Тежка суша в Добруджа, на места не е валяло от юни

Земеделците не помнят толкова трудна селскостопанска година
27 окт 2023 16:13, Анисия Иванова
37
Тежка суша в Добруджа, на места не е валяло от юни
Снимка: БГНЕС

Екстремната суша поставя пред поредни изпитания земеделските производители в Добруджа. След като прибраха реколтата си и реализираха изключително ниски средни добиви от слънчоглед и царевица, сега те са изправени и пред невъзможността да извършат оран по полетата. Рисков и несигурен е и процесът по сеенето на есенниците – пшеница, ечемик и рапица.

Масово чупене на машините, изключително запрашаване, което допълнително затруднява процеса, липса на каквато и да било влага на метър дълбочина и високи температури са сред основните проблеми на тазгодишната есенна селскостопанска кампания.  

Нели Стоянова е председател на кооперацията в село Паскалево, която обработва 10 000 дка земя. Завършили са процесът по засяване на пшеницата, независимо че почвата е в неблагоприятно състояние, но по думите й, аграрните процеси трябва да се спазват и колкото и да се чака, ако не завали, ситуацията няма да се подобри, съобщава БНР.

Докато на територията на кооперацията в село Паскалево дъжд е имало през август, то на други места в област Добрич последните валежи със селскостопанско значение са били чак през юни. Такава е ситуацията при Мария Дикова, която обработва около 6000 дка земя в общините Балчик и Каварна.  

Около 1 100 000 дка земя обработват в област Добрич земеделските кооперации. 35 от тях членуват в Областния съюз на кооперациите, чийто председател е Кирил Комитов. По думите му за дългогодишната си земеделска практика толкова трудна селскостопанска година не е имало.

Зърнопроизводителите споделят, че проблем са и необичайно високите температури за края на месец октомври, което би могло да се отрази на препаратите за обеззаразяване на семената той да спре да действа. Това от своя страна ще доведе до проблеми и с вредители и заболявания, допълва Нели Стоянова.

Единствената надежда за стопаните в момента е да завали дъжд, който да осигури така необходимата влага за семената, които вече са заложени в почвата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още по темата: Добруджасушаземеделие
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Ще ме разплачат горките зърнари. Пак започва изнудването .
13
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Затова всеки на село и сам да си полива малката градинка.
12
1
 
12
 
! Отговори
В Софийско е същото: преди 6 месеца
Не валяло от юни. Само "топъл дъжд, летен дъжд, плиснал в миг и отшумял". Резултатите, от което, ще ни ги сервират след изборите. Целият август, септември и октомври - няма валежи. Най-много за половин-един час, колко да оцвети асфалта. Дори локви не прави.
11
3
 
10
 
! Отговори
ЖИТО ШЕ ИМА .... преди 6 месеца
ОТ УКРАЙНА ЗА ВСИЧКИ!!!!
10
6
 
4
 
! Отговори
ПУКА НИ.... преди 6 месеца
....НАЛИ ИМА ЖИТО ОТ УКРАЙНА....ХАХАХАААА....КВО СЕ ТРЪШКАТЕ КАТО МЛАДИ ВДОВИЦИ...????!!!
9
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Така им се пада на тези фашисти!!
8
4
 
9
 
! Отговори
nimportequi преди 6 месеца
Назад да вървят не можем ги стигна зърнарите в Добруджа...
7
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Това, че има суша, да има. Ама в Добруджа си е суша, но всеки път в края на октомври, когато предстои даването на рента земеделците почват да реват. Стига! Внасят си парите в румънски банки, возат се на по няколко скъпи возила, построиха палати, с по няколко брака и жени са. Дойде ни до гуша от тези хора. Някога братята Евлоги и Христо дариха пари за Софийския и Букурещкия университети с парите спечелени от земеделие. Какво дариха на България днешните арендатори? НИЩО, само искат пари,пари.
6
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Съсипаха я тая добруджа...
5
4
 
26
 
! Отговори
До коментар 2 преди 6 месеца
Имам един познат, който е ходил 70-те в Израел да ги учи на капково напояване. Този същия ми разказва как от Израел за идвали в България през 2008 г. да ни учат на наученото от нас. Има ли нужда от коментар?
4
10
 
4
 
! Отговори
има сонди, кладенци, преди 6 месеца
а ако няма начин да наемат за бизнес ниви в румъния където вали . взеха добри помощи и субсидии . 3,2 милярда са изкарали . На снимката са зърнанрите - те взеха помощи . хората са го измислили - съди се такава култура каквато почва и вода и слънце има за да може да вирее . що не съдят кактуси - от тях също има какво да се прави . на повечето места земеделците не лъжат както животновъдите проверяващите . по сапарт тече дело и го прекратиха - по дълго от това на вальо топлото .
3
1
 
17
 
! Отговори
До А помните ли преди 6 месеца
Нали приватизаторите нарязаха съораженията за скрап и модернизираха неефекивното ни земеделие и икономика. Е сега им берем плодовете.
2
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
3aвogи зa oбeзcoлявaнe нa мopcka вoga и kankoвo нanoявaнe! Bижтe в Kиnъp и Изpaeл, cyxи nycтeeщи paйoни cтaнaxa rpagини...
1
5
 
36
 
! Отговори
А помните ли преди 6 месеца
когато държавата имаше напоителни канали и язовири именно за такива периоди? Ако сте родени след 90-та вероятно дори не знаете за тия "чудеса" от едно време.