Във времена на война - ще остане ли света без зърно?

Цените на пшеницата расте на световния пазар
20 мар 2022 13:55, Петя Славова
126
Във времена на война - ще остане ли света без зърно?
Снимка: БГНЕС

На световния пазар цените на пшеницата растат. Износът от Украйна, на който разчитат много държави, е под голяма заплаха. А липсата на достатъчно зърно е сериозна предпоставка за настъпването на глад в световен мащаб, предава "Дойче Веле".

Много държави по света зависят от вноса на украинско жито

Украйна е ключов играч на международния пазар за зърно, защото условията в страната са оптимални за отглеждането му. Но сега спешно трябва да се сее. Началото на пролетта е времето на "Распутица": плодородната земя е залята с вода, зърната получават достатъчно влага и минерали, за да покълнат и да растат. По-късно почвата изсъхва и се втвърдява, растенията трябва да са поникнали, за да не изсъхнат.

Заради разкаляната земя "Распутица" се оказва истинско бедствие за няколко армии - за французите при Наполеон, за германците по време на Втората световна война и дори сега за руснаците и танковете им, въпреки че те би трябвало да са наясно с явлението. Но за житото "Распутица" е благословия. И ако земята се втвърди, без зърната да са засяти, съществува риск от световен глад.

Още по темата


Дефицитът изглежда неизбежен

В последните 50 години Германия и много други държави успяха да удвоят добива на пшеница. Благодарение на това Федералната република дори се превърна в износител на зърно. Но сега е необходим рязък завой, за да се гарантира достатъчно производство. На украинските фермери няма как да им се поръча да засеят повече, защото те или са на фронта, или се страхуват, че могат да бъдат застреляни, докато са по нивите.

На световния пазар цените на пшеницата вече се покачват. Тези, които могат през настоящата година да предложат зърно в изобилие, ще се радват на огромни печалби. За щастие в Аржентина и Австралия през последните седмици имаше обилни реколти. Но проблемът е другаде. Специалните климатични условия, които позволяват на пшеницата да расте във влажното време, и следващият сух период, в който зърното узрява, не съществуват навсякъде по света. В гъсто населените тропически страни зърното може да расте, но не и да изсъхне и да узрее заради ежедневните дъждове - поне не в количествата, необходими за изхранване на света.

Какво ще се случи? Много ниви в Украйна и Русия ще останат незасяти. Цените на пшеницата на световния пазар ще се покачат. За богатите държави и за заможните хора надали ще е особен проблем да платят 2-3 пъти повече. Но бедните и гладуващите вече няма да могат да си позволят хляба на трапезата. Всяка стотинка, с която цената на пшеницата се покачва, прави за мнозина невъзможно снабдяването с основни продукти. И точно тези хора не могат да отглеждат повече култури, защото живеят или във винаги влажните тропици, или в сухите райони на света.

"Това е нова криза, която се добавя към предишните"

В Кения например голяма част от зърното се внася от Украйна и Русия. Хората там гледат с тревога към случващото се в Европа. "Интересуваме се от войната, защото трябва да знаем какво става. Някои от продуктите, които използваме, идват от тези две държави", казва Самюел Мосе, който държи малка закусвалня в беден квартал на столицата Найроби. Снабдяването обаче става все по-трудно и бизнесът на Мосе е заплашен от фалит.

Кризата засяга най-тежко бедните. Те вече дават над петдесет процента от доходите си за храна, а цените растат. В същото време Източна Африка беше засегната и от продължителна суша. Според Световната програма по прехраната 13 милиона души разчитат на хранителни помощи. Войната само може да влоши ситуацията. "Това е нова криза, която се добавя към предишните", казва говорителят на организацията Мартин Ренч. Гладът и несигурността могат да разпалят нови конфликти, предупреждава той.

Липсата на зърно може да е пагубна

Страните от умерените зони, разположени предимно в Европа, Западна Азия и в източната част на Северна Америка, имат оптимални условия за отглеждането на зърно. И те трябва да поемат отговорността да осигурят необходимото на хората в страните с по-неблагоприятен климат.

