Брюксел към България: Къде са ви реформите?

Без промени в образованието сте обречени на бедност!
Обновена: 22 май 2017 17:36 | 22 май 2017 15:00,
281
Брюксел към България: Къде са ви реформите?
Снимка: Reuters, архив

Бедност, задлъжнели компании, увеличаващи се ножица между бедни и богати, дългосрочно безработни и млади на пазара на труда – България е най-бедната държава в ЕС. Това констатират препоръките на Брюксел по координацията на икономическото управление на ЕС, известна още като Европейски семестър.

Европейската комисия предлага за поредна година България да бъде оставена в групата държави с прекомерни икономически дисбаланси, която се нуждае от подробни наставления и задълбочено наблюдение.

Тази година страната ни е единствената от наблюдаваните държави, с изключение на Франция, която не е подобрила положението си. Останалите – Хърватия и Португалия са извадени от групата страни, които подлежат на санкции, а Еврокомисията похвали амбицията на програмите за реформи на Кипър, Италия и Португалия, които доскоро бяха на спасителни програми, а сега са на една нога с България.

Разликите в доходите между най-бедните и най-богатите в България непрекъснато растат, констатира Брюксел като дава информация, че пропастта между 20-те процента от хората, които получават най-много и тези, които са с най-малки доходи, е нараснала от 6,1 до 7,1 пъти от 2012 до 2015 г.

Децата и възрастните бедни са най-много на глава от населението, достъпът до социално осигуряване е твърде ограничен, а обезщетенията не са увеличавани от 2009 г. Европейската комисия смята, че броят на хората без здравни осигуровки е твърде висок, делът на разходите, заплащани от пациента - прекален, както и че властите трябва да решат въпроса с недостига на здравен персонал.

Като цяло, социалните реформи, макар и забелязани от Брюксел, се определят като недостатъчно ефективни, а по отношение на образованието – и като проблем. Европейската комисия препоръчва да се увеличи държавното финансиране в подобряване на качеството на образованието в редовите училища.

В препоръките се казва, че образователното ниво на родителите има пряка връзка с бедността при техните деца и обрича страната на бедност. Като се позовава на резултатите от изследване за нивата на знание в природните дисциплини и математиката, които са най-слаби в ЕС, Еврокомисията смята, че държавата трябва да се концентрира върху най-слабите училища, както и върху ромските деца.

Критикува се още непрозрачният начин на увеличение на минималната заплата, който може да увеличи рисковете пред конкурентоспособността на икономиката. Европейската комисия съветва правителството да облекчи процедурите за обявяване на несъстоятелност, за да облекчи финансовото бреме върху фирмите и да отпуши отпускането на кредити за бизнеса, така че да влязат свежи пари в икономиката. Корупцията е определена като "значимо предизвикателство" пред България, въпреки последните реформи в съдебната система.

Комисията преценява, че модернизирането на администрацията е твърде бавно и че тя продължава да е неефективна. От данъчната събираемост остава да се желае повече, както и от надзора на банковите и небанкови финансови институции. Комисията констатира, че сивата икономика и недекларирания труд в България са високи, а направеното за намаляването на бюрокрацията – незначително. В добавка, от доклада на Брюксел става ясно, че българското правителство не е предало навреме плановете си за реформи и сближаване със страните от еврозоната.

В тазгодишните препоръки към България Европейската комисия съветва да се подобрят събираемостта на данъците, да се засили контрола върху финансовите институции, да се намали данъчната задлъжнялост на фирмите и необслужваните кредити, както и да се въведат по-работещи социални политики, ориентирани към хората, които най-вече се нуждаят от тях. Разходите за качествено образование да се увеличат, да се обхванат повече хора от здравноосигурителната система и да се актуализира минималния доход, съветват от Брюксел.

Предстои предложенията на Европейската комисия да се обсъдят в Европарламента и сред страните членки, преди да бъдат окончателно приети и да станат задължителни за изпълнение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


281
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
2
 
11
 
! Отговори
Emigrant преди 6 години
Xubavi *** ,,
18
0
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А според Баце всичто това се нарича "стабилност". Сега с новият мандат ще "надгражда" - другата модерна дума.
17
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ааа, това не е вярно!нашите назначени капиталисти, повечето от които вифаджии и ченгета, вчера искаха минималната заплата да бъде махната, че работещите взимали повече, отколкото били създавали. а някои даже телефонни централи си купиха, а народа - търка ли , търка ...наровете...юнкер нагло лъже - в българия сичко и на шес ... за назначените за капиталисти.
16
1
 
7
 
! Отговори
... преди 6 години
До АнонименТам се преподава добре, точно каквото се иска по фирмите, точно каквото е сега нужно на софтуерният пазар. Лично не съм учил там, тъй като като завърших такова нещо нямаше а Телерик Академи току що беше направена и никой не знаеше какво е. Имам по-млади колеги дето са го минали, много добре са младежите. Но тенденцията се запазва, че знания от университетите са кръгла нула.
15
3
 
46
 
! Отговори
Наблюдател преди 6 години
Алооо.... Брюксел! Като поздравявахте послушният ви "пудел" Борисов при избирането му 3-и път за Менистър председател, всъщност поздравихте отказа да се правят реформи от България! Защото "вашето момче" всичко друго ще направи но не и Реформи! Ами че той за това се върна във властта, за да НЯМА такива! Реформите са несъвместими със статуквото - далаверите на управляващите и неговите естествено!
14
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
извикайте Боко на килимчето, да ви разясни малко шменти-капели
13
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ами да, осигурявайте работа за чужденци от молдова, да ви работят за жълти стотинки, ше се оправим...
12
0
 
43
 
! Отговори
... преди 6 години
Еми както винаги от Брюксел са 101% прави! Но това тук няма как да се промени! 90 и нагоре %от държавните пари отиват при "наши" хора! Липсата на съд пък кара повечето въобще да не искат да се докоснат до тази система! Отделно здравно осигурените плащат 10-торно всичко което веднъж са платили! А да накараш ром да учи и/или да работи еми мисля си, че по-лесно ше начиш гущер да рецитира или пък змия да пее! Та това кара по-умните просто да идат там дето това не е така!
11
1
 
23
 
! Отговори
аз преди 6 години
чета и се чудя - на кого да вярва човек - на очите си четейки това или на ушите си слушайки Б. Борисов /въпросът естествено е риторичен/
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ...Извън темата, но какво мислиш за СофтУни ? :D
9
2
 
32
 
! Отговори
БАБА КУНА преди 6 години
С БОКО И МАФИЯТА ГЕРБ НИКАКВИ РЕФОРМИ НЕ СА ВЪЗМОЖНИ! НЯМА КАК БАНДА МУТРИ ДА СПРАТ ДА ДОЯТ НАРОДА!
8
0
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
и народа пита къде са реформите и защо обедняваме все повече, но пак народа ще плаща санкциите заради мафиотите крадливи и некадърни във властта
7
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пълна трагедия, някой хора имат интерес да сме бедни и глупави, да има повече за тях. Най-важните неща за реформа са в съдебната система, администрацията и образованието. Без тези реформи, тежко ни.
6
4
 
51
 
! Отговори
... преди 6 години
Работя като програмист, в университета не съм научил НИЩО. Напълно самоук, каквото знам сам си го научих. В ТУ-СОФИЯ се преподава по учебници от 1975г, нищо ново и актуално, нищо интересно. Покритието между университет и реалната нужда на пазара на труда е 0%. Учебните планове са копие на това което се е преподавало през 80те, а после с никаквите знания искаме високи заплати! Пълна боза е образованието и децата не учат НИЩО полезно, само безсмислен пълнеж от *** написани учебници.
5
0
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сетихте се да питате-нали наляхте милиони и милиарди,ами питайте Боко отличника?Ама като дойде в Брюксел само го тупате по гърба като каракачанско шиле.
4
3
 
23
 
! Отговори
България към Брюксел преди 6 години
Къде ви е стандартът на живот?
3
15
 
9
 
! Отговори
Адам Смит преди 6 години
"Пропастта между 20-те процента от хората, които получават най-много и тези, които са с най-малки доходи, е нараснала от 6,1 до 7,1 пъти от 2012 до 2015 г."Че как да сравняваш софтуерен специалист с неграмотен ***?
2
1
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
С една дума - нямам думи. Нищо че политиците ни се съдират да ни убеждават колко сме добре!
1
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
УУУУ Банкя!