Динозаврите от Трън са били дребни, живеели на остров

Цяла Европа е представлявала разпокъсан архипелаг
29 авг 2019 17:30,
22
Динозаврите от Трън са били дребни, живеели на остров
Снимка: Pixabay

На 22 август завършиха теренните проучвания в рамките на Втората експедиция на Националния природонаучен музей към БАН в търсене на следи от динозаври по българските земи, съобщава БНР.

Още по темата

Палеонтолози от БАН разказват за динозаврите у нас

В нея участваха специалисти от Природонаучния музей, Геологическия институт при БАН и Софийския университет. Разкопките се провеждат с цел разкриването на останки от динозаври и друга фауна в мезозойското находище край Трън. Тази година експедицията донесе нови находки на кости от динозаври, както и на фрагменти от корубите на костенурки от поне 4 различни пласта.

Палеонтологът гл. ас. д-р Латинка Христова от Националния природонаучен музей ръководи екипа на експедицията. Тя описа и обясни основните открития от новия изследователски сезон и припомни историята на проучванията до момента.

"До около 2009 година на практика не беше известно, че в България има динозаври. Като студентка едно от първите неща, които ни обясниха в уроците по „Основи на геологията“ беше, че у нас динозаври няма как да бъдат открити, тъй като по това време територията на страната е представлявала дъно на басейн“, разказа Латинка  Христова.

В нашата страна има изключително богата безгръбначна фауна, тъй като морските отложения от периода на мезозоя са широко разпространени, а на места и много дебели, поясни д-р Христова. При гръбначните находките и данните до момента са по-скоро спорадични.

Първите документирани следи от динозаври по нашите земи датират от средата на 80-те години, когато е работила експедиция на Националния природо-научния музей в пещера в района на Червен бряг. Тогава заради липсата на специалисти по един зъб от долна челюст на мозазавър е било прието, че всички открити кости в пещерата принадлежат тъкмо на такива влечуги.

След това, през 2005 година в същия район е намерена и друга кост. По това време материалите за двете различни находки попадат в ръцете на студент, който прави магистратура, посветена на мозазаврите. „И изучавайки нашия материал и новата кост, той преглежда и разбира, че част от костите просто не принадлежат на мозазавър, а са на нещо различно. И неговото предположение е, че са на динозаври“, допълни още Латинка Христова.

Втората кост се оказва на вид щраусоподобен динозавър, с дълга шия и дълга опашка, пъргав и двукрак, докато останалите находки от пещерата Лабиринта са описани с белгийски учен. През 2010 година цялата информация е публикувана. „И се знае, че в България от морски седименти, морски наслаги има намерени останки на динозаври.“

През 2006-а се появява трета находка, която разпалва любопитството на учените към района на Трън. Тогава местният жител и любител на фосили Андрей Цонков, търсейки вид големи и атрактивни охлюви, попада в поточето на река на фрагмент, който се оказва загадка. Разпознатият като фосил в Музея „Земята и хората“ фрагмент стига и до Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След специален срез на костта и изследване дошло потвърждение от Октавио Матеус от Португалия, че става дума за динозавър.

Находището край Трън представлява отвес, който непрекъснато ерозира. Не е точно свлачище, но челото му непрекъснато се разпада – описа мястото д-р Латинка Христова.

„Територията на цяла Европа на практика е представлявала обширен архипелаг от различни по големина острови. Територията на България, по-голямата част по това време е била под вода, но е имало явно един участък в западната част на Стара планина и на юг, по краището, която е била близо до остров. На практика самия остров в находището не го виждаме. Намираме седиментите, отложени в една плитка лагуна, която е била близо до този остров. Тектониката там, за съжаление, е ужасна – изключително много разломи, навлаци, нагъвания. Голяма част от информацията е загубена.“

Учените стигат до заключения, че „трънските“ динозаври са били по-дребни, защото са обитавали малък остров с ограничени ресурси и са се приспособили към живот в такава среда.

„И сега в някои острови животните, които на други места са големи, на тези острови са по-малки. Например има носорози в Индонезия, които са много по-малки от африканските и индийските. Имало е слонове джуджета, обитавали островите в района на Средиземноморието около Гърция.“

Владимир Николов, който прави магистратура по хистология на динозаврите, изследва костта от Трън и я определя като кост на титанозавър, става ясно по време на предаването „Нощен Хоризонт“ по БНР.