Ако не се създаде механизъм за компенсация, развитието може да е драматично. Защото в резултат от катастрофалната война в Украйна съществува риск не само от недостиг на суровини като нефт и природен газ, но и от глад, който да засегне милиарди по земното кълбо. Едно е ясно: с недостига на нефт и природен газ човечеството все някак би могло да се справи, но липсата на достатъчно зърно може да е пагубна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


126
Още по темата: войназърнопшеница
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
68
0
 
10
 
! Отговори
славянин преди 2 години
Тази година износ на жито от окрайна няма да има, защото няма да има реколта от него, а също и от Русия няма да има износ, защото ще си го запазят за вътрешна употреба! Гладът на света му е в кърпа вързан!
67
4
 
2
 
! Отговори
Костя Копейката преди 2 години
Аз предлагам да дадем на господаря Путин която държава си поиска, даже може и цяла Европа - като започнем от България, пък той ако благоволи ще ни даде малко зърно да не умрем от глад - но това само ако слушате. Рассия, Рассия! НАТО вън, НАТО вън!
66
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 2025 г. най-късно 2028 г всички българи които са отишли в чужбина трябва да се приберат в България. !!!Слава Севрюкова
65
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За това се грижат висшите същества от разумния свят. Вашата работа на хората е да си научите уроците да трупате опит да служите на Бог да давате да правите добро да плащате карма. Тук сте затова.
64
0
 
1
 
! Отговори
Гошо преди 2 години
До Анонимен 50....Те от ДВ нямат предвид нас а себе си
63
1
 
3
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 2 години
Това не е важно. Важното е Украйна да влезе в НАТО за да не ги нападнат.
62
0
 
5
 
! Отговори
Статия от САЩ преди 2 години
"Съвети за Справяне с Инфлацията - Инфлацията е най-тежка за Индивидите печелещи под 300 000 долара на Година. Ако сте от тези хора, първият съвет е - ползвайте обществен транспорт..." - ако това ви звучи като сатира, подигравка и т.н. гарантирам ви е реална статия в пресата на САЩ! с други думи - бедните с под 300 000 долара заплащане на година, да правят вятър!
61
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За нас не знам, имаме Добруджа, но както винаги русофилчетата плашат :))) Ние никога сме нямали недостиг на пшеница, да не говорим за САЩ :)))
60
2
 
0
 
! Отговори
Сърп и чук преди 2 години
Виновен е Путин.Вовата.
59
0
 
11
 
! Отговори
от US посолството преди 2 години
Дарете си цялото жито на изнемогващия евросъюз. Ще ви пратим два кораба с мухлясала царевица да ви компенсираме.
58
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едно време, като четях, че на гърците им слагаха квоти за износ на портокали и се чудех. Сега се убедих, че тука играе теслата, като гледах, че производители на картофи нямат право, да си продават картофите в чужбина, а само под формата на картофено нишесте. До тук с добрите европейци, миналата година по пътя за Драгоман бяха насадили гмо слънчоглед, пишеше на табелите им.
57
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво ще се случи? Много ниви в Украйна и Русия ще останат незасяти. ->>>>> Много ниви в Крайна ще останат незасяти. Беларус и Русия си сеят съвсем спокойно и очакваната реколта е достатъчна да ги изхрани за 5 години напред, ако не изнасят. Въпроса е ние какво правим, щото ще дойдат франсетата плюс германчугите и ще ни изкупят житото: няма не искам, няма недей - ние сме в ЕС, не можем да спираме свободния поток на стоки, капитали и хора...
56
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма да остане. Винаги ще се намери някой да запълни вакума. Ще загубят единствено тези които изчезнат от пазара. В случая печелившите ще са Индия, а губещите - Украйна и Русия
55
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То урките че ни ша сеят ни ша жънат, ясно, но рашките от къв зор според вас няма да сеят, семена си имат, торове си имат, квот даде земята и ша си го изядат, щото ембарго няма да изнасят, сами ша си го ядат
54
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
добрия запад ни зарази фермите за животни с бацили от тяхните лаборатории за да купуваме месо от европа.
53
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Докато ЕС ни слагат квоти, за производства на земеделски култури ще е така. На собствената ни земя, не можем да си произвеждаме каквото си искаме, защото трябва да внасяне чуждите ***
52
2
 
6
 
! Отговори
Зелето преди 2 години
би трябвало да помни че втората световна 5 години на това място беше пожарище.... е не умряхме от глад. Ама .... дойче зеле не помни, щото са наглосакси.
51
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като нямате хляб и олио, яжте трюфели с мас.
50
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
американската пропаганда се е отчаяла токова, че сега плащат на лудите от 4 км да пишат коментари
49
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За другите държави не знам как е тука при нас зърно има колкото искате. И не само зърно ами и слънчоглед и царевица. В България се произвежда зърно достатъчно да задоволи нуждите поне 20 милиона население. Достатъчно е държавата да контролира износа за да се гарантира че имаме запаси.