22 сензора ще измерват качеството на въздуха в София

За локациите: Според релефа, застрояването...
Обновена: 29 яну 2019 21:29 | 29 яну 2019 21:20, Анисия Иванова
9
22 сензора ще измерват качеството на въздуха в София
Снимка: Столична община

22 сензора за измерване качеството на въздуха ще бъдат разположени на различни геоидентифицирани локации в Столичната община до края на годината.

Те ще бъдат част от Отворена платформа за мониторинг, която ще позволява визуализиране и анализ на данни и от други мрежи за мониторинг, включително и от сега съществуващите мониторингови станции за отчитане качеството на въздуха на ИАОС, съобщиха от общината.

Сензорите за отчитане качеството на въздуха ще бъдат поставени до метростанциите "Люлин" и  "Джеймс Баучер", до Обръщалото на трамвай № 10 при "Западен парк", на бул. "Президент Линкълн", до читалище "Искра" в "Орландовци", на Централна автогара, до поликлиника "Враждебна", до Центъра за заразни болести, до Военно-медицинска академия, на ул. "Мими Балканска", до НИМХ – БАН, до Зимния дворец, до стадион "Раковски", до 29-то ДКЦ в "Борово", до АИС "Хиподрума" и до читалище "Св. Св. Кирил и Методи" в "Драгалевци", както и в непосредствена близост до районните администрации на райони "Надежда", "Красна поляна", "Подуяне", "Овча купел", "Искър" и "Студентски".

"Използвахме научнообоснован път за намиране на точните локации, на които да бъдат поставени сензорите. В рамките на 2019 г. предстои да поставим и самите сензори и да започнем да генерираме данни от тях", обяви зам.-кметът по околна среда в Столична община – Йоана Христова, по време на представянето на точните локации пред членовете на Постоянната комисия по околна среда към СОС днес.

За идентифициране на точните места е използван геопространствен мултикритериен анализ, който се обосновава на пространствено съчетание на редица фактори, между които цифров модел на релефа на града, температурните инверсии, локалните климатични зони, транспортната инфраструктура, застрояването, демографските данни.

Моделът отчита особеностите на Софийската котловина, както и Западно-източните преносни ветрове, характерни за София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В СОФИЯ Е МНОГО МРЪСЕН ВЪЗДУХА 5 ПЪТИ НАД ДОПУСТИМИТЕ СТОЙНОСТИ
7
3
 
2
 
! Отговори
Щирлиц преди 5 години
Изкуствена масова психоза.Ама който иска,нека да психясва.
6
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като си правите магистралите и отсичате огромни декари гори как искате чист въздух еми засъдете ги тези дървета на ново тапаци, а не само да викат 3 часа до гърция еминсрежете и предела и готова и там една магистрала , само магистрали , зелените минават за Банско ама не виждад декарите гори отсечени от Благоевград за магистралата защото е явнонтрябва да си сляб за да не го видиш.престанете да отсичате гори повепе дървета повече чист въздух и по малко вируси
5
0
 
3
 
! Отговори
Модерното преди 5 години
А в Модерно предградие няма ли да има сензор. Какво казват научното изследване, защо никога не се взема предвид качеството на живот в този квартал?
4
3
 
7
 
! Отговори
Без име преди 5 години
Време е за данък. "Комин".
3
0
 
6
 
! Отговори
ФПЧ преди 5 години
В момента 21:45/29.01.2019, въздухът в София е почти навсякъде с наднормени нива на ФПЧ, най-вече около квартал Факултета и квартал Христо Ботев. До Факултета е най-зле - има сензор показващ 1032 мкг/м3, т.е. 21 пъти над максимално допустимата норма, която обаче се измерва среднодневно. Относително малко е замърсяването само около Цариградско шосе, вкл. Орлов мост и около продължението му в Центъра.
2
1
 
6
 
! Отговори
Аз преди 5 години
В момента въздуха е леш и няма изгледи да се оправи следващите няколко дни. Да позная ли? Зелен билет няма да има...
1
1
 
10
 
! Отговори
РАЗМИСЛИ и СТРАСТИ преди 5 години
Вместо милиарди за консервени кутийки Фъ-16, дайте пари за проект и изработка на вентилатори за изкуствен вятър при безветрие.