Министерството на културата ще помогне за съхраняването на Ларгото

Предстои да се свика експертна комисия по случая
17 авг 2014 14:00,
7
Министерството на културата ще помогне за съхраняването на Ларгото
Снимка: БТА

Министерството на културата и Столичната община ще търсят заедно решение на проблема със съхраняването на археологическите находки на Ларгото, заявиха днес пред журналисти министърът на културата в служебното правителство Мартин Иванов и заместник-кметът на София Тодор Чобанов.

Още по темата

След като вчера кметът на София Йорданка Фандъкова апелира в отворено писмо до служебния министър на културата за спешни мерки за аварийна консервация на археологическите находки, Иванов и Чобанов се срещнаха на обекта, за да обсъдят възможности за решаване на проблема.

"Това ще бъде може би третата зима, през която тези зидове ще бъдат частично под открито небе. Със Столичната община си партнираме много добре и дори и без открити писма вече бяхме водили разговор с д-р Чобанов", посочи Мартин Иванов. "Не си прехвърляме топката, а заедно ще се опитаме да намерим решение", заяви министърът.

По думите му експертна комисия с участието на инженери, архитекти и археолози трябва в много кратък срок да препоръча какво да се направи на първо място за трайното отводняване на терена. Министърът се надява скоро да има сравнително трайно решение за предотвратяване на подобни наводнения и евентуалното съхраняващо консервиране на обекта за зимния сезон.

"Има конкурсна процедура по изграждане на Ларгото - античния комплекс "Сердика", за съжаление тя в момента се обжалва пред КЗК. Нямаме никаква информация нито право да питаме кога ще се вземе решението, нито след това дали то няма да мине през съдебна процедура, но всички сме притеснени за това, което лежи в сърцето на София и което може би ще бъде безвъзвратно унищожено", каза министър Иванов.

За финансирането министърът посочи, че в бюджета на Министерството на културата няма средства за подобни аварийни ремонти и за спасителни консервации и те трябва да се търсят по друг начин. Ще се обърнем към Комисията по бедствия и аварии, която се надявам, че ще влезе във важността на проблема и бързо ще се произнесе.

"Без реализирането на отводняването обаче всичко, което правим, ще бъде "на парче" и временно", посочи Иванов. Той коментира, че се чувства изключително неприятно заради начина, по който се съхранява това изключително ценно свидетелство на културното ни наследство. Иванов постави въпроса доколко ние българите, които се гордеем с 13-вековната си история, сме склонни да отделим дори и по 13 лева за всеки един от множеството наши културни обекти, които са основата на националното ни самочувствие.

Заместник-кметът Тодор Чобанов благодари за бързата реакция на министъра, каквато по думите му е била крайно необходима. Доволни сме, че бързо ще се сформира комисия, в която нашите експерти ще участват, и се надявам бързо да изработим това решение, което ще прилагаме заедно, заяви Чобанов, който призова културните ценности в Ларгото да бъдат спасени преди зимата.

Иванов и Чобанов разгледаха археологическите находки, важността на които беше обяснена от експерти пред тях.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
4
 
! Отговори
До 3 Продълж. преди 9 години
По онова време разбрахме, че под църквата "Св. Неделя" се намира огромна обществена сграда от римско време, по площ съпоставима с хотел "Балкан"/сега "Шератон"/, но на височина била с един етаж по-голяма - представи си какво се намира под земята там.Та идеята била да се направи покрив от дебело стъкло на нивото на тротоара, по него да могат да вървят хората, а отдолу археолозите да разчистят въпросната римска сграда - хем да се вижда отгоре, хем да може да се посещава и вътре.Но не намериха пари
6
0
 
3
 
! Отговори
До 3 преди 9 години
Това за стъкления покрив се обсъжда от десетилетия. Ставаха скандали, но не им се даваше гласност, още когато започнаха да оформят заведението "Рубин" - сега там се намира "Хепи". Стана ясно, че под тази голяма сграда са руините на двореца на император Константин.Археолозите пощръкляха,но се натъкнаха на отпора на работниците,които се интересуваха единствено от премиалните.С ушите си чух един от Арх.музей:"Дебнат те само да се обърнеш и разтрошават ценна мозайка,заради която си спрял работата им
5
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
У нас маймунчовците имат навика да се представят за ястреби.
4
1
 
2
 
! Отговори
Ястреб преди 9 години
Интересно място е бантустана *** - култура няма, но има министерство на културата! *** с Ролекс часовник!
3
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А още шкембака-уископиец,който се изживява като скулптор,обясняваше компетентно как отгоре ще има стъклен покрив и прочие и прочие...Народе???
2
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не е само там проблемът. Според плановете на метрото,точно откъм тази страна,пред "Шератон", трябва да има асансьор,който да бъде ползван от граждани с проблеми в опорно-двигателната система, пътуващи с метрото. Правени са запитвания, но отговорът е, че общината засега няма пари да направи този асансьор. И за това нещо може да се потърси европейска помощ,Става въпрос за проблем на граждани в неравностойно положение, повечето от които са пенсионери с пълен трудов стаж и си плащат редовно данъците
1
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Археологическите паметници задължително трябва да се съхранят и да се направи всичко възможно, за да ги вижда обикновеният гражданин и чуждестранните туристи - това е ясно, тук спор няма. Но аз се питам, за толкова време, не можаха ли да се обърнат към някоя европейска институция? Има такива, които са ангажирани със съхраняване на световното културно-историческо наследство, още повече, че тук става въпрос за антични обекти, за неща, които са в основата на цялата европейска култура!