Какви са стъпките за приемане на човек със симптоми на коронавирус?

Здравната ни система в момента се справяла на средноевропейско ниво
Обновена: 2 ное 2020 11:11 | 2 ное 2020 11:05, Петя Славова
15
Какви са стъпките за приемане на човек със симптоми на коронавирус?
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Здравният министър с право може да прекрати финансирането на болница от НЗОК, смята анестезиологът д-р Иван Колчаков.

"Ние сме държава, която е построена на правила и законност. Министърът на здравеопазването е органът, който издава разрешението за всяко здравно заведение – частно, общинско или държавно. В неговите правомощия е не само прекратяването на договор между болница и Здравната каса. Ако не се изпълняват национални противоепидемични мерки – може да се премине и към отнемане на лиценз – временно или трайно".

Така анестезиологът от УМБАЛ "Софиямед" д-р Иван Колчаков коментира пред Нова тв думите на здравния министър, който се закани да прекрати плащанията от НЗОК, ако болници не изпълняват заповедите му.

Той посочи още, че няма значение каква е собствеността на едно здравно заведение, защото то участва в националната здравна система.

Още по темата

Д-р Колчаков обясни и какви са стъпките, които се предприемат, в случай, че в болницата, в която работи отиде пациент със симптоми на коронавирус, но без PCR тест.

"Вече в България работи Национален координационен център, в който има пълна информация за наличностите на свободни легла във всички здравни заведения. Ние не можем да върнем пациента, а трябва да установим дали има заразяване. Ако има – се информира координационният център и в случай, че при нас няма места, той се транспортира до най-близката болница", каза анестезиологът.

Докато пациентът изчаква резултатите от теста си, за него се полагат грижи, категоричен беше д-р Колчаков. Анестезиологът  разясни, че в болницата, в която работи, има 35 легла, които са запълнени. 30 от тях са за по-леките случаи на COVID-19, а 5 са интензивните. Има обаче възможност за разкриване на общо 60, с което болницата утроява капацитета си.

Според него българската здравна система в момента се справя на средноевропейско ниво. Допълни обаче, че в нея има много тежки проблеми.

"На първо място проблемът е с човешкия фактор. Ние сме го казвали многократно. В момента медицинските сестри са под 30 000. Има и много възрастни лекари, които продължават да работят", заяви д-р Колчаков.

Той бе категоричен, че проблемът в здравеопазването е хроничен. "България си позволява лукса от десетилетия наред да отделя два пъти по-малък дял от БВП за здраве, отколкото е средноевропейският. В Европа се отделят 9-10%, у нас делът винаги е под 5%. В пари това означава – България годишно има около 700 лв. за здраве. В Европа средното е около 3 500 евро, което е 10 пъти повече. Когато България заделя малък дял, ще получи това, което заслужава.", обяви медикът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Частният кондом от(софиямед)си е кондом,във време,когато става на въпрос за "чума" той отново говори за ПАРИ!!!!!!!
10
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И къде ще полагате грижи? Времето за което е готов PCR теста е около 24 часа,това означава че болниците трябва да имат и нещо като буферни зони за пациентите докато им излязат резултатите! Имате ли ги?
9
2
 
2
 
! Отговори
ХИХИ преди 3 години
единствената и най-важна стъпка е да не припарваш до болница, а да си седиш в къщи и да земаш конски дози витамин Ц. Кат гледам какво става, май най-голям шанс имаш да оцелееш в къщи, без нкикакви лекарства освен вит Ц и дихателна гимнастика.
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А да видим дали ще прекрати финансирането. Като Бате Бойко му нареди - ще финансира и песен ще пее.
7
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Що за безсмислена статия? Не се посочват никакви стъпки в случай на заразяване, а се казва само, че имало вече някакъв координационен център, на който не се споменава нито телефон, нито адрес!
6
0
 
12
 
! Отговори
Мен преди 3 години
Защо координационният център не е свързан със 112, и защо хората трябва да издирват номера и контакти, които никъде не са обявени публично?
5
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да , за здраве трябва да се отделят повече пари, но не и при условията на тази пробита отвсякъде кошница наречена - българска здравна система, защото колкото и пари да получава, те ще идтичат през огромните дупки в нечии джобове!Така, че ако обичате не сравнявайте само здравните вноски на гражданите в Европа, а и медицинските стандарти , по които работят там.
4
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"от десетилетия наред да отделя два пъти по-малък дял от БВП за здраве"С образованието е същото. Това, изглежда, са несъществени дейности в България. Парите трябват за магистрали и за "бизнеса", който на 90% се състои от търговци и прекупвачи.
3
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не разбирам защо в софийските болници лекарите са възрастни?Защото вероятно те самите не са искали до сега да се пенсионират и така не е даден шанс на млади лекари да започнат работа и те заминава за чужбина.Освен това разбрах, че и специализацията в България е много трудна работа. Защо ?Късно е да се реве, че няма млади лекари.Лостовете са в държавата. Тя защо е проспала този проблем ? За това има много репортажи.Не върви оправданието " Не знаехме".
2
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дълги години се наливаха средства в медиите за охулване на лекарите.По бай Тошово време в Стършел редовно имаше карикатури на медицински сестри с касетки, къси поли и ярко червило, като символ на просташко отношение към благородната им професия.Плачете сега.Заедно да плачем
1
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Стъпките са следните ще се чака в дълги опашки щото *** обича това един навик от комунизма.