Тонове череши ще останат по дърветата в Кюстендилско

Причината - ниските изкупни цени и липсата на изкупвачи
58
Тонове череши ще останат по дърветата в Кюстендилско
Снимка: Pixabay

Тонове череши ще останат тази година по дърветата, твърдят производители от Кюстендилско. Заради липсата на преработвателни предприятия за поредна година вкусните кюстендилски плодове или ще отидат за ракия, или ще останат необрани. Причината за това са и ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите, липсата на изкупвачи и високата цена, която искат берачите.

"От 60 години съм в сектор "Земеделие" и производството на череши. Това чудо, което става в последните години, не е било никога, а от година на година става все по-трудно. Причините са назад във времето, когато ликвидационните съвети унищожиха преработващите предприятия. На територията на област Кюстендил имаше 7-8 предприятия, които поемаха цялата продукция и нищо не се хвърляше. Сега, продукцията дори е много по-малко от тогавашния добив на череши, но не можем да оползотворим реколтата, защото няма предприятия", разказа пред БТА Кирил Димитров, който отглежда 100 декара черешови насаждения в местността Черна нива, по пътя за Дупница.

Мъжът споделя, че единствените изкупвачи на череши в региона са италианска фирма в кюстендилското село Копиловци и още две местни частни предприятия, които купуват много малки количества. "Всички заедно не решават проблема с черешите в региона", твърди Димитров.

Себестойността на килограм череши през миналата година е излизала на производителите около около 0,70 лв./кг. Тогава изкупвателните пунктове взимаха плодовете на цени между 0,60 лв и 1.00 лв. Тази година изкупната цена се вдигна до 1,10 - 1,20 лв., обаче стойността на торовете и препаратите за обработка скочиха между три и четири пъти. "Берачите пък не влизат в масивите за по-малко от 0,80 ст./ кг и нещата продължават да са проблемни", разказва Димитров.

Според него кюстендилската череша е изключително добър плод, но ако държавата не вземе мерки за развитието на черешопроизводството, особено в Кюстендилска област, през следващите години то ще западне. "Вече извадих 15 дка от градината си, ще извадя още толкова. Ще се грея на тях няколко зими и с това ще приключи славата на хубавата кюстендилска череша", разказва стопанинът. Димитров смята, че решението е в намеса на държавата за изграждането на преработващо предприятие. "Това би могло да се случи и с помощ от ЕС, така, както е в Гърция. Ние, производителите, можем да станем акционери и да работим за производство и реализация на продукцията", допълва земеделският производител.

Според Института по земеделие в Кюстендил, през тази година черешовата реколта в региона възлиза на около 50 процента от добивите при по-добри години. "Причините са късните пролетни мразове, които нанесоха сериозни щети в някои региони. Заради валежите през последните дни качеството на плодовете също падна, защото на места черешите започнаха да се напукват", каза пред БТА заместник-директорът на института д-р Димитър Сотиров. От друга страна, заради високите температури през м. май и липсата на дъждове довело до преждевременно зазряване на плодовете и те останали по-дребни, в сравнение с предходната година. "Проблемът е във валежите, които продължават. Прогнозите са за още дъждове, които ще утежнят ситуацията с реколтата", посочи Сотиров.

"През миналата седмица изкупуването на плодовете започна при цена от 0,80 ст./кг, а берачите искат поне 70 ст./за кг. Много стопани заявяват твърдо, че ще оставят реколтата неприбрана. Собствениците на масиви, които са направили всички агротехнически мероприятия и са вложили твърде много средства, едва ли ще могат да си ги върнат, да не говорим за печалба", коментира Сотиров. Според него много стопани дори се отказват да се грижат за черешите си. "Има масиви, които са малки и са отдалечени от града. Там е по-трудно осигуряването на хора за бране, превозът им оскъпява допълнително продукцията. Затова на много места реколтата няма да бъде прибрана", категоричен е Сотиров.

В момента черешовите масиви в Кюстендилска област са около 17 хиляди декара, а прогнозите са, че поне една трета от тях ще останат по дърветата. "При тази цена не си струва въобще да организираме прибиране на продукцията. От друга страна пунктовете затвориха, прекупвачите вече са си осигурили необходимото количество и черешите няма къде да се пласират", твърдят производители.

