Експерт: Тежка рецесия за американската и европейската икономика

Китай ще пострада най-малко, смята Милен Керемедчиев
17 апр 2020 21:51, Петя Славова
28

  Близо 2,2 млн. са заразените с Ковид-19 в света, а жертвите са над 146 000.В САЩ обмислят рестарт на икономиката на етапи още от този месец, а Лондон удължи мерките с 3 седмици. Кои ще бъдат героите на деня след епидемията от коронавируса?

"Видя се, че световната икономика се оказа неподготвена за такъв тип пандемия. Разбра се, доколко са разместени икономическите интереси към Азия. Популистките лидери печелят все повече популярност. Тръмп ще се наложи като антисистемен играч", каза за "Денят ON AIR" бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

Той добави, че от трите големи икономики Китай ще пострада най-малко. По негово мнение американската и европейската икономика ще влязат в тежка рецесия, а Китай само ще забави ръста на БВП.

"Ще се вдигне потреблението на горива, цените на петрола плавно ще растат. Китайската икономика реално е ориентирана към експорт. Ръстът на възобновената китайска икономика ще дойде изцяло от капитали от Европа и от САЩ. Изтънелите бюджети на ЕС и САЩ ще подпомогнат възстановяването на Китай", прогнозира Милен Керемедчиев.

Според него ЕС трябва да погледне с какви резерви разполага, тъй като спасението нямало да дойде отвън. Керемедчиев подчерта още, че 68% от италианците не вярват на евроинституциите и мислят, че те са ги подвели.

"Бавната реакция на ЕК води до ерозия на доверието в европейските институции. Спасяването на италианската и на испанската икономика е всъщност и спасяване на икономиката на цялата еврозона", отбеляза Милен Керемедчиев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той допълни, че Шенген не работи вече 5 години заради проблемите с бежанската вълна и всяка една от страните от ЕС се справя отделно, затваряйки границите си.

"В момента ЕС не съществува така, както беше създаден - с отворени граници. Колкото повече границите са затворени, толкова повече преднина ще трупат националистите за следващи избори. Не вярвам, че ще се стигне до разпад, но популизмът ще получи нови крила най-вече на югоизток, където най-много се усеща липсата на европейска помощ", смята бившият зам.-външен министър.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че до края на април България отново ще кандидатства за чакалнята на Еврозоната. Той съжали, че е склонил да забави процеса заради разнопосочните мнения сред обществото.

"Нека да не мислим за влизането в Еврозоната единствено от своята си камбанария. Влизането ни ще помогне и на другите страни членки, тъй като икономиката ни се дава като пример за стабилност в Еврозоната. Трябва с високо изправена глава да кажем, че желаем да влезем в Еврозоната, колкото се може по-бързо.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ла РошфукоИмах си хас. Явно не знаеш колко хора го очакват това и то много преди корона вируса. Ти не откриваш топлата вода. Доколкото си спомням преди няколко години имаше рецесия и икономическа криза. и тогава се ревеше ли ревеше колко е тежко как икономиката е срината и тям подобни. но икономиката оцеля.Мисля че и сега ще стане така.Писна ми от тия ревове. Обикновено реват хора които като мислене са в разрез със съществуващите реалности и искат да ги променят. Интереси, майка.
21
0
 
7
 
! Отговори
помнещ преди 4 години
Първо за "управлението" на Европа.Прави ли ви впечатление.Че едни и същи са на власт почти че и повече от 10 г? Така са се оплели в интереси като свински черва уви! А иначе Икономиките на Европа и САЩ се движат по един и същи начин. През социализма движещата сила бяха заводи и предприятия.От там идваше икономиката ни! Днес за производство не се говори.А се строят Офиси и само Административни сгради! Тоест.И ние като тях само продаваме по цял свят! А сетете се КОЙ ПРОИЗВЕЖДА?Кой? -:)Икономика?!
20
2
 
