Той се класира четвърти, бягал под чуждо име
12 окт 2023 14:30, Стела Стоянова
9
Снимка БГНЕС

Кениецът Лабан Черуйот, който се класира на четвърто място на дистанцията от 21.1 км на Софийския маратон в неделя, всъщност е Алекс Лагат и не е имал право да стартира.

Кениецът Лагат е със спрени състезателни права, заради употреба на допинг, но в София се е записал с името на своя съотборник и сънародник Лабан Черуйот, съобщава bTV.

В същото време истинският Черуйот е участвал на състезание в Полша, а за четвъртото си място в София Лагат е получил 400 евро. Правата на двамата се държат от един и същ мениджър Золт Бенедек, който вече призна пред организаторите на маратона в София, че е направил грешка. Сега Лагат ще бъде дисквалифициран от състезанието, а международната федерация по лека атлетика ще разследва Бенедек за измама. Атлетите на този мениджър са основни участниците на маратоните в България. През пролетта Лабан Черуйот спечели надпреварата на класическата дистанция във Варна.

БГНЕС припомня, че през 2020 година победителите в Софийския маратон при жените и мъжете - украинката Виктория Хапилина и мароканецът Юсеф Сбаи, бяха уловени с допинг и правата им бяха спрени.

"Новината за временно спиране правата на победителите в Wizz Air София маратон 2020 е ясно послание към тези, които възнамеряват да се състезават с измама и нечестни средства. Заедно с нашите партньори, спонсори и градските власти, ние оставаме силно ангажирани за феърплей и чист от допинг спорт", обявиха тогава организаторите на състезанието.