Без небостъргачи и с множество подземни паркинги – така трябва да изглежда центърът на София в следващите 15 г. Освен това в него ще бъдат защитени зелените пространства и сградите, които са паметници на културата, съобщава „24 часа“, позовавайки се на проектите за двата подробни устройствени плана за сърцето на столицата - зона А - Север в район "Оборище" и зона А - Юг в район "Средец".
След окончателното становище на Националния институт за недвижимо културно наследство те ще бъдат внесени за разглеждане в СОС до Нова година. Двата плана обхващат територия от 106 хектара, като в нея са почти всички държавни институции, както и културно-историческото наследство на града.
"Центърът на София няма нов цялостен план повече от 100 г. Последният е от 1910 г. Досега се е работило на парче с частични изменения. Това е територия не само с национално, но и европейско значение заради археологията и културно-историческото наследство. В последните 15 г. с частични изменения там се реализираха няколко обекта, които днес трудно може да се възприемат като добри. Работата по плана спря няколко изменения за хотели, небостъргачи и жилищни сгради", обясни пред вестника главният архитект на София Петър Диков.
Той посочи, че по принцип няма забрана за високо строителство в центъра, но небостъргачи там няма да има. Вариантите за нови сгради пък били минимални. В плана се залага изграждане на подземни паркинги - под пл. "Народно събрание" и между бившия царски дворец и някогашния Партиен дом.
Първият трябва да обслужва парламента, а вторият - да освободи площада между Градската градина и бившия дворец, който сега е паркинг. Според Диков обаче реализацията на подобни идеи зависи много от това дали под площадите ще се открие ценна археология. При наличие на находки подземните гаражи няма да се изграждат. За евентуална нова сграда на НС вместо преустройство на зала "София" се залага възможност за пленарна зала на мястото на вътрешен двор на бившия партиен дом.
"Планът има няколко цели. Първо - да подреди нещата в цялост, за да е ясно как ще се развива центърът в следващите 15 г. Второ - да бъде опазено и социализирано археологическото и културно наследство, като се направи максималното за неговото разкриване и показване. След това - да опази зеленото богатство на центъра. Направено е подробно заснемане и оценка на едроразмерната растителност, а планът е коригиран два пъти, за да не се засягат дървета. Планът е основата за създаване на естетична, модерна и красива градска среда в центъра", допълни Диков.
До края на февруари пък трябва да са готови проектите за 3 от зоните в центъра, за които имаше конкурс. Те ще минат през обществено обсъждане и после ще се доработят. Плановете са да са готови през май. Тогава ще е ясно в какъв вид ще се реализират идеите, заложени в проектите. Сред тях са повдигане на нивото на р. Перловска по подобие на канала Сен Мартен в Париж, кръгово движение при бул. "Христо и Евлоги Георгиеви" и ул. "Гурко", реконструкция на пазара на пл. "Славейков" и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Тренд“: Пет формации със сигурност ще влязат в парламента при избори днес
Петролът поскъпва, докато времето около ултиматума на Тръмп за Ормузкия проток изтича*
Паричната и лихвената статистика ще са на фокус през седмицата
След ултиматума на Тръмп Иран заплаши в ответни удари срещу енергийна и водна инфраструктура
Имотите ще поскъпват, но и качеството расте
Шефът на МАЕ: Обсъждаме допълнително освобождаване на петрол от запасите
ИПБ: От 1 януари до 21 февруари в катастрофи са загинали 80 души
Ограничават движението по АМ "Струма" до петък заради ремонти
Затвориха пътя Велико Търново - Русе след катастрофа с ранено дете
"Пътна помощ" излиза на национален протест заради източването на бюджета чрез АПИ
Бомбата е факт! Ясен е новият отбор на Зинедин Зидан
Семейни причини! Тудор пропусна брифинга след поражението от Нотингам
Головата машина на Левски с огромно признание
Всички резултати и класирания в НХЛ
Сензация! Американец изрита Алкарас от Маями
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Етнолог: Трапезата е била свещено нещо за старите българи
Какво се прави на Благовещение
20 гениални домашни трика, които всяка жена трябва да знае
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Погрешка: Шофьор остана без книжка и номера
„Тренд”: Очертава се шестпартиен парламент
Трима плувци на „Черно море” донесоха медали от Бургас
97 пожара са потушили огнеборците в страната за изминалото денонощие
Хороскоп за 24 март 2026
Две жертви на "войната" по пътищата у нас за денонощие
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята