Село Кушла: Живот на края на света, без път, без лекар или училище

Местните обаче не се оплакват
4 яну 2020 07:45, Нели Христова
88
Село Кушла: Живот на края на света, без път, без лекар или училище
Снимка/ Валентин Хаджиев "24 часа"

При тях не стават катастрофи, нито убийства. Но нямат нито път, нито интренте. Те са хората от село Кушла, живеещи на края на света, без доктор, без чилище или магазина. Без интернет.

"Другаде си имат всичко. Но не сеоплакваме. При нас лоши работи не се случват. Не искам другаде да живея. Вече сме стари, кой където си свикне", казва 68-годишната Севдалина Асенова от златоградското село, пишат от 24 часа. То се намира съвсем близо до границата с Гърция, ала животът там сякаш е спрял преди 50 години.

През 1984 г. било затворено училището, въпреки че имало деца, и тогава цели фамилии напуснали селото. С времето затворил магазинът, тъй като нямало достатъчно хора. Лекарите не искали да ходят в Кушла, защото постоянно живеещите са малко, а и част от пътя е черен. Всички кушленци са записани към практиките на различни джипита в Златоград.

Днес, жителите на Кушла са едва 45 души. Предимно възрастни хора

 Всички обаче повтарят в хор, че отскоро имат течаща вода. Бити са две сонди и с помощта на помпи вече има отклонения до всяка къща. Преди това всеки се оправял както може. "Един бе опънал маркуч от извор, друг носи в кофи от герана. Сега вода има, но хора няма, голямо теглило е било", маха с ръка Митко Асенов.

Хляб идва два пъти в седмицата с микробус. “Месим си на ръце, когато купешкият започва да мухлясва”, обясняват възрастните жени.

Дори кметският наместник, който е родом от селото, но живее и работи в Златоград, идва веднъж седмично - в събота. Шофьорът на микробуса носи и други хранителни продукти, но само по поръчка. При заявка се доставят както фураж за кравите, така и лекарства.

В селото до 1990 г. достъпът е бил ограничен. За всеки външен човек е бил нужен т.нар. открит лист. Той е важал след представяне на личен паспорт, а кушленци като жители на гранична зона имали специален щемпел на една от страниците в паспортите си.

Ограниченият достъп паднал, когато Гранични войски се изнесли. Сега заставата край селото се руши.

Оградите с Гърция са паднали

“Пак ни тормозят с тая пуста граница”, казва Севдалин Думбаров. Той и баща му били осъдени преди години всеки ден да се подписват в Златоград в продължение на 6 и 7 месеца, защото преминали браздата. Причината е, че козите им минали в Гърция и те влезли в чуждото териториално пространство да ги върнат. Севдалин бил заловен от граничен наряд в местността Бургаза, а баща му бил хванат в Гермека. Севдалин твърди, че и други хора от Кушла имат присъди заради добитъка.

Всъщност селото е възникнало точно покрай разделянето на територията между България и Гърция.

През 20-те години на ХХ в. след Първата световна война се прокарва новата граница. Част от хората на село Угорли, с днешно име Калотихо, решават да се преместят в българска територия. Така се създава с. Кушла. Към онзи момент в днешните земи на селото угорлийци имали селскостопански постройки. Те били привлечени от плодородна котловина от около 300 декара.

Преселниците са смятали, че границата е временна и че ще могат да общуват със съселяните си, останали на гръцка територия. Впоследствие постепенно, но най-вече при социалистическия режим у нас им забранили. Местните обясняват, че името на Кушла идва от българската дума “къшла”, обозначавала стопанска сграда или кошара за зимуване на животни.

Старите къщи в селото са с високи каменни основи, всеки момент обаче много от тях ще се срутят. От цялото село единствено някогашното кметство еизмазано отвън, всички останали са от камък и кал. “Било е беднотия и затова къщите ни са такива, сега, като няма млади, за какво да си харчим парите”, обяснява 60-годишната Радка Асенова.

