Църквата ни почита паметта на братята Кирил и Методий

На 24 май отбелязваме празника на българската просвета и култура
Обновена: 11 май 2014 09:13 | 11 май 2014 09:09, Анисия Иванова
8
Църквата ни почита паметта на братята Кирил и Методий
Снимка, архив Булфото

Българската православна църква почита днес паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий.

През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните църковни служби/, части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.

В Моравия Кирил и Методий отиват през 863 г. и остават там три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията. През 867 г. двамата братя отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където блестящият полемичен дар на Кирил принуждава папа Адриан Втори да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е
 отслужена литургия на славянски език.

Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент". Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум,
Сава, Горазд и Ангеларий.

В края на 9-ти век двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие, 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство.

Днес 11 май се чества като църковен празник на Светите братя Кирил и Методий, а на 24 май се отбелязва празникът на българската просвета и култура, и на славянската писменост. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Все едно да накараш човек да повярва, че се е родил на две дати.Новостилни ***.Престъпленията ви срещу Бога и срещу България ще ги плащате, ако не тук, на Онзи свят.Бог не може да бъде излъган.Заедно със земната празнува и небесната Църква.Нима и на Нея болшевиките ще заповядат?Безумци.
6
2
 
5
 
! Отговори
Българин преди 10 години
Само дето не е 24-ти май. Ама това май е новина за днес.бг, щото не си следят кой ден сме.И празниците се провеждат само на една дата - друга новина за днес.бг, а може би и за родните ни политици и други личности и фронтмени появяващи се в медиите. Второто е повод двойното празнуване на денят за годишнината от Априлското Въстание (в което се включи и неграмотния ни президент !!!)
5
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Хубава работа, ама ***.Комунистите променят календара през 1968 г. и така от на 24 май комунистичесйата БПЦ се принуждава да "празнува" на 11 май, но народа си празнува на 24 май.Комунистите са по насилствените работи. Сега вече този календар - григориянският също не е точн от астрономическа гледна точка, защото той трябва да се променя периодично на опредеделен период от време. И тогава сигурно "църквата" пак ще трябва да променя дати насила.Я си празнувайте на 24 май истнският празник.
4
3
 
5
 
! Отговори
... преди 10 години
4estit praznik !
3
4
 
11
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 10 години
Ние сме горди като нация,защото сме си запазили името на държавата през вековете...непроменено,знаем и кой е създател азбуката на която пишем.Делото на двамата солунски братя е непреходно.Чрез българската държава,която приема и утвърждава славянската писменост,след това тя се разпространява и приема от Русия и други държави.Да пребъде делото на светите братя Кирил и Методий,ще останат вечно в паметта на признателните поколения.
2
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Свято е делото на Кирили.методи и брат му.
1
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Да ни е честит най-българският празник!