И докато до преди 3-4 години имаше тенденция за създаване на нови черешови насаждения в региона, сега има застой, защото хората не искат да инвестират в несигурност, твърдят от института по земеделие. "През миналата година отново имаше проблем заради пандемията и износът беше много нисък, а вътрешният пазар не успя да поеме голяма част от продукцията", допълват производители. По данни на института, в региона годишно се произвеждат между 5000 и 8000 хиляди тона череши.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


58
Още по темата: кюстендилчереши
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
0
 
5
 
! Отговори
Наблюдател преди 1 година
Не разбирам за бъдеще колко млади хора ще работят тук след като по-вечето бягат в зап.Европа.Шефовете какво ще правят?Ще има ли работници,които да ги гонят от работа?
42
1
 
1
 
! Отговори
Мразя ГЕРБ преди 1 година
Последното идване на Боко в Кюстендилския театър беше придружено със заплахи на конкретна фирма да присъстват на речта му инак няма заплата и работа
41
0
 
0
 
! Отговори
toti преди 1 година
Това е знак,че алчността за едни е безхаберие за други,бедноста на едни е наказание за други !!1
40
0
 
1
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
Ще отидат за ракия,няма да останат необрани.
39
0
 
0
 
! Отговори
Развигор преди 1 година
До не се заблуждавай,,приватизация''. Научи се да пишеш преди да коментираш.
38
1
 
5
 
! Отговори
не се заблуждавай преди 1 година
Така наречените преватизатори си туриха бая парички в джоба /мръсни обирджии/, и затриха България.
37
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
всеки трябва да си има земя и *** и колкото произведе на местно ниво да се търгува, така международно създаваме цели райони във финансови пустини,по плана на gerogia guidestones
36
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Някой по-долу предложи, който иска сам да си набере ядоди. Аз мисля, че това пак няма да е решение, защото цената няма да е 1-2 лева. В Германия ние ходихме така да си берем ягоди - 1кг за 5 евро. Ако са вече набрани, цената е двойна. Ако искаш. В магазина не е по-евтино, и в момента който ги купиш, се развалят. Навсякъде има недостиг на работна ръка. В Германия ставаше дума за аспержи и ягоди. Вече нищо няма да бъде евтино, и качествената храна, а не ГМО, няма да е по джоба на всеки.
35
0
 
0
 
! Отговори
уместен въпрос преди 1 година
До Анонимен 11 Вероятно защото нищо не могат да правят и след като са се научили да говорят и знаят азбуката са сметнали, че това им е достатъчно в живота. Иначе наистина е пълно с *** мнения.
34
1
 
0
 
! Отговори
до 47 преди 1 година
Ами някои цъфтим, други, които са с твоя манталитет...
33
1
 
13
 
! Отговори
Д-р Исня преди 1 година
До 44...Робският труд на комсомолци, пионери, войници се казва задружно и дисциплинирано общество. Когато индивидът е ангажиран отрано в социална дейност, после пейките и спирките са му по-мили, за да ги изкърти. В Турция как е? Фъстъците мъкнат бутилки с минерлна вода в 3 часа сутринта в джамията. Нема спи ми се, мързи ме, бегай от тук! Трудиш се с обществото и за 30 години ни минаха с векове. Ние тук понеже всички сме шефове и цъфтим!
32
2
 
9
 
! Отговори
Д-р Исня преди 1 година
Не ни трябва родно поризводство - ние си внасяме. Защо са ни български череши, след като има гръцки, испански, холандски? Всичко трябва да се внася, само малоумитето си остава родно производство. Така са изчислили господарите отвън.
31
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За последно черешите бяха евтини и реколтата се обираше, когато ползваха робския безплатен труд на пионери, комсомолци и наборни войници.
30
6
 
3
 
! Отговори
Пешо преди 1 година
доган и путин я докараха до тук. направиха България пустиня.
29
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди 10г. си купих половин декар земя за 350лв. и вече череши, ябълки, круши, сливи, праскови, кайсии, орехи, касис и малини не пазарувам. Бонус имам и диви ягоди. Нито грам тор и нито капка пръскане. Един път в годината го кося, за да мога да влизам...
28
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пак реване като всяка година. Розите ореваха, черешите ореваха, сега остава да ореват чушките и зелето....Така е, защото вече никой не иска да работи. Иска да е на басейна и да щрака яко снимки за фейса.
27
1
 
10
 
! Отговори
До 37 преди 1 година
Да бате. Ей сега от Варна ще се грабна до Кюстендил да си набера 10 кила череши, да ми излезе по-евтино! Абе къде ви развъждат бе? Сигурно в родилния дом е имало табела "избери си сам" и пакет памперси.
26
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какви 6лв бе? Цената е 3-3,5лв в магазини,не във всички.Като ги изхвърлиш половината и 2лв ще е добре.Дерзайте ТАРИКАТИ!
25
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всичко е така. Никой не иска да произведе и да продаде и да спечели в нормални граници. Всичко иска да търгува. Досега тези необрани череши са обработвани, с препарати, торове, правени са разходи по тях. Но сега е евтина изкупната цена и не могат да си покрият разходите. А минавало ли е наум, че поне трябва да намалите загубите, ако ще да излезете на нула или на минус. Просто всеки иска някой да му покрива загубите, а той само да печели.
24
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много лесно се решава всичко. Просто слага една табела - "наберете си сами" на входа на имота. После раздава на желаещите по една стълба и кофа, а каквото си наберат го претегля на изхода при нормални цени.