Арина Сабаленка спечели титлата на US Open след победа във финала над Джесика Пегула със 7:5, 7:5. Двете показаха най-доброто от съвременния женски тенис, но Сабаленка беше по-концентрирана във важните точки и за първи път в кариерата си триумфира като шампионка в Ню Йорк, съобщи БНР.
26-годишната Сабаленка беше финалистка и през миналата година, но отстъпи на Коко Гоф. Днес тя имаше за съперничка друга американка - Пегула, която за първи път в кариерата си излезе във финал на турнир от "Големия шлем".
По пътя към титлата Сабаленка загуби само един сет - срещу Екатерина Александрова в третия кръг. Тенисистката от Беларус показа, че не разчита само на сервиса си и мощните удари от дъното на корта. Тя импровизира с къси топки във възлови разигравания, а освен това беше почти безупречна при излизанията си на мрежата.
Двукратната шампионка от Australian Open вече има 50 победи на любимата си твърда настилка в турнирите от "Големия шлем". Тя е в серия от 12 поредни спечелени мача след поражението от Аманда Анисимова в Торонто, а балансът и срещу Пегула е 6:2.
Американката може само да се гордее с представянето си. До момента тя никога не беше прескачала четвъртфиналите в турнирите от "Шлема", но в Ню Йорк постигна впечатляващи победи, като загуби само един сет преди финала, а сред "жертвите" й беше и водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек.
Пегула ще се изкачи от шесто на трето място в ранглистата. Тя излезе крайна победителка в 15 от последните си 17 мача, а единствените и две загуби са от Сабаленка - днес и на финала в Синсинати в средата на август.
Финалният дуел продължи час и 54 минути. Двете си размениха общо 10 пробива, а голямото предимство на Сабаленка беше значително по-високият процент спечелени точки на втори сервис. Втората в света заби 6 аса, допусна 5 двойни грешки и реализира 6 от 15-те си възможности за пробив. Сабаленка направи повече уинъри (40:17), но и повече непредизвикани грешки (34:22).
Заради лошото време финалът на "Артър Аш" се игра при спуснат покрив. Пегула бързо се нагоди към бомбените сервиси на Сабаленка и пласира няколко впечатляващи ретура. Американката реализира първия пробив в мача и поведе с 2:1, но след това Сабаленка направи серия от 4 поредни гейма.
Пегула намери отговор на агресивната игра на фаворитката в точния момент. Колкото повече мощ вкарваше в ударите си Сабаленка, толкова по-впечатляващо се защитаваше нейната опонентка. Пегула стопи изоставането си и изравни при 5:5, а в следващия гейм стигна до скрит сетбол. Сабаленка запази самообладание и удържа подаването си, прехвърляйки напрежението в половината на Пегула. Американката този път се огъна и предаде сета след двойна грешка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комися в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Настроенията сред германските инвеститори се сриват на фона на войната в Иран
Променят менюто в детските градини в София: Без захар и с пълнозърнесто брашно
Гюров: България ще продължи да подкрепя справедливата кауза на Украйна
Прокуратурата разследва лекарска немарливост след фатален случай в София
БАБХ и областните управители с общ план срещу опасни болести по животните
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Тервел Замфиров с разкритие за бъдещето си
3 неща, които могат да ти се случат, ако захапеш Кокала!
Драма и напрежение със звезда в ЦСКА!
Скандал в Англия: Поредно съдийско решение в полза на Арсенал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Средната пенсия се е увеличила с 44 евро
Набират доброволци до 29 години във Варна
Много чужденци са избрали Варна за почивката си през януари
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база