„Освен титанозавър ние впоследствие открихме още кости, които са най-вероятно към други групи. Предполагаме, че сме намерили костите и на хищен динозавър“, посочи палеонтологът. „А освен динозаврите изскачат и други гръбначни. Имаме два зъба и половина, колкото и смешно да звучи, но това са крокодили, по-точно крокодиломорфи, те са мънички. Намериха се и черупки, фрагменти от корубата на странично-шийни костенурки, такива, които в момента обитават само тропическата зона и екваториарната, а по нашите земи са изчезнали отдавна.“

Засега датировката на находките връща учените около 82-85 милиона години назад, към късната креда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
9
 
! Отговори
Валентин Тодоров преди 4 години
Както го описва д-р Христова находищего явно съдържа счупени фрагменти и няма да даде не само цели скелети,но и достатъчно големи да се определи вида кости.Не,че дори да беше богато като това на неогенски бозайници в Езерово,интереса на българската публика щеще да бъде по-голям.Тя по принцип се интересува повече от размера на сутиена на попдивите,отколкото от живели преди милиони години по земите ни Дейнотериум Гигантисимум Тракиенензис или Уранопитекус Тракиенензис.
17
0
 
14
 
! Отговори
Темериец преди 4 години
"В нашата страна има изключително богата безгръбначна фауна" колко сте права....
16
0
 
13
 
! Отговори
Цецо преди 4 години
Моето безкрайно уважение имат всички хора, занимаващи се с наука! Няма да обяснявам защо е така, всеки интелигентен човек ще ме разбере... а останалите ще ми нащракат минуси! :)
15
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Динозавър с пет пръста !
14
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 1Явно никога не си виждал наука и през плет. Всеки докторант е имал ръководител и не би написал и статия в посредствено списание без ръководител. Всеки професор дава мило и драго да подготви докторанти, това за него е чест и актив.Не знам колко души е "избутал" шефът на споменатата Л.Христова, която е един отличен учен, знам, че при него направи дисертацията си македонка, а сега и китайка в Китай.А ти си плюй - привилегия на неграмотните поплювковци!
13
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Купувайте парцели в Трън и по околните хълмове!
12
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Динозаври от БАН са открили предците си.
11
5
 
5
 
! Отговори
асдаа преди 4 години
Намерили са в същия пласт и останките от домашния динозавър на Лили Иванова...
10
5
 
8
 
! Отговори
хм преди 4 години
Защо по-голямата част на Европа е била под вода? Защо е било толкова топло? Да не би пак да е имало глбално затопляне, което да е разтопило полюсите и ледовете по Земята? Ако е така , значи климатичните промени наистина не се влияят от човешката дейност ,а най-вече от слънчевата активност.
9
1
 
5
 
! Отговори
ко?НЕ преди 4 години
глупостимакедонозавърът е най стария и винаги го е имало по нашите земи дори ипо времето когато територията ни е представлявала дъно на басейн
8
2
 
8
 
! Отговори
ined преди 4 години
Долна инсинуация е това , Трънозаврите са били най-големите и стращни хищни динозаври.Измрели са само защото преди 65 милиона години са изяли всички останали динозаври.
7
3
 
6
 
! Отговори
Chalgarin dudaev преди 4 години
Kakvato darjavata takiva i dinozavrite
6
3
 
13
 
! Отговори
До Анонимен 1 преди 4 години
Стюпи, отиди да го кажеш на шефа на Латинка Христова! Той откри в колекцията на един чирпански палеонтолог-любител зъб на хоминид на 9 млн години, след това намери друг хоминид, статията за който е приета в "Nature", ако случайно знаеш какво значи това! Сега търси последните хиени в Азербайджан, преди това успя да снима с камера-капан един от последните леопарди в Азербайджан. А едно време застреля за колекцията на НПНМ леопард в Мозамбик, а за това трябват здрави ***! Каквито тинямаш!
5
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 1Навсякъде по света го има този проблем. Добрите университети трябва да имат много докторанти, за да се задържат на върха. Докторантите в определен срок трябва да извършат изследвани, съответно да натрупат статии. Затова голям процент от световната научна продукция се изработва от докторанти. По принцип това не означава, че професорите са некомпетентни.
4
5
 
8
 
! Отговори
Dr. Henry W. Jones преди 4 години
Трънските динозаври са дребни и в днешни дни. В противен случай не биха се побирали в диня и нямаше да са динозаври.
3
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Динозаврите от Позитано са същите. Щраусоподобни си навират главата в пясъка в чакане на москалите.
2
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Шибидар го няма, но Шибидарщините са живи.
1
9
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Така е то в България студентите и докторантите правят научните открития, защото професорите ни са некомпетентни.