Никой обаче не може да даде обяснение за названията на местностите - Благунца, Русо бърце, Сиврик, Данлъка, Гаржа, Гермека, Калнът, Калабак и пр. Според Митко Асенов диалектът на кушленци е най-чист и запазен. Причината е, че селото е откъснато и местните рядко пътували, за да “прихванат” чужди думи, категоричен е той. От друга страна, външни хора рядко идват в селото. “И с кльон беше зле, сега без кльон пак не сме цъфнали, все сме си в края на държавата”, вдигат ръце селяните.

Асфалтът към Кушла свършва в село Горски Извор, което е към Кърджалийска област. През годините кандидати за властта и славата идвали и си отивали, обещавали, че първа грижа ще им е пътят до Кушла, но дотам. Той е започнат през 1984 г. с пусков срок 1988 и отложен за 1990 г., а сега - неизвестно закога.

Външни хора идват, само за да търсят прочутата кушленска мумя - мазна черна пръст на няколко места около селото, която от незапомнени времена хората използват при счупване на кост, при натъртване или изкълчване, при удар от падане. Веществото се разтваря във вода и се пие прецедено. Или пък се намокря и полага на болното място, ефектът на заздравяването е сигурен.

Тъй като находището е на километър-два над селото, местните са се запасили с черната пръст и я продават на топки срещу минимална сума.

Че Кушла живее странно, говори и фактът, че само тук се е запазил автохтонният вид родопско късорого говедо. Добичето е дребно почти като коза и с нисък надой. Години наред кушленци са били подигравани, че отглеждат грозни и икономически неефективни животни.

Местната порода не иска почти никакви грижи - пуска се сутрин и се връща сама вкъщи дори когато има сняг, но за сметка на това дава едва по 6 литра мляко дневно.

През лятото животните пасат на воля, но през зимата ги хранят основно с изсъхнали клони от дъб и със сено. Дъбовите клони се секат наесен, връзват се на снопи, складират се едни върху други и съхнат на открито.

Известно време уникалните крави носеха допълнителни доходи на кушленци по европроект, защото се отглеждат само в района и се считат за изчезващи в Европа. 26 стопани получаваха по около 330 евро на година по програмата в продължение на 5 г. Тя обаче свършила и сега едва 3-ма души отглеждат около 60 крави. “Получавам към 300 лв., които не са достатъчни. Изискванията, проверките и бумагите са много. Постоянно искат бележки и затова съм пред отказване”, споделя Митко Асенов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо все се свързва социализма с мизерия.Това навик ли е на някой ,илисе набива една глупо,ст ,без да се знаятфактите.Мизерия,че ще се нахраниш допренасита в стола за 50 ст.Че карта започивка е 14 лв за море,пълен пансион.Уважение и човещина на всяка крачка.Докторът трепери до теб.Учителката сепритеснява за това което не ти дости-га да си по добър.Че, във вход от 12 ап.имаше ~20 деца.Всички си ходеха нагости ,като норма за живот.
66
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До анонимен 67--------------------------------Да ви бачкат безплатно,а.Свърши се тази. Като искате да се учите и лекувате-ще си плащате.
65
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От другата страна на границата гърците си живеят живота. А нашите -по-зле от техните животни.....
64
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ПустинякАми и тия в това село живеят на широко като европейците, а пък се оплакват.
63
9
 
27
 
! Отговори
Пустиняк преди 4 години
Гербаджийските зомбита да си пият редовно хапчетата! Чета простотиите им тук и не мога да разбера тези хора българи ли са или не! Процеси по обезлюдяване на селата има само в България. Дори в една съседна Сърбия не е така. Отидете и вижте! В Западна Европа поради отличната пътна инфраструктура много млади семейства живеят в селата и градчетата около големите градски центрове. Пътуват всеки ден по 20-30-50 км. за работа, но живеят децата им живеят в големи къщи, на просторно и на чист въздух.
62
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За животно с размери на коза 6 литра мляко на ден не са малко. Ако в министерството има останали българи, ще направят всичко възможно породата да се запази и развие.Както шафранът на юг и лавандулата на север идват на мястото на тютюна, споменатият вид може да възвърне жизнеността на голяма част от планинските малки селища, ако се популяризира и стопаните му са поддържани като производители на истинска еко продукция.
61
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
do 67 Впрочем лееека поправка ако ми позволиш...не са Хора тия които изпадат в истврия, ако им прекъсне нета, а пубери или инфантилни индивиди. Не ги смесвай с хората, ако обичаш!
60
3
 
