1 ноември - Денят на народните будители

Почитаме делото на книжовници, просветители, борци за национално освобождение
1 ное 2022 07:00, Петя Славова
11
1 ноември - Денят на народните будители
Снимка: БГНЕС

На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.

Сред имената на най-почитаните народни будители са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски, Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев, Хаджи Димитър, Иван Вазов, Любен Каравелов и други, предава БГНЕС.

Славата на пръв будител на нацията заслужено носи Паисий Хилендарски. Народът ни го знае и почита като Отец Паисий. В далечните времена преди повече от два века и половина, през 1762 г., Паисий Хилендарски написва своята "История Славянобългарска". Негов пръв следовник е епископ Софроний Врачански. В трудни за българите времена, той пише книги за просвета и работи за политическо освобождение.

Софроний Врачански, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.

След Освобождението на България, както интелигенцията, така и масовият човек съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет.

За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. От 1922 до 1945 г. е общонационален празник. От 1945 г. празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.

Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
2
 
! Отговори
Според мен преди 1 година
Началото на списъка на нашите будители не започва от Възраждането. В началото са светите братя Кирил и Методий и техните ученици, дошли в България. Да имаш писменост на своя език - какъв по-мощен стимул за самоосъзнаване и себеутвърждаване в годините на Средновековието, когато на първо място е била поставяна принадлежността към някоя от религиите? Патриарх Евтимий също не може да бъде пренебрегнат - той създава книжовна школа и прави езикова реформа, осъвременява официалния литературен език.
9
1
 
1
 
! Отговори
Да им е честито! преди 1 година
Да са ни живи и здрави народните будители, да им е весел празникът, имената им нека да останат в историята, а управляващите да ги уважават повече и по-достойно да заплащат труда им! Амин!
8
1
 
1
 
! Отговори
Дес преди 1 година
Най-голямо впечатление ми направи , че по време на тоталитарния режим са отменили празника. Не го знаех. Но пък е логично. За управлявалите тогава е било важно да има изображения на ленин и сталин на манифестация.
7
2
 
8
 
! Отговори
Гост преди 1 година
Някой беше казал :Не гледай какво пише в книгите ,а какво расте по нивите !По бълг.ниви вече нищо не расте,и по заспал народ от бълг. няма.То се вижда какво представляваме ,гола вода.Мързеливи ,крадливи ,връзкари ,службари ,и после държавата в проблеми се дави.
6
0
 
1
 
! Отговори
Дълбоко спящ преди 1 година
" Висшист " започнал да говори , за да уговори някаква игра значи е в беда ! Учен да те защити от " селските черти " и " градските мечти " значи , че греши , защото най-голямата беда е планетната мечта ...
5
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сред будителите никога не се споменават хора на музикалното и на изобразителното изкуство. Отново поради липса на СЪБУДЕНОСТ, просветеност и разбиране за ценността на тези дялове на културата.
4
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сред най-важните БУДИТЕЛИ е д-р Петър Берон, изключителен учен за своето време. С незавидна кончина. Срамно е, че сте го пропуснали сред групата "най". Отсъствието на Петко Славейков в списъка ви сред "най" също е признак на слаб интерес към материята от страна на публикуващите материала.....
3
7
 
2
 
! Отговори
Адмирации преди 1 година
Честит празник, Болгари! Макар, че отдавна трябваше няколко от будителите, да се премахнат от историята, като Раковски, Захари Стоянов, Стамболов, Благоев! Те са русофоби и са писали против Русия!
2
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това като Трифон зарезан и онзи лигльо , Валентинчо. Много хубаво са се нагласили : да се види , кой е чуждопоклонник и кой държи на българските традиции! Всяко лапе, правило се на идиотче на хелуин - на 01.11. на училище!!! Хахахахаха
1
2
 
3
 
! Отговори
Асан преди 1 година
Слава Хелоуине :)))