да се наказват.Няма убийство и не бива да има без наказание Путин променя моралните закони.Законите на един убиец са морално неприемливи.И са морал на убиец.Кой ще съди тогава убийците Убийците шише съдят тогава жертвите .Изменя се тотално фикусът за морал.Това е сатанизъм и победа на сатанизма Той ли ще ни управлява за бъднини
119
24
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китайското предложение за мир всъщност е предложение за отлагане на войната за след изборите за президент в Русия през пролетта на 2024 година. На тая въдица мир без изтегляне на руските войски от Украйна никой няма да се хване нито Украйна нито нейните съюзници. Си пожела на Путин изборна победа на наближаващите избори, което означава че Китай иска Путин отново да бъде президент, а това е възможно само ако бъде излъгана Украйна да подпише примирие или фалшив мир по китайски.