С призива на европейски лидери за 30-дневно прекратяване на огъня във войната в Украйна от понеделник и твърденията за подкрепата на президента Доналд Тръмп за ултиматума, възможността за допълнителни санкции срещу Русия става все по-голяма.
Украинският лидер Володимир Зеленски заяви в събота, че руският президент Владимир Путин ще се изправи пред нови наказателни мерки в енергийния и финансовия сектор, ако не се съобрази. Кремъл отхвърли заплахата, която съвпада с промяната на реториката на Тръмп към по-твърда линия спрямо Русия.
В същото време Путин предложи директни преговори между Москва и Киев, които да се състоят в Истанбул, без да се съгласява изрично на примирие.
САЩ и техните съюзници наложиха много санкции на Русия след пълномащабното ѝ нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., а Тръмп многократно е обмислял да санкционира петрола от Русия, един от трите най-големи производители на суров петрол.
Ето един поглед върху потенциалните следващи санкции:
Американски официални лица са подготвили варианти за Тръмп да увеличи икономическия натиск върху Русия, съобщи Bloomberg на 2 май. Тръмп заплаши с допълнителни санкции от САЩ и техните партньори в публикация в социалните мрежи в четвъртък, ако „примирието не бъде спазено“.
Европейският съюз обмисля нови мерки срещу тайния флот от петролни танкери на Русия, включително ограничения за около 150 допълнителни кораба. Проектът включва действия срещу Litasco Middle East DMCC, базирано в Дубай търговско звено на руския петролен гигант "Лукойл", според документи, видяни от Bloomberg News.
В Сената на САЩ съюзникът на Тръмп Линдзи Греъм заяви миналата седмица, че има широка двупартийна подкрепа за законопроект за въвеждане на „смазващи“ допълнителни санкции, включително 500% мито върху вноса от страни, които купуват руски енергийни продукти, и забрана за закупуване на руски държавен дълг от американски граждани. Греъм нарече законопроекта „един от инструментите на президента Тръмп“, ако той реши, „че сме стигнали до задънена улица“.
Няколко дни по-рано, на 26 април, Тръмп коментира, че Путин може би го подвежда и каза, че това може да изисква санкции в банковата сфера или така наречените вторични санкции – намек за наказване на държави, които правят бизнес с Русия.
В края на март Тръмп заплаши с това, което той нарече вторични мита за купувачите на руски петрол, след като Путин постави под съмнение легитимността на Зеленски като партньор в преговорите, припомня .
Администрацията на Тръмп също така намекна, че би могла да подкрепи облекчаване на санкциите като потенциален "морков" за преговори, за да намали изолацията на Русия от Запада. Изискванията на Москва включват разрешение за Руската земеделска банка да се свърже отново с платежната система SWIFT, въпреки че това е под юрисдикцията на ЕС и блокът не е дал никакви индикации, че е готов да облекчи санкциите.
Служител на Белия дом заяви, че Тръмп многократно е заявявал, че САЩ ще помогнат за осигуряване на траен мир, ако двете страни се споразумеят за прекратяване на огъня, като същевременно ще поставят на масата икономически санкции, ако не го направят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.