10
 
! Отговори
Ла Рошфуко преди 4 години
Очаквам бърз срив и колапс на американските и европейски пазарии икономики, бързо обедняване на населението, недостиг на храни и медикаменти, които ще накарат хората масово да се вдигнат на бунт срещу корумпираните им и лъжливи управници и сложат началото на един по-добър и справедлив свят, от този през който живяхме през последните 30 години . . .
19
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Този прекали, чак пък тежка рецесия. В ЕС от няколко години увеличението на БВП е близък до нулата , та де факто сме в рецесия. Китай поддържаха 6% заради увеличаващото се вътрешно търсене, постигнато чрез увеличаване на вътрешното задлъжняване- както и в бг, който взе кредити - ДГД.
18
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Значи чакайте растеж... Този е един експерт....
17
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е как няма да пострада Китай, като няма клиенти???
16
1
 
16
 
! Отговори
Хм преди 4 години
За първите 3 месеца Китай е на минус 10 процента брутен вътрешен продукт.Хайде този велик икономист да сметне какво представлява като сума и за колко време Великия Дракон ще мърка като котенце.
15
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 11:***, англия е начело на Британската Общност, която обхваща 1 милиард и 800 милиона души (1/4 от населението на Земята), и кралицата е държавен глава на всичките държави в общността; и Англия има традиционни търговски връзки с тези страни не от десетилетия, а от столетия. Така че им дреме на... шишарката за ЕС, които гледаха на тях като на дойна крава да заплаща за охолния живот на бюрократите, и те, вместо да са благодарни, се пънат да ги командват.
14
1
 
9
 
! Отговори
Handel преди 4 години
"Не вярвам, че ще се стигне до разпад, но популизмът ще получи нови крила най-вече на югоизток,"Най-вече трябва да бъдем политически коректни... а какво всъщност казваме, няма никакво значение - важните хора не чакат на телевизията да ги съветва по икономически въпроси. Но пък шумим, братя, шумим!
13
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай ще пострада най-малко, смята Милен Керемедчиев.Без да съм експерт мога да кажа на другаря Керемидчиев,че в такива кризи най-много страдат държавите износители. Китай е точно такава държава. Питам другаря Керемидчиев на кого Китай ще си продава стоките, след като тези които ги купуват ще са в дълбока криза. От моя опит от кризата в България през 1996-97 знам че най-много пострадаха производителите които нямаха пазар за стоката си поради тоталното обедняване и намаляване на търсенето.
12
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да печатат зелени хартийки, може и да помогне.
11
7
 
21
 
! Отговори
Мда преди 4 години
Джендъризацията на Запада даде своите плодове...
10
22
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До VШвейцария ефективно е в ЕС (икономически и като интеграция), Англия доскоро беше, и всички разчети сочат, че ще загубят от излизането си повече отколкото ще спечелят (сега се пънат да се "договарят", но тая няма да я бъде както си мислят), а Русия, Русия е толкова зле, че слава Богу, че сама си отряза пътя към ЕС.
9
2
 
28
 
! Отговори
Дядо Влайчо преди 4 години
Само след няколко месеца тоя експерт с тия прогнози ще си избърше г...!!
8
3
 
18
 
! Отговори
Ееее преди 4 години
Тия се скъсаха да ни психясват
7
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Точно това са целите.
6
1
 
15
 
! Отговори
Taliban преди 4 години
БААКТЬН ОТ ЕХПЕРТИ.ПААРИ ИСКАТ НА ЛЕГАНЕ И СТАВАНЕ.
5
3
 
7
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 4 години
Е,да! То това е ясно още от самото начало на театъра!Нищо ново.
4
9
 
23
 
! Отговори
аналитик химик преди 4 години
До АнонименИстината е че запдния свят ще бъде разтърсенще вземат мотикитеи ***, които досега ги хранеха азиатцитеще трябва да копат и да бачкатвсички социални мрежи, софтуерни глупости отиват на кинои се връщаме в 19 векбачканеи ще се гледа само каквото иможе да се яде и да се пипнеи много работа за психолозитезащото тези които бяха в матрицатасега се върнаха в реалностаи не могат да се справят с новата действителност
3
6
 
37
 
! Отговори
79982 преди 4 години
Щом "като икономиката ни се дава като пример за стабилност в Еврозоната", а нашата покупателна способност зависи от онези милиард и половина лева от наши гурбетчии, не мога да си представя в другите от ЕС как преживяват...