След 2026 г. въглищните централи у нас ще плащат високи цени на емисиите

Страната ни има шансове да изгради нова икономика и енергетика, смята експерт
20 юли 2021 13:33, Анисия Иванова
15
След 2026 г. въглищните централи у нас ще плащат високи цени на емисиите
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Договорите на двете електроцентрали ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 да не плащат за въглеродните емисии ще изтекат през 2024 и 2026 г. съответно. В момента, в който това се случи, те ще бъдат изложени на същия натиск на пазара на емисии. Част от пакета на ЕС „Fit for 55“ залага увеличаване на цената на емисиите. Тоест, след 2026 г. всички въглищни централи ги очакват високи цени на емисиите, което означава, че икономически няма да издържат. Това заяви Юлиан Попов, съветник в Европейската климатична фондация, в ефира на предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

Европейската комисия представи пакет от ревизирани климатични и енергийни закони, които представляват законодателната рамка на Зелената сделка и целта за намаляване на емисиите с 55% до края на 2030 г.

Името на пакета на ЕК "Fit for 55" идва от това, че целта за намаляване на емисиите e 55% до 2030 г. (в сравнение с 1990 г.) Тя беше заложена в Зелената сделка, като беше приета от всички европейски правителства. Един от важните въпроси е как тази цел ще се разпредели по отделните страни, обясни Юлиан Попов.

"Важно е да се отбележи, че имаме пакет от конкретни законодателни мерки, които предстоят да бъдат обсъждани от страните членки и Европейския парламент. Моето предположение е, че те ще бъдат приети така, както са предложени".

Гостът обясни, че въпросните мерки се отнасят до увеличаване на дела на възобновяема енергия от предишната цел от 32% до 40%, както и повишаване на енергийната ефективност. Това ще се отрази на скоростта, чрез която трябва да бъдат обновени енергийно сградите. В пакета има 11 законодателни текста.

Друга тема от разговора бе как тези цели ще засегнат България.

„Трудно ми е да кажа какви точно цели ще договори България. Основният принцип, по който тези цели ще се разпределят, е на база на БВП – от по-бедните страни ще се изисква по-малко, докато по-богатите държави ще трябва да се ангажират повече със Зелената сделка".

Гостът е на мнение, че от голямо значение за инвеститорите, които могат да дойдат в България, е това да има предвидима среда.

"Изключително важно е за инвеститорите, които могат да дойдат в България, да има предвидима среда. Например ако дадем точна дата кога ще излезем от въглищната индустрия. Така както Гърция посочи 2028 г. за крайна дата. Не е въпросът да са откажем от нашия суверенитет, а това да имаш план как извършиш този преход“, обясни той.

Европейският съюз е предвидил пари за така наречения плавен преход. Финансирането наистина е солидно и страни като България, които са по-бедни, ще получат повече пари. Средствата не са най-важното нещо в този преход, а това как ще бъдат използвани, за да се създаде добра инвестиционна среда, смята Попов.

„България има много добри шансове да изгради нова икономика и енергетика. Виждаме колко бързо се развива електромобилността, IT секторът, както и соларната енергетика. Всичките тези компоненти ги има, онова, което го няма, е политическата яснота и ангажимент“, допълни още гостът.

    „В България има страх от промяна. Страната ни има ограничен капацитет за анализ и моделиране на енергийните системи или това да се видят различните технологии как биха функционирали при различни условия (...) В България използваме модели, дошли от чужбина. Интелигентното и аналитично отношение към прехода е от голямо значение, когато то отсъства, хората започват да се страхуват“.

Юлиан Попова коментира, че парите от Плана за възстановяване и устойчивост могат да се използват за изграждането на нова енергетика в България, тъй като голяма част от тях трябва да бъдат използвани към нисковъглеродния преход.

Ние предлагаме една част от средствата около 2 млрд. лева за енергийна ефективност на сгради като 90% грантове, което е несъстоятелно, смята гостът.

Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС ще започне да глобява всични , защо Не издишваме Кислород
13
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Поколения антибългарски политици подаряваха националните ни интереси на Вашингтон.Да си припомним Костов, Кунева, Орешарски, Станишев, Борисов.България трябва да излезе от нато, а после и от ес.
12
1
 
0
 
! Отговори
пасарела преди 2 години
До АНОНИМЕН Абе , пич ти от къде си ! Що не питаш Станишев , Орешарски Кунева за АЕЦа !А си седнал да ревеш като вдовица за х..!!
11
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дайте средства за АЕЦ, а ВЕИ-тата, съвместно със чужди инвеститори си ги стройте където си искате! Енергията произвеждана от АЕЦ е най-евтина във целият свят! Имаме си 2-ра реактора и ни дайте за още 2, а ВЕИ-тата може да си ги вземете във Европа, даже ще ви подарим и частните ВЕЦ-ве (да ви пресушават реките)!
10
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тиквата остави оборудване за милиарди (от АЕЦ) да изгние, за да може да си строят фотоволтаиците и ВЕЦ-ве на поразия. Във резултат на това пресушиха язовири, пресушиха реки... Тиквата се правеше на ударен, от къде идва проблемът, но никой така и не каза каква е истината. Докато съседните страни Румъния и Турция си строят АЕЦ-и много скоро ние ще започнем да внасяме ток от там. Но герберските калинки се правиха на ударени и накрая всички плащаме скъпият ток и носим последствията от това!
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Европеец Какво разбирате вие от енергетика и проект съвместно със частна Корпорация? Слушате Тиквата и бисерите му, докато той ни набута със ВЕЦ-ве и пресуши реки и язовири! Знаете ли, че тези инвеститори, ако имат мажоритарен дял във бъдещ АЕЦ, ще определят цената на провежданата от тях енергия (както американските ТЕЦ-ве). Преди да пишете глупости се поинтересувайте от Енергетика (не слушайте пожарникари, а енергийни експерти) и тогава коментирайте!
8
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това не е съвсем вврно. Ако докажем, че обема на горските ни масиви, усвоява обема на СО2, то би било редно да нямаме проблем. А ако е повече даже и ще ни плащат.
7
5
 
1
 
! Отговори
Европеец преди 2 години
До Анонимен2 По скъп е защото производството му е оставено на руски технологии Ако бяхме обявили конкурс западни компании да ни обновят енергийните производители ,да ни построят нови ,тока щеше да ние почти безплатен ,а ние ще строим Белене
6
1
 
14
 
! Отговори
Потребител преди 2 години
Не въглищните централи, а крайния потребител ще плаща цената. Всичко е калкулирано на гърба ни...*** народ, слаба държава!
5
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как може тока в БГ да е по скъп от този в много западни държави, как?-------- ами по жицата са намърдали посредници и смучат комисионни , 1 лев Иван , 3 лева за Петър , 2 лева за Драган че трябва да си купи апартаментче и т.н.
4
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще мръзнем като кучета заради зелената сделка.
3
2
 
12
 
! Отговори
Watchdog преди 2 години
И тук, както в почти всички области на икономиката България е обект на политики (регулации) , а не субект на такива. Каквото кажат от Брюксел и Берлин това ще става...защото такива са договорите и правилата на ''членството''. Чуждестранното началство казва, народите изпълняват, чрез иначе демократияно избрана местна колониална администрация, наречена парламент и правителство.
2
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Идеята на запада е много ясна. Бедните народи да плащат емисии, докато богатите да минават метър. Как може тока в БГ да е по скъп от този в много западни държави, как?
1
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Затова планът на Демократична България е да ги продаде на гражданите. Като станат нерентабилни, хората да си се оправят.