Отново тежки ПТП-та: Нужни ли са кампании за пътна безопасност?

Ако днес започнем промяна на нагласите, ефектът ще е след години
25 окт 2023 11:15, Анисия Иванова
77

Войната по пътищата у нас продължава. Отново поредица от тежки катастрофи с жертви през последните дни.

"Катастрофите ги правят хората. Човешкият фактор е важен. Много от катастрофите са поради човешки грешки. Трябват повече кампании, в които да повишим чувствителността по теми като пътната безопасност, с начина, по който трябва да се държим, какво застрашава нас и околните", каза психологът по пътен травматизъм д-р Зорница Тоткова в студиото на "България сутрин".

Освен мерките с цел контрол  - наказания, глоби, отнемане на автомобил, трябва да има и мерки, насочени към човека и поведението му, категорична е д-р Тоткова. "Едно е да имаме мерки, друго е да може те да бъдат приложени адекватно и бързо", уточни тя.

Пред Bulgaria ON AIR психологът коментира и случая отпреди няколко дни, при който дете управлява автобус.

"Това е професионален шофьор, трябва да отговаря на професионално значими качества, за да управлява автобус. Отговорен е за много хора. Такова поведение е недопустимо, следва да бъде наказано, така че следващите такива, които си помислят да сбъднат мечта, да намерят безопасен начин", смята специалистът.

Д-р Тоткова обясни, че програмите за превенция имат за цел да вменят усещане за важност на проблема.

"Когато сме водачи с вече установено рисково и опасно поведение на пътя, трябва да се подхожда по по-различен начин, с програми за интервенция. Те целят да адресират конкретен проблем. Работата с тези водачи е задължителна. Вижте какво става след всяка катастрофа. Хора губят живота си, някаква част от обществото става, прилагат се мерки, които не постигат ефект. Случва се следваща катастрофа и нищо не се променя. Проблемът не е адресиран. Хората трябва да си дадат сметка, че нагласите не се променят с едно натискане на копче", каза гостът.

Според д-р Тоткова, ако днес започнем да променяме нагласите на хората, реален ефект можем да видим след години.

"Не всяко нещо можем да променим. Например, ако сте млад водач, може да видите кои са силните и кои слабите страни. Тогава можем да очакваме положителна тенденция. Посланията трябва да адресират конкретен проблем. Имаме много кампании в тази посока, въпросът е те да се случват периодично. Важно е хората да са информирани. Не можем да очакваме държавата да реши всички проблеми", посочи тя.

По думите на д-р Тоткова жените правят по-малко рискови и застрашаващи останалите участници в движението нарушения.

"Нарушенията при жените са по-скоро от невнимание и от разсейване, не са съзнателно предприети. Статистиката показва, че когато превишаваме скоростта, вероятността да настъпи произшествие е много по-голяма, времето за реакция се скъсява. Младите водачи нямат опит, смятат се за по-рискови и опасни. Възрастните водачи  -  те успяват да компенсират дефицитите си", изтъкна психологът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
11
 
! Отговори
Радослав преди 6 месеца
Инфраструктура на ниво Сомалия, държавни и общински институции продънени от корупция, съд които влачи дела с хилядолетия, експерти които бавят експертизи с десетилетия и се налагат повторни и третирани проверки, талиги със съмнително състояние и бутафорни прегледи, качество на части които се влагат в ремонти на автомобили ниво пета употреба, но да, проблемът е само и единствено във водачите. Всички останали участници в процеса са невинни до доказване на противното.
1
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Нагли паралии минават на слалом с 160 между нормално каращите.. Какво значи отнемане на автомобил? Той ще си купи нов.. Какво значи отнемане на книжка? Той ще си я вземе като кихне некви хилядарки в КАТ под масата, на тоя на оня... И отново на пътя с 200 на слалом....