Шведката Хана Йоберг сензационно спечели златото
15 фев 2018 14:50, Красимир Ангелов
22
Златната медалистка Хана Йоберг. Снимка: БТА

Шведката Хана Йоберг сензационно спечели олимпийската титла в индивидуалния старт на 15 км жени в биатлона на Олимпиадата в Пьонгчанг. Втора остана Анастасия Кузмина от Словакия, а бронзът е за германката Лаура Далмайер.

22-годишната Йоберг стреля отлично в четирите стрелби, демонстрира перфектно ски-бягане и финишира първа за време 41:07.2 минути. Шведката не бе считана за претендент за призовите места и след края състезанието дълго не можеше да повярва на успеха си.

През този сезон най-доброто постижение в индивидуална дисциплина за Световната купа бе 21-о място.

Втора остана Анастасия Кузмина от Словакия, която направи две грешки в стрелбата и завърши на 24,7 секунди след победителката. Кузмина е двукратна олимпийска шампионка в спринта от Ванкувър 2010 и Сочи 2014.

Състезателката има и два сребърни медала в преследването - от Ванкувър 2010 и от настоящите Игри в Пьонгчанг.

Бронзовото отличие в днешния индивидуален старт остана за фаворитката Лаура Далмайер от Германия. Далмайер, двойна олимпийска шампионка в Пьонгчанг в спринта и преследването, сбърка още при първата стрелба и макар тази грешка да се оказа единствена до края, й попречи да се бори за нещо повече от бронза. Германката финишира на 41,2 секунди след победителката.

От българките най-добре се представи Даниела Кадева, която завърши 53-а. Тя се движеше отлично и стреля чисто в първите две стрелби, но след това направи три грешки на стрелбището и остана извън първите 50, като завърши на 5:45.5 минути след шампионката.

Другите три българки останаха назад в класирането - Стефани Попова е 77-а с 5 грешки в стрелба и изоставане от 9:13.1 минути след победителката; Десислава Стоянова е 79-а със 7 грешки и изоставане от 9:18.7; Емилия Йорданова е 82-а от 87 участнички с 6 грешки, на 9:49.1 след Йоберг.