28
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
Мразя социализма , но признавам някой от добрите му страни и удачни решения ! Едно от тях беше задължителното разпределение за лекари , зъболекари и учители ! Сигурен съм , че ако попитаме тези , които навремето са подлежали на разпределение по провинцията , те ще кажат , че това са били най-хубавите им години !
59
6
 
41
 
! Отговори
ГОЛАТА ИСТИНА преди 4 години
Да бяха останали някога в Гръцко... сега бабата щеше всяка седмица да ходи на маникюр и фризьор. А дядото да си пиива узото и се чуди какво да прави с пенсията от 500 или 800 Евро.Ама на... те ти сега България
58
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много ме кефят хора които изпадат в истерия когато тока спре или интернеа спре за малко или някоя социална мрежа се срине за известно време дават ли си сметка колко са зависими и колко измислен и безцелен живот живеят.
57
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма по хубаво нещо от природата и спокойствието за която много хора от градовете ще мечтаят но няма да могат да изживеят мечтата си.
56
4
 
34
 
! Отговори
Waffen SS преди 4 години
До Анонимен 65 Или не виждате,че селата измират,държава измира? Само от последните дни новините са показателни-унищожени гори,обезводнени язовири,събираме *** от Х държави УЖ за преработка,а де факто превръщаме държавата си в сметище"Приличаме на "Титаник",като на предната палуба оркестъра свири бравурни мелодии,а капитана вече си е приготвил спасителна лодка, подходящо съоръжена с припаси, а на населението/пътниците/ са раздадени малки спукани поясчета "
55
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Написано е за конкретно село,но с разлика може би в нюансите това е съдбата принципно на българското село. Или не виждате,че селата измират,държава измира? Само от последните дни новините са показателни-унищожени гори,обезводнени язовири,събираме *** от Х държави УЖ за преработка,а де факто превръщаме държавата си в сметище. А какво ще бъде след 20-50г? Ще останат 4-5 големи градове,а останалата обрулена държава ще безчинстват глутници роми!
54
10
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А кой да плати за тази аптека и път? Някой тук ще даде ли и лев за тази кауза? Или загрижената авторка.
53
2
 
15
 
! Отговори
ПЕНСИОНЕР преди 4 години
Навярно прословутия Кльон не е само причина за обезлюдяване на крайграничните села .Есега нема Кльон а ограда.Причината е бюрокрацията и местните велможи които сами тормозеха и преувеличаваха правата си .
52
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 63 Моя прадядо лежеше под крушата на 91 години и гледаше как прабаба ми на 85 години мъкнеше тор с чувалчета около 30 килограма на гръб за разсада в парника. И го питам един ден сядейки до него: дядо, виж баба се мъчи с тия чували, що не й кажеш да не се убива, щото другата седмица ще докараме едно ремарке с тор от купчината на двора. А той: Боянчооо, луд човек к'вото и да му говориш няма те послуша. Цял живот е свикнала да хамалува и така ще си отиде. Не можеш я разбра баба ти.
51
3
 
36
 
! Отговори
ДАЛЕЧНАТА ЗАСТАВА преди 4 години
Нашата застава беше сравнително близо до едно такова село.И вече 45години от тогава,по някога нощно време се връщам в мислите си по тази места където преминаха две години от живота ми.Пак си спомням пътечката,където всеки корен,всеки камък ми беше познат,пак пресичам в долчинката бистрото планинско поточе,което при дъжд бучеше страховито и заливаше малкото мостче.Незабравими са минутите когато застана на "самотната" скала,а в ясно време звездите са ярко-сини и мигат тайнствено на една ръка разст
50
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тоя дядка до бабата психично болен ли е, че да я остави горката женица да мъкне баля със слама на гръб, вместо да й забрани, даже ако има сама желание да мъкне? Колко мъка има по този свят, Боже!
49
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Труден, скромен и може би благочестив живот имат тези хора.
48
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
праведни хора