Цената на меда скача. Причината - високата смъртност на пчелите

Цената на дребно тази година стига до 12 лв./ кг
Обновена: 9 авг 2021 18:43 | 9 авг 2021 18:43, Ния Христова
31
Цената на меда скача. Причината - високата смъртност на пчелите
Снимка: Pixabay
Цената на меда при продажба на дребно тази година скача с една трета заради високата смъртност на пчелите. Ако през миналата година килограм от пчелния продукт се е търгувал на цени от 8-10 лв./кг в търговските вериги, тази година цените стигат до 12 лв. Това коментира пред в. Монитор председателят на Федерацията на българските пчелари Николай Куманов.
 
При цените на едро също се наблюдават разлики в цените спрямо година по-рано. През 2020 г. прекупвачи са изкупували мед на цени от 4.20 – 4.40 лв. за килограм, тазгодишната реколта обаче се очаква да надхвърли 5 лв./кг. Оказва се, че основна причина за поскъпването не са жегите и съпътстващата ги суша, а високата смъртност на пчелите.
 
Според хора от бранша тя е причинена от два основни фактора – нерегламентираните пръскания срещу вредители по земеделските площи и синдрома на празния кошер.
 
"За съжаление пръсканията в светлата част на денонощието продължават. Сериозен проблем в късна есен или ранна пролет е и синдромът на празния кошер, при който пчелите изчезват мистериозно от своите кошери", поясни той. Именно поради тази причина пчелари настояват за въвеждане на държавни субсидии под формата на „такса опрашване“. Браншовици смятат, че на пчелно семейство трябва да бъдат отпускани поне 60 лв. помощи.
 
"Ако нечии пчели изчезнат, то трябва да се инвестират по 100 лв. на кошер, за да се купят нови, които обаче няма да произведат мед колкото едно силно пчелно семейство", категоричен бе Куманов. Последното подобно предложение е изпратено до служебния земеделски министър проф. Христо Бозуков преди около месец - отговор обаче все още няма.
 
Друго искане на бранша разделя гилдията на два лагера. Според едни цветният прашец също трябва да бъде регистриран като защитено наименование за произход по примера на странджанския манов мед.
 
"Благодарение на това, че регистрирахме мановия мед, произвеждан в Странджа, цената му се повиши с 5-6 лева Моята мечта е да успеем да регистрираме и прашеца, тъй като това ще помогне много за целия регион", коментира председателят на сдружение „Странджански манов мед“ Манол Тодоров, цитиран от Фокус. 
 
Част от колегите им обаче смятат, че подобна процедура би била тромава, тъй като цветен прашец може да бъде открит в почти цялата страна.
 
Председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов пък обобщи, че въпреки опитите на браншовици за раздвижване на пчеларския сектор статистиката сочи, че консумацията на мед на глава от населението у нас не се е повишила - тя остава между 300 и 400 грама за година, докато един германец изяжда близо 2 килограма мед годишно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
2
 
! Отговори
Алхимик преди 2 години
Няма тайни за мен.
5
3
 
7
 
! Отговори
Медунчо преди 2 години
Наблягайте на филия с мас!
4
3
 
11
 
! Отговори
. преди 2 години
Синдром на празния кошер - 5G!
3
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гледам пчели.Два кошера ми умряха от моя грешка.Април ,бе критичен за доброто пчеловодене.Двете бури посред месеца ми ликвидираха кошерите,тъй като ,храна нямаха, но пчелите се отвориха за паша и измръзнаха. Ходих за сибсидия,но изискванията са непосилни,а нямам връзки.Е,да дадът по100лв и аз пък да съм задължен да дам процент мед,все пак така парите да имат малко покр. На годишна база,пашата бе много слаба.
2
1
 
37
 
! Отговори
bocko преди 2 години
проблема с пчелите е световен и не е характерен само за България. В някой региони на света популацията се е свила с 90%, а в някой региони на Китай поради липса на пчели хора опрашват растенията. Проблема е много по-голям от това, че меда е скочил с 30-40%. Не знам дали такса опрашване ще свърши работа, но определено трябва да се работи по запазване на популациите и развъждането на пчелите, защото те са дар без, който не можем буквално да съществуваме.
1
4
 
22
 
! Отговори
Klinton преди 2 години
няма да има пчели,но поне ще има 5g, 6g .. за военните :) ще ни е сладко като мед