30% от отпадъците са от юридическите лица, а 70% - от физическите

Коя е най-справедливата формула за определяне на такса "битови отпадъци"?
Обновена: 31 яну 2024 12:02 | 31 яну 2024 12:00, Анисия Иванова
17

Начинът на определяне на такса смет вълнува всички общини в страната, както и "зелените" сдружения у нас.

"В други държави е въведен принципът "плащаш, колкото изхвърляш". Справедливата такса "смет" се случва, когато в общината е въведено разделно събиране на отпадъците и хората го използват. У нас няма достатъчно контейнери", заяви екологът от сдружение "За Земята" Данита Зарачинова в "България сутрин".

По думите ѝ, ако мярката се въведе и контролира както трябва, и се работи над разделното събиране, тогава би имало ефект.

"Всичко, което е на брой членове на домакинство, не е реалистично към количеството. Основната идея на ЕС е да изхвърляме по-малко отпадъци. Единственият работещ вариант е този с торбичките. Целите на ниво ЕС стават все по-амбициозни и ние като държава все повече изоставаме. Със сигурност с такса "смет" ще се окаже, че има граждани, които ще плащат повече и това ще доведе до гняв", обясни Зарачинова.

Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова заяви пред Bulgaria ON AIR, че от 2013 г. досега се отлага да влезе в сила промяната замърсителят да плаща.

"Определянето на реалното количество отпадък, което генерира всеки един човек, е много трудно. Едва на 25 януари МФ публикува наредба, която определя формулата за определяне на таксата за отпадъци. Целта е справедливо да бъде определена таксата за битови отпадъци", посочи тя.

Много общини са направили собствени опити да приведат принципа със свои наредби за прилагане, но те са били отменени от съда, стана ясно още от думите на Стоянова.

"В Казанлък приложихме принципа за облагане върху количеството отпадък само за юридическите лица. И до днес нашите юридически лица плащат на брой съдове за определения имот и тяхната вместимост, определени чрез формула за честотата на извозване", даде пример кметът.

Проучване на Сдружението на общините показва, че 30% от отпадъците се генерират от юридическите лица, а 70% - от физическите. Но таксата "битови отпадъци", определяна на база данъчната оценка на имота, се плаща обратно: 30% от физическите и 70% от юридическите лица, поясни Стоянова.

"Притесняваме се, че ще стане много голяма тежестта за физическите лица. Националното сдружение прави анализ да се направи формула, за да се види колко ще бъде голяма разликата. Неясен момент е как финансовата тежест ще се разпредели между гражданите и юридическите лица. Тази мярка няма да мотивира гражданите да събират разделно", коментира още кметът на Казанлък.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
1
 
! Отговори
Румпел щилтсхем преди 3 месеца
Мноу ясно е ве.прави се завод за рециклиране на отпадъци и е решен проблема с *** а после се спира да се произвежда пластмасови стоки и найлонови торбички пликове и се оправяме
13
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Всичко нагоре, има за какво още да се взема.
12
0
 
0
 
! Отговори
Каспичан преди 3 месеца
Таксата отпадъци си я решава всяко кметство. Какъв ви е проблема ?
11
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Вълнуват ги всички кметове да вдигнат цената на данъка и заплатите си
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
По-скоро 95% от отпадъците са от юридически лица и 5% от физически лица. Заблудата идва от това, ще юридическите лица си изхвърлят отпадъците в кофите на физическите лица.
9
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ами направете го като в други страни - разделения *** безплатно, а на общия 10 пъти по-висока такса. И цената да е за всички за да има вътрешен контрол. Там където живея редовно идват някакви от строежи или от другаде и си оставят 600клука на бетонната площадка. Навсякъде камери и глоби. Ромите - за органи, като не искат да спазват никакви правила.
8
0
 
1
 
! Отговори
Накратко : преди 3 месеца
Изброените проценти отпадъци са ППЛГДБТИ + и Греб-ДъПръСе марионетките на Посолството.Мястото им е на полит-бунището,където гният костоффф и метастазите му,юпитата на царя,ПууСи и САтанишев. Всички са за рециклиране,лустрация,съд и затвор!
7
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В Казънлък не знам, но в София контейнерите се препълват основно от юридически лица, главно заведения и магазинчета. С 9 % ДДС им помагаме сега и така дата за отпадъци ли искат да им намалят?
6
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Дядо на село я няма тая драма - всичко влиза в печката и гори. За кеф на еколозите, хахахаха.
5
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Плащам, колкото изхвърлям? Всичко пасирано и в канала. Стотинка не заслужават тия.
4
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Дрън дрън... отпадъците от физическите лица на 90% те са ги получили от юридическите лица. Всичко това са неща, които физическите са купили, докарали в къщи, ползвали по някакъв начин и по някое време са ги изхвърлили.
3
1
 
1
 
! Отговори
Шопендар преди 3 месеца
Живея сам в къща в софия.имам две кофи,едната за битови отпадъци,която пълня за около два месеца,другата за пепел и я пълня за две седмици.миналата сряда минаха с камиона и ги изсипаха и двете,попита ги защо,ами нямаме камиони и хора.що за организация,...а по медиите словоблудстват за разделно,цветни контейнери,...,...
2
1
 
1
 
! Отговори
Гастербайтера преди 3 месеца
Едно пикане на гарата в Търново струва 1,50 лв , изкопайте една яма в гората поне за социиално слабите...
1
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В София над 80% от отпадъците са от юридически лица, а под 20% от физически лица. Тези 30% и 70% са може би